thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Yaşam Bu Denli Yok Sayılamaz..”

Tarih: 16-02-2024 07:10:34 Güncelleme: 16-02-2024 07:32:34 + -


Erzincan İliç’teki maden faciasının ardından ülke genelinde tepkiler büyüyor. Yüzden fazla demokratik kitle örgütü ortak basın açıklaması yaparken, Çanakkale iskele meydanında da “Anagold madeni kapatılsın” çağrısı yükseldi.


“Yaşam Bu Denli Yok Sayılamaz..”

Erzincan İliç’teki maden faciasının ardından ülke genelinde tepkiler büyüyor. Yüzden fazla demokratik kitle örgütü ortak basın açıklaması yaparken, Çanakkale iskele meydanında da “Anagold madeni kapatılsın” çağrısı yükseldi. Açıklamaların biri de Kazdağları Ekoloji Platformu’nun çağrısıyla Çanakkale İskele Meydan’ında gerçekleştirildi. CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek’in de katılarak destek verdiği eyleme Kazdağları Ekoloji Platformu, İda Dayanışma Derneği üyelerinin yanı sıra CHP’li yöneticiler, çevreci vatandaşlarda katıldılar.

 

“PARA CEZALARI DIŞINDA CİDDİ BİR YAPTIRIMDA BULUNULMADI”

Kazdağları Ekoloji Platformu ile İliç Doğa ve Çevre Platformu Sözcüsü Füsun Kayra, “Ekoloji örgütleri, odalar, sendikalar, barolar, siyasi partiler olarak İliç’teki Anagold Madenciliğe ait Çöpler Kompleks Madeninin kapatılması için yıllardır siyasi iktidarı uyarıyoruz. Uzmanlarımız maden çalıştığı sürece bu felaketlerin kaçınılmaz olduğunu onlarca kez raporladı. Ancak her seferinde iktidar, işbirliği yaptığı Anagold’un ortakları olan Kanadalı SSR Mining ve yerli Çalık Holdingden yana tutum aldı. Yaşanılan siyanür sızıntılarına rağmen geçici kapatma ve göstermelik para cezaları dışında ciddi bir yaptırımda bulunulmadı” dedi.

“ŞİRKET, BÖLGEDE BULUNA TÜM BÜROKRATLARI RÜŞVETLE SUSTURDU”

Kayra, “Anagold Türkiye’nin en büyük ikinci altın madeni olan Çöpler Kompleks Madeninde, Yukarı Fırat Su Havzası ve birinci derece fay hattı üzerinde bulunmasına rağmen, Avrupa’da yasaklanmış olan siyanür liçi uygulamaktadır. Tonlarca siyanür, sülfürik asit ve çok sayıda zehirli kimyasal kullanılan madende, yüzlerce futbol sahası büyüklüğünde açık atık havuzu, yığın liç alanı, pasa dağları ile bölgede erken ölümlere ve hastalıklara neden oldu. Madenin etkileri yüzünden zehirlenmeler ve ölümlerde artış her seferinde örtbas edildi! Dönemin Erzincan Savcısı İlhan Cihaner’in iddianamesinden öğrendiğimize göre şirket, bölgede buluna tüm bürokratları rüşvetle susturdu” sözlerine yer verdi.

 

“SİYANÜR LİÇLİ MADENCİLİK YASAKLANMALI”

Açıklamada, “Suça ortak olan tüm kamu görevlileri ve şirket yetkilileri hakkında soruşturma açılmalı ve yurtdışına çıkış yasağı getirilmelidir” sözlerine dikkat çekilerek, “Çöpler Altın Madeni ve Anagold şirketi acilen kapatılmalıdır. Siyanür liçli madencilik yasaklanmalıdır. Ekokırım alanı, bağımsız gözlemcilerin denetimine açılmalı, delillerin karartılmasının önüne geçilmeli, süreç kamuoyuna açık biçimde yürütülmelidir. İnceleme heyetlerimizle suç mahallinde olacak ve bu süreci yakından takip ederek sorumlularının kanun önünde hesap vermelerini sağlayacağız. Ülke genelindeki eylemlerimizle bu suçu unutturmayacağız” diye belirtildi.

“ÖLÜM SAÇAN BU İŞLETMELER KAPATILMALIDIR”

İda Dayanışma Derneği’nden Gürcan Sarak, “14 yıldır doğayı cehenneme çeviren, yüzey ve yeraltı sularını, atıklarını püskürterek atmosferi dahi kirleten bu işletmenin vukuatı ne ilktir eğer kapatılmaz ise ne de son olacaktır. Olay, yetkili çevrelerce dillendirildiği gibi ne doğal afet, ne kaza, ne de doğal bir toprak kaymasıdır. Yıllardır tüm uyarılarımıza rağmen göz göre göre geliyorum diyen, kurbanı doğa ve insan olan bir katliamdır. Yöre insanı Sedat Cezayirlioğlu’nun, hukukçuların, doğa savunucularının, çevre örgütlerinin sesine, çığlığına kulak verilmemiştir. Ülkemizde halen işletilmekte olan tüm metalik maden sahaları aynı riski taşımaktadır. Yıllardır, Çanakkale’de Kaz Dağlarında, ülkenin her coğrafyasında, metalik maden işletmeciliğine karşı yürütmekte olduğumuz mücadelenin önemi haklılığı ve gerekliliğine vurgu yaparak, çevresine ölüm saçan bu işletmeler kapatılmalıdır” dedi.

 

“YAŞAM BU DENLİ YOK SAYILAMAZ..”

Çeşitli çevre dernekleri ve platformlarla birlikte Kazdağları Ekoloji Platformu, Erzincan İliç’teki facia ve altın madeninin kapatılmasına ilişkin düzenlediği basın açıklamasına CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek katılarak destek verdi. Yaşanan maden faciasına ilişkin açıklama yapan Erkek, "Yaşam bu denli yok sayılamaz. Hukuk, bir avuç grubun rantı için ayaklar altına alınamaz. Kalbimiz hayat mücadelesi veren madencilerimizle" ifadelerini kullandı.
Bu haber 850 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI