thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Ücretsiz HPV Aşı Uygulaması Başlıyor

Tarih: 04-07-2024 13:06:58 Güncelleme: 04-07-2024 13:07:58 + -


Çanakkale Belediyesi, Türkiye ve dünyada önemli sağlık sorunlarının başında gelen HPV (Human Papilloma Virus) için ücretsiz aşı kampanyası başlatıyor. Çanakkale Belediyesi, Ankara ve İstanbul’un ardından uygulamayı başlatan üçüncü belediye olarak halk sağlığı adına önemli bir adım atmış olacak.


Ücretsiz HPV Aşı Uygulaması Başlıyor

Önlenebilir bir kanser türü olan rahim ağzı kanserinin en yaygın nedenlerinden biri olarak bilinen HPV ile mücadele için harekete geçen Çanakkale Belediyesi, ücretsiz HPV Aşı Uygulamasına ilişkin çalışmalarını tamamladı. HPV ile mücadelede aşılanma büyük önem taşırken Çanakkale Belediyesinin de başlatacağı aşı uygulaması projesi ile halk sağlığına büyük katkı sağlanması hedefleniyor.

 

“SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, başlatılacak uygulama ile son yıllarda yaygınlığı artan HPV virüsüne bağlı hastalıkların önlenmesi için mücadele edileceğini kaydetti. Başkan Erkek, “HPV Aşı Uygulamamız ile halk sağlığı açısından çok önemli bir adım atıyoruz. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinden sonra bu projeye imza atan kent olmak da bizler için büyük bir gurur. Halkçı belediyecilik anlayışımızla, sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir Çanakkale için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Projemizin kapsadığı tüm hedef kitlemizi, HPV konusunda bilinçlenmeye ve aşı uygulamamıza katılmaya davet ediyorum” dedi.

 

15-25 YAŞ ARASI HEDEF KİTLE AŞILANACAK

Çanakkale Belediyesi, proje kapsamında Çanakkale mücavir alan içerisinde ikamet eden ve belediyeden sosyal yardım alan 15- 25 yaş arasındaki kadın ve kız çocuklarına ücretsiz HPV aşı uygulaması desteği verecek. Uygulamada öncelikli olarak 20-25 yaş arası, ardından 15-20 yaş aralığındaki hedef kitle aşılanacak.

 

UYGULAMA İÇİN ÇOMÜ İLE İŞ BİRLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Proje doğrultusunda; HPV virüsünün neden olduğu enfeksiyonlara karşı hayata geçirilen HPV aşı uygulamasının tam teşekküllü sağlık tesislerinde yapılması amacıyla Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği arasında protokol hazırlandı.

 

UYGULAMA 2 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

HPV Aşıları, üç doz halinde gerçekleştirilecek olup uygulama 2 Eylül 2024 tarihi itibariyle başlayacak. İlk aşamada, Çanakkale il sınırları içerisinde ikamet eden ve belediyeden sosyal yardım alan 20-25 yaş aralığındaki kadınları kapsayacak olan HPV Aşı Uygulaması için başvurular;

 

Çanakkale Belediyesi web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yer alan proje görsellerinde bulunan karekodlardan ulaşılacak formun doldurulmasıyla ya da Belediye Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sosyal İşler Bürosuna yapılabilecek. Başvurular 9 Ağustos 2024 tarihine kadar devam edecek.

 

HPV Aşı Uygulaması Başvurusu için TIKLAYINIZ
Bu haber 571 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI