www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Verimder Anadolu Buluşmaları Çanakkale’de Gerçekleşti

Tarih: 12-05-2023 06:59:29 Güncelleme: 12-05-2023 07:44:29 + -


Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER tarafından iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularını ele alan Anadolu Buluşmaları toplantılarının 30.’sunu Çanakkale’de gerçekleştirildi.


Verimder Anadolu Buluşmaları Çanakkale’de Gerçekleşti

Enerji verimliliği alanında vatandaşları bilgilendirmek ve bu alanda güçlü bir farkındalık oluşturmak hedefiyle başlattığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 30.’sunu Çanakkale’de gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği – VERİMDER Çanakkalelilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bugüne kadar binlerce kişiye enerji verimliliği hakkında bilgiler veren VERİMDER, Çanakkale toplantısını kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat-enerji sektörleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz doğru bir ısı yalıtımıyla yüzde 60'a varan enerji tasarrufu sağlanabildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu; “Özellikle yapı statiğinde, yapı fiziğinin devamlılığı konusunda ısı yalıtımının çok büyük katkısı var. Bir bina inşa edilirken mutlaka ilgili yönetmeliklere göre inşa edilmeli. Statik anlamda doğru bir bina dizayn ederken, bu binayı özellikle doğru ürünlerle dış kabuktan yalıtırsak binada yaşayan insanlar termal konfora ulaşıyor. İçeride oluşan sağlıklı ısı dağılımı, yapıda oluşan nem birikintilerinin dış ortama suya dönüşmeden buhar formunda atılmasını sağlıyor. Hem içeride nem, rutubet ve küf birikimleri yaşamıyoruz hem de rutubetin birikmesi sonucu yapısal anlamda donatıların incelmesini engelleyerek kolon ve kirişlerde oluşabilecek korozyonun önüne geçmiş oluyoruz” dedi.

 

YAPILAR ENERJİ TASARRUFU VE ÇEVRENİN KORUNMASI İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Yapılar, enerji tasarrufu ve çevrenin korunması açısından önemli bir role sahip diyen Çağdaş Korkmaz; “Ülkemizde enerji verimliliği alanında bilincin arttırılması, aynı zamanda dünya ve Avrupa'daki gelişmeler, küresel iklim değişikliğiyle mücadele anlamında faaliyetler yürütüyoruz. Bu konuda şimdiye kadar 30.’sunu gerçekleştirdiğimiz Anadolu Buluşmasında özellikle ülkemizde enerji ihtiyacı, dışa bağımlılık, yapılarda enerji verimliliğiyle beraber elde edeceğimiz tasarrufun altını çizmeye gayret gösterdik. Özellikle önümüzdeki dönemde enerjiye olan ihtiyacın, enerjiye olan ulaşımın yaratacağı zorluklar nedeniyle, mevcut yapılarımızın daha fazla enerjide verimli hale gelmesinin hem ülke ekonomisine katkısı hem hane halkına getireceği faydaları bugün vurgulamaya gayret gösterdik. Özellikle ileriye dönük olarak altını çizerek söylüyorum; hem Avrupa'da hem de ülkemizde enerji konusunda, iklim konusundaki değişikliklerin ve buradaki mücadelenin en önemli yapılarından bir tanesi mevcut konutlarımızın, yapılarımızın enerji verimli dönüşümünden geçiyor. Çünkü ağırlıklı olarak fosil yakıtlar tüketiyoruz. Yüzde 80 ısıtma ve soğutma amaçlı enerjiler harcıyoruz. Bunların azaltılması yüzde 60 mertebesinde tasarruf sağlaması ve bu yapıların başta ısı yalıtımlı olmak üzere enerji verimli hale getirilmesinden geçiyor. Bu hedeflere ulaşmak açısından da bu toplantıları, bu iletişimleri verim dalı olarak da yine sürdürmeye, önümüzdeki yıllarda da planlıyoruz” sözlerini kullandı.

25 MİLYONA YAKIN KONUTUN %70’DEN FAZLASI VERİMLİ DEĞİL

2021 yılında 60 milyar dolar olan Türkiye’nin enerji faturasının geçen yıl 100 milyar doları geçtiğini belirten VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, şunları aktardı; “Türkiye enerji alanında yüzde 70 oranında dışa bağımlı. Enerji maliyetleri kadar enerjiye ulaşım konusunda da zor bir dönemden geçiliyor. Binalar en fazla enerjinin kullanıldığı alanlar olarak öne çıkıyor. Bizim asıl amacımız enerji tasarrufundan öte konforumuzu bozmadan enerjimizi verimli kullanabilmek. 25 milyon konutta enerji verimliliğini sağlamış olsaydık her yıl en azından ülke ekonomisine en az 10-12 milyar dolarlık bir kazanç sağlamış olabilirdik. Çok hızlı bir şekilde enerji verimliliğiyle ilgili eylemleri, planları, uygulamaları, yasaları, yönetmelikleri, destekleri hayata geçirmemiz gerekiyor.”

 

VATANDAŞLARIMIZI VERİMLİLİĞE YÖNLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında enerjinin sonsuz olmadığına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu; “Enerji kaynaklarımız sonsuz olmadığı gibi her geçen gün enerjiye olan ihtiyacımız artış gösteriyor. Enerjiden biraz yoksun kaldığımızda hayatımız kararıyor. Enerji fiyatlarındaki artış tüm vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Çanakkale Belediyesi olarak verimlilik konusunda emin adımlar atıyoruz. Yeni yapılacak binalarda yağmur suyu depolarını zorunlu tutarak suyumuzu verimli kullanmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Merkezi sıcak su tesisatlarını güneş enerjisi paneli ile destekleyen binaların ruhsat ücretlerinde yüzde elli indirim sağlayarak vatandaşlarımızı yenilenebilir enerjiyi kullanmaya teşvik ediyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak yeni açtığımız yeşil binamızın çatısına koyduğumuz güneş panelleri ile binanın elektriğinin yüzde 60’ını buradan karşılıyoruz. Ayrıca binanın tüm bölgelerini enerji verimliliğine uygun şekilde tasarlayarak verimliliği esas kıldık.”

“ISI YALITIMI İLE 23 KATI KADAR SERA GAZI TASARRUFU SAĞLADIK”

Dalmaçyalı markasıyla ısı yalıtımı pazarında lider olarak sorumluluklarının bilincinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Nippon Paint Betek Boya Bölgesel Pazarlama ve Dış İlişkiler Müdürü Arkın Konak “Çanakkale Zaferi’nin 108. Yılını kutladığımız bu yıl Filli Boya markamızla “Zafere Selam” projesi kapsamında tarihi alanlara desteğimizi sürdürdük. Çanakkale gibi büyük bir destana imza atmış şehrimizde bu çalışmaların içerisinde bulunmak bizim için gurur meselesi. Enerji verimliliği hane halkına sağladığı tasarrufun yanında ülkemizin cari açığına pozitif etki ediyor. Küresel iklim krizi kapsamında sera gazını azaltmasından dolayı ısı yalıtımını ve enerji verimliliğini önemsiyoruz. Dalmaçyalı olarak ülkemizde 50 bin binayı termal kamera ile inceleyerek bina sahiplerine raporları sunduk. Binalarının enerji verimliliğini öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza bu konuda destek vermeye devam ediyoruz. Dalmaçyalı olarak bugüne kadar 2 buçuk milyon konuta ısı yalıtımı uygulaması gerçekleştirerek 10 milyonun üzerinde hane halkına çağdaş yaşam sunduk. Gerçekleştirdiğimiz bu ısı yalıtımı ile 32 milyon ton üzerinde karbondioksit eş değeri sera gazı tasarrufu sağladık. Bu rakam Bolu ormanlarının yıllık karbondioksit emiliminin yaklaşık 23 katına eşit. Gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımları sayesinde 15 milyar metreküp daha az doğalgaz kullanılmasını sağlayarak, ülkemizin doğalgazdan 75 Milyar TL tasarruf etmesine yardımcı olduk” dedi.

 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Enerji ve enerji kaynaklarının sonsuz olmadığını vurgulayan Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ; ‘‘Türkiye’nin geleceğini inşa etmemizde kalkınmada enerji verimliliği, çok önemli. Enerji dönüşümü, enerji verimliliği ve döngüsel ekonominin yeşil dönüşümde çok önemli bir yeri var'' dedi.
Bu haber 1304 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI