marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Yerli Turbo Jet Motor 1.5 Yılda Tamamlandı!

Tarih: 18-11-2022 08:49:24 Güncelleme: 18-11-2022 08:53:24 + -


Çanakkale’nin ve Türkiye’nin gururu olan Kale Grubu’nun savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketi Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-1750 turbojet motorunun tüm alt sistemleriyle birlikte ilk testi başarıyla tamamlandı. 1,5 yıl gibi rekor sürede gerçekleştirilen, Atmaca ve SOM’da yer alacak KTJ-3200’ü ve de Çakır’da kullanılacak KTJ-1750’ün kendi sınıfında rekor kırdı!


Yerli Turbo Jet Motor 1.5 Yılda Tamamlandı!

Çanakkale’nin ve Türkiye’nin gururu olan Kale Grubu’nun savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketi Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-1750 turbojet motorunun tüm alt sistemleriyle birlikte ilk testi başarıyla tamamlandı. 1,5 yıl gibi rekor sürede gerçekleştirilen, Atmaca ve SOM’da yer alacak KTJ-3200’ü ve de Çakır’da kullanılacak KTJ-1750’ün kendi sınıfında rekor kırdı!

 

Motorun alternatörü, elektronik kontrol ünitesi, teknik ateşleyicileri, yakıt pompası başta olmak üzere tüm alt sistemler motora tümleşik şekilde ilk kez test edildi. Başarıyla ateşleme yapıldı. Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger, test görüntülerini paylaştı.

KTJ-1750 turbojet motoru ile birlikte Çakır, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip olacak. 0,75-0,85 Mach seyir hızlarına ulaşacak. KTJ-1750 motoru küçük boyutları, düşük ağırlığı, düşük yakıt tüketimi ve yüksek irtifada uçuş özellikleriyle dikkat çekiyor. Arge ayrıca Gezgin ve Arat projelerine de turbojet motoru tedarik edecek.

 

Çoklu platform özelliğine sahip Roketsan Çakır; kara, hava ve deniz platformlarında kullanılabilecek. SİHA ve SİDA’lara entegre edilebilecek. Su üstü hedefler, kara hedefleri ve alan hedeflerini imha etmek için kullanılabilecek. Deniz üzerinde su sathına yakın uçuş özelliğiyle öne çıkacak. Harp başlıklı versiyonu olacak. IIR arayıcı, RF arayıcı ve Hibrit arayıcı başlık seçeneklerine de sahip olacak. Sürü halinde görev yapabilecek.

Türkiye'nin önemli savunma sanayi şirketlerinden Kale Arge tarafından rekor sürede geliştirilen yeni yerli turbo jet motor önümüzdeki dönemde gemisavar ve seyir füzelerinde kullanılacak. Bu doğrultuda Atmaca ve SOM'da yer alacak KTJ-3200'ü ve de Çakır'da kullanılacak KTJ-1750'ün kendi sınıfında rekor kırdığı belirtildi.

 

YERLİ TURBO JET MOTOR 1.5 YILDA TAMAMLANDI!

Seyir füzeleri, etrafında yer alan kanatlardan yardım alarak havada bir kuş gibi süzülerek gidebilen dinamik yapılı ve jet motorlu güdümlü bir füze sistemidir. Üretim teknolojisi ve kullanılacağı platforma göre ise klasik patlayıcı yük veya balistik/ nükleer başlık taşıyabilirler.

 

Ülkemizde de bu alanda en çok SOM ve aileye yeni katılan Çakır (seri üretim sonrası envantere alınacak) biliniyor. Bu gibi sistemler özellikle kullandığı akıllı beyin (yapay zeka destekli işlemcisi) sayesinde rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

BAŞARININ ARKASINDA 10 YILLIK TECRÜBE VAR!

Konuyla ilgili olarak Kale Grubu Teknik Başkanı Osman Okyay tarafından yapılan açıklamada; “ÇAKIR Füzesi’nin motoru dediğimiz KTJ-1750’de de ilk motorumuzu bu hafta teslim ediyoruz. Bu, aslında Dünya motor geliştirme tarihinde çok rekor bir süre. 1.5 sene gibi bir süre içerisinde tüm testlerden geçmiş. Yani çalıştırdığımız ilk motorumuz, istediğimiz devre çıktı. Bu, motor tarihinde çok, çok az rastlanan bir şey. Mutlaka bir şey ters gider. Bizde o olmadı. Bunun arkasında bir 10 sene yatıyor.

 

ÇAKIR FÜZESİ OCAK’TA ATEŞLENECEK…

Okyay açıklamalarının devamında Çakır seyir füzesinin ocak ayı içerisinde denemesinin yapılacağını belirtti; “Bu sene içerisinde ilk 5 motorumuzu vereceğiz. Tabii haftaya ilk motoru sevk etmemizle beraber, motoru füzeye monte etme aşaması başlıyor. Roketsan ve Kale olarak hedefimiz, ÇAKIR Füzesi’ni Ocak ayında uçurmak. Ondan sonra da ÇAKIR Füzesi’nin ihtiyaç adetlerine göre biz motor tarafında üretimlerini destekleyeceğiz.”

F-16'NIN ÜSTÜNDE UÇABİLEN BAYRAKTAR AKINCI B ENVANTERE GİRDİ!

Örneğin, F-16 veya F-35 (gövde içerisinde taşıdığı) seyir füzesini ateşledikten sonra bu cihaz 200+ kilometre menzile sahip oluyor. Ardından tıpkı bir kamikaze gibi araziyi tarayarak kendine uygun güzergah oluşturuyor. Bu sayede mümkün olduğunca radarlara takılmadan ve hava savunma sistemlerine gözükmeden hedefine doğru ilerliyor. Tabii SOM ve ÇAKIR, birbirinden oldukça farklı platformlar olarak kullanılacak. Zira SOM serisi jet uçaklardan ateşlenmek üzere tasarlandı. Hatta ilerleyen yıllarda MMU'larda gövde içerisinde taşınarak kullanılabilecek.

 

Çakır ise nispeten daha az menzile sahip olsa da günün sonunda aynı işi yapıyor. Üstelik SOM'dan farklı olarak Kızılelma, Aksungur ve Akıncı gibi SİTA-TİHA platformlarında ve de SİDA gibi deniz platformlarında kullanılabilecek. Akıncı ile yapılacak ilk atış testi ise şubat ayında gerçekleşecek.HABER VİDEOSU

Bu haber 3230 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI