thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Yeşil Binayı” Önce Corona, Sonra Dolar Vurdu!

Tarih: 18-08-2020 03:11:08 Güncelleme: 18-08-2020 03:14:08 + -


Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Ve Kültür Merkezi binası ihalesini alan müteahhit geçmiş yıllarda artan maliyetler nedeniyle inşaatı yarım bırakıp kaçarken; yeni ihale yapılması beklenen “Yeşil Binayı” önce Corona Virüsü sonra yine artan döviz kurları vurdu! Döviz kurlarında yaşanan aşırı artış nedeniyle Yeniden Değerleme çalışmasına başlandı. Değerleme tamamlandığında Eylül ayında ihaleye çıkılabilecek.


“Yeşil Binayı” Önce Corona, Sonra Dolar Vurdu!

Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Ve Kültür Merkezi binası ihalesini alan müteahhit geçmiş yıllarda artan maliyetler nedeniyle inşaatı yarım bırakıp kaçarken; yeni ihale yapılması beklenen “Yeşil Binayı” önce Corona Virüsü sonra yine artan döviz kurları vurdu!

 

MÜTEAHHİT MALİYET E DÖVİZ KURLARINA YENİK DÜŞTÜ!

Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Ve Kültür Merkezi binasının temeli atarak binayı yükselten müteahhit, 2 yıl önce artan inşaat maliyetleri ve döviz kurları nedeniyle zorlanmaya başladı. İnşaat sektörünün de darbe alması sonrasında iyice zorlanmaya başlayan müteahhit firma iş yapamaz hale geldi. İller Bankası’nda ödeneği hazır olmasına rağmen malzeme alamayan müteahhit firma Çanakkale Belediyesine inşaatını tamamlayamayacağını bildirdi.

 

“FİNANSMAN KONUSUNDA SIKINTI YOK”

2019 başından bu yana inşaatın akıbeti zaman zaman siyasetin ve Belediye Meclisinin gündemine geldi. Çanakkale Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısında konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Projenin finansmanı İller Bankası olduğu için bu projede finansman ile ilgili bir sıkıntı yoktu. Ancak müteahhidin başka şehirlerde kamu ile iş yapması ve karşılığını alamaması nedeniyle müteahhit iflas etmişti. Şu anda Belediye binası ile ilgili mahkeme tarafından tespit yapıldı” dedi.

 

“İHALEYE KATILACAK FİRMA PANDEMİ YASAKLARINA TAKILDI”

Yeniden ihale sürecine geçildiğini fakat ihaleye katılacak firmaların Pandemi nedeniyle ilan edilen ulaşım yasağına takıldıklarını söylemişti. Gökhan; “Müteahhitlik firması ile sözleşme fesih edildi. Yeniden ihale açabilmek için bilirkişi heyetinin raporunu bekliyorduk. Yüzde 57 oranında bir gerçekleşme vardı. Biz de yeniden ihale açmak için çağrıda bulunduk. Fakat bu seferde Pandemi salgınına takıldık. Sokağa çıkma yasakları, ulaşıma getirilen kısıtlamalar nedeniyle ihaleye katılacak firma Ankara’dan Çanakkale’ye gelemediler. Biz de ihaleyi ertelemek zorunda kaldık. Süreç düzelirse ihaleyi Ağustos ayında yeniden yapacağız” açıklamasında bulunmuştu.

 

İHALE YAPILAMIYOR ÇÜNKÜ DOLAR ARTTI!

Belediye Meclis üyelerine ihalenin Ağustos ayında yapılmak istedikleri bilgisini veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ihale ile ilgili olarak Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Ve Kültür Merkezi binası ihalesini ilk kazanan firma inşaatı bitiremeyince yeni ihale süreci başlatacağımızı duyurmuştuk. İlk önce Pandemi yasaklarına takıldık ve ihale gerçekleştirilemedi. Her şey yolunda giderse Ağustos ayında yapmayı planladığımız ihale süreci ile ilgili bu seferde aşırı artış gösteren dolar ve Euro kurlarına takıldık” dedi.

 

“YENİDEN MALİYET HESAPLAMASI BİTİNCE EYLÜL'DE İHALE YAPACAĞIZ"

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açıklamalarına şöyle devam etti; “Belediye ve inşaat mühendislerinden oluşan bir komisyon yeniden değerlendirme yapmış ve bizde yaklaşık bir maliyet belirleyerek o bedel üzerinden ihaleye çıkacaktık. Dolar 6,85 üzerinde 40-50 gün kadar sabit kaldı tam bir maliyet belirledik derken bu sefer de 7,40 seviyelerine kadar çıktı. Haliyle ihaleyi yapabilmek için oluşturulan komisyon yeniden çalışmalarına başladı. Bu ay sonuna kadar bir maliyet belirleyecekler, bizde bunun üzerinden Eylül ayında ihaleye çıkacağız” dedi.
Bu haber 5262 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI