www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Türk Sağlık-Sen’den Ayrımcılığa Tepki!

Tarih: 28-10-2020 01:52:17 Güncelleme: 28-10-2020 02:49:17 + -


Çanakkale İl Sağlık müdürlüğü takdiriyle İlçe Devlet Hastanelerinde çalışan Sağlık Personellerine döner sermayeden yüzde 100 ek ödeme yapılırken; Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarına aynı oranda ek ödeme yapılmadığı ortaya çıktı! İlçelere farklı Merkeze farklı ek ödemeleri gündeme taşıyarak tepki gösteren isim ise; Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar oldu.


Türk Sağlık-Sen’den Ayrımcılığa Tepki!

Çanakkale İl Sağlık müdürlüğü takdiriyle İlçe Devlet Hastanelerinde çalışan Sağlık Personellerine döner sermayeden yüzde 100 ek ödeme yapılırken; Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarına aynı oranda ek ödeme yapılmadığı ortaya çıktı! İlçelere farklı Merkeze farklı ek ödemeleri gündeme taşıyarak tepki gösteren isim ise; Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar oldu.

 

İLÇELERE YÜZDE 100 EK ÖDEME!

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün COVİD-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslara istinaden ek ödemeler gerçekleştirildi. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bu kapsamda; ilçe Devlet Hastanelerinin acil hizmet birimleri, yoğun bakım servisleri vb. özellikli birimlerde görev yapan sağlık personeline Ağustos ve Eylül ayı çalışma dönemi için idari takdir yetkisini de kullanarak yüzde 100 oranında tavandan döner sermaye ek ödemesi gerçekleştirdi.

 

“MERKEZ’DEKİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAKDİR HAKKI KULLANILMADI”

İlçelerdeki Devlet Hastaneleri personeli bu kararla sevinirken; Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarına ise İl Sağlık Müdürlüğü takdir hakkını kullanmadı. Yapılan çifte standart ve ayrımcılığa ise Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar tepki gösterdi. Çavdar yayınladığı açıklamada; “İl Sağlık Müdürlüğü ilimiz merkez Çanakkale Devlet Hastanesinin acil hizmet birimleri, yoğun bakım üniteleri vb özellikli birimlerinde görev yapan sağlık personeli için ise takdir yetkisini kullanmayarak yüzde 100 tavandan döner sermaye ek ödemesi gerçekleştirmemiştir” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ UĞRADIĞI HAKSIZLIK KABUL EDİLEMEZ”

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar açıklamasında yapılan ayrımcılık ve çifte standart ile ilgili olarak Sağlık İl Müdürü Dr.Ali Taşçı ile Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Ufuk Tali arasındaki anlaşmazlıkları olduğunu açıkladı. Çavdar; “İlimizin sağlıkta ki amiral gemisi konumundaki Çanakkale Devlet Hastanesinin değerli sağlık personelinin; ilçe devlet hastanelerinde yapılan bu uygulama göz önüne alındığında uğradığı bu haksızlık ve hak kaybı kabul edilemez. Devletin kurumları ile uygulamalarında bir bütünlük içerinde olması, çalışanlarına adaletli, eşit bir hak tanıması devletin nizamı için gereklidir. Lakin ilimiz sağlık yöneticileri arasında, özellikle İl Sağlık Müdürlüğü ve Merkez Çanakkale Devlet Hastanesi Baştabipliği arasında ayyuka çıkan anlaşmazlıklar, uyumsuzluk, birbirine muhalif yönetim anlayışı ve kararlar sağlık hizmetinin sağlanmasında aksamalara, çalışma barışının bozulmasına, sağlık personelinin moral ve motivasyonunun zarar görmesine sebep olmaktadır” dedi.

 

“İKİ YETKİLİNİN ANLAŞMAZLIKLARI SAĞLIK ÇALIŞANLARINI MAĞDUR EDİYOR”

Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar açıklamalarının devamında; “İlçe devlet hastanelerinde farklı, merkez devlet hastanesinde farklı bu idari takdir yetki kararlarının nedeni ve gerekçesi nedir? Sayın Yöneticilerimizden bu farklı uygulamanın düzeltilmesini, uygulama birliğinin sağlanmasını merkez Çanakkale Devlet Hastanesinin ilgili birimlerinde görev yapan sağlık personeline de, ilçe devlet hastanelerinde olduğu üzere %100 tavandan döner sermaye ek ödemesi gerçekleştirilmesi hususunu arz ediyoruz. Bilinmesini isteriz ki pandemi ile mücadelede, kurumların ahenk içerisinde bir bütün olarak çalışması, kararların farklılık göstermemesi, uygulama birliğinin sağlanması, cephenin en önünde görev yapan sağlık personelinin moral ve motivasyonunun artıran uygulamaların hayata geçirilmesi ile başarı kazanılacaktır” dedi.
Bu haber 10509 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI