thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Naci Hasanefendi


Facebookta Paylaş

Zeytin Ağacı Yeryüzüne Bir Armağan Olarak Gönderilmiştir
Tarih: 26-04-2015 08:58:00 Güncelleme: 26-04-2015 08:58:00


Bir efsane şöyle der: Antik çağda, eski Yunan’ın tanrılarının başı Zeus, insanlığa en değerli armağanı veren tanrı ya da tanrıçanın yeni kurulan bir kentin sahibi olacağını ilan eder. Bunun üzerine deniz tanrısı Poseidon ve bilgelik tanrıçası Athena yarışmaya başlarlar... Poseidon, üç dişli çatalını bir kayaya saplar ve insanları uzak yerlere götürecek, savaşlar kazanacak olan ‘At’ı yaratır. Athena ise mızrağını yere saplayarak onu bir ‘’Zeytin Ağacı’’na dönüştürür. Şehir halkı bu zeytin ağacının büyük bir zenginlik ve bereketin kaynağı olduğuna karar verir ve Athena’nın onuruna şehre onun adı verilir.

 

Bütün zeytin ağaçlarının Athena’nın yarattığı bu zeytin ağacından çoğaldığı söylenir. Öylesine kutsanmıştı ki o dönemde, bir zeytin ağacını kesmek günahların en büyüğü olarak kabul edilirdi. Zeytin ağacını kesenler en ağır cezalara çarptırılırdı.

 

Zeytin ağacı ile özdeşleştirilen Tanrıça Athena akıl ve mantığın temsilcisi olarak bilinir. Adını en çok Homeros’un büyük destanları olan İlyada ve Odyessia da duyarız. Simgeleri ise kalkan, kendi yarattığı ağaç olan zeytinin dalı, mızrak ve baykuştur.

 

Konya ilimizin Çumra ilçesi yakınlarındaki Çatalhöyük’te İ.Ö 4 bin yıldan kalma yerleşim bölgelerinde zeytin çekirdeklerinin bulunması, Anadolu ‘da da tarımın bin yıllar öncesine dayandığını göstermektedir... Bilgilerin karmaşıklığına rağmen, zeytin ağacının işlenmiş en eski bitkilerden olduğu kesindir.

 

Mutfağın en önemli harcıdır zeytinyağı Akdeniz’de... Şairane bir deyimle söylemek gerekirse ‘O ağaçların Akdenizli Kraliçesidir... Akdeniz Mutfağı’nın kalbidir, şöhretini de böyle kazanmıştır’.Bu gün artık sağlıklı yaşamak için temel besin kaynağının zeytinyağı olması da sürpriz olarak kabul edilmiyor. Dünyadaki en büyük yemek ustaları, hekimler, beslenme uzmanları ve her geçen gün sayısı artan zeytin dostları, zeytinyağını sağlıklı beslenmenin en temel kaynağı ve birçok sağlık sorununa karşı da ilaç olarak görüyorlar.

 

Zeytin ağacı neden kraliçe? Zeytin ağacı ile ilgili bütün efsanelerin, masalların kaynağında Doğu Akdeniz var... Suriye ve Filistin ‘de, Mezopotamya da, Ege Adaları’nda ve Anadolu’da yapılan kazılar, tarımın bundan 7 bin yıl öncesinde zeytine dayandığını ortaya çıkarmıştır...

 

Antik çağdan beri zeytin kadar gerçek olan bir başka gerçek ise, bu verimli toprakların, aynı zamanda uygarlaşmanın, demokratikleşmenin ve modernleşmenin de beşiği olduğudur. Bilim, zeytin ağacının oluştuğunu ama olarak söylemese de mitoloji öyküleri, efsaneler zeytinin var oluşuna kendince açıklık getirir. Bu arada hemen belirtelim dönemin yazarlarından öğreniyoruz ki, zeytinyağı antik çağda da sağlık kaynağıydı, ayrıca ışık ve ısı kaynağıydı, besindi ve vücut bakım ürünüydü... Akdeniz adlı ‘’uygarlık havzası’’,zeytin ağacının vatanıdır, ayrıca insanoğlunun uygarlaşmasına da tanıklık etmiştir.

 

Bugün ise sosyo-psikologlar, Avrupa’nın Akdeniz kıyısı dışında yaşayan tüm insanlarının içinde ‘’güneye inmek’’gibi bir özlemin olmasının nedenini de zeytin ağacına olan tutkuyla açıklamaktadır. Bu gün şu soru Avrupa’nın gündemindedir:’’Acaba güneye olan özlemimiz zeytinyağından mı kaynaklanmaktadır. Bu özlemin bu kadar büyük olmasının nedeni zeytin ağacı mıdır?’’.

 

KAYNAK: Tariş Zeytin Kitaplığı-1-Batı Anadolu Zeytinyağı Kültürü Egeden Yemek Tarifleri.

  Bu yazı 9606 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI