thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Turan ve Ünal Tartıştı.. Yeşil Top Kalktı!

Tarih: 18-06-2020 02:06:56 Güncelleme: 18-06-2020 02:07:56 + -


AK Parti MYK toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Grup Başkanvekili Bülent Turan arasındaki yeşil top tartışmasının ardından, Turan Twitter hesabındaki yeşil topu kaldırdı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de bu ibareyi kaldırdığı görüldü. Yaşanan gelişmelerin ardından, AK Parti'nin Etik Kurul hesabının da kapatılması dikkat çekti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ta başlayan uygulamanın sona erdiğini açıkladı.


Turan ve Ünal Tartıştı.. Yeşil Top Kalktı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal tarafından 1 Mayıs'ta başlatılan "Milli Hesaplar" hareketiyle AK Partili kişilerin sosyal medya hesaplarında Yeşil Top uygulanması başlatılmıştı. Fakat başlatılan uygulama kamuoyunda büyük tartışmalar yaratmış; Milli Hesaplardan özellikle kadın tacizi, siyasi isimlerin eşlerine yönelik hakaretlerde bulunması tepki çekmişti.Tartışmalar devam ederken; Twitter'in AK Troll olarak tabir edilen kişilere ait 7340 hesabı kapatması da trtışmaları alevlendirmişti.

 

AK PARTİ İÇERİSİNDE RAHATSIZLIK VARDI

AK Parti içerisinde de Yeşil Top simgesi ile kadınlara hakaret edilmesi tepki çekerken konu partinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında tartışmalara sebep oldu. Habertürk Gazetesinden Saliha Çolak'ın haberine göre; AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Bülent turan ile Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal arasında Yeşil Top tartışması yaşandı.

 

NEDEN YEŞİL TOP? TÜRK BAYRAĞI DEĞİL?

Sosyal medyada etik kuralların uygulanması açısından farkındalık yaratmak amacıyla Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal tarafından başlatılan Yeşil Top imgesine, Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan tepki geldi.

 

Edinilen bilgilere göre Turan, "Neden simge olarak top seçiliyor. Bunun başka anlamları da var. Neden üçgen yıldız ya da hilal değil. Kaldırılması lazım" dedi. Ünal da uygulamanın farkındalık yarattığı ve amacına ulaştığını söyledi. Bunun üzerine Turan da "Amacına ulaştıysa kaldırılabilir o zaman" diye karşılık verdi.

 

KONYA'NIN ÇİLEĞİNE KARŞI LAPSEKİ'NİN KİRAZI

Bu arada AK Parti MYK'da renkli diyaloglar da yaşandığı öğrenildi. MYK üyelerine Konya milletvekillerinin getirttiği çilekler ikram edildi. Çilekleri gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir MYK üyesinin 'kiraz' sözünü anımsattı, "Ne oldu kirazlar, daha gelmedi mi?" diye espri yaptı. Bunun üzerine Çanakkale'nin Lapseki ilçesinden sipariş edilen kirazların Ankara'ya ulaştığı bilgisi verildi.

 

40 GÜN SONRA KAPATILDI..

Dün gerçekleşen MYK toplantısı sonrasında MYK toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Grup Başkanvekili Bülent Turan arasındaki yeşil top tartışmasının ardından, Turan Twitter hesabındaki yeşil topu kaldırdı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in de bu ibareyi kaldırdığı görüldü. Yaşanan gelişmelerin ardından, AK Parti'nin Etik Kurul hesabının da kapatılması dikkat çekti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ta başlayan uygulamanın sona erdiğini açıkladı.

 

HEDEF Z KUĞAINDAKİ 7 MİLYON SEÇMEN!

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında AK Parti’nin yeni 'Dijital Dönüşüm' stratejisini tanıttı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan strateji belgesinde Facebook gibi küresel bilişim devlerinin, 'milli egemenlik sınırlarını çiğneyen, geleneksel devlet yapısına meydan okuyan' yeni bir dünya düzeni tasarladığı vurgulandı.

 

Belgede, “Z kuşağı olarak tabir edilen nesilden 7 milyona yakın seçmen 2023’te ilk kez oy kullanacaktır. Onların içine doğdukları yeni medya düzeni, veri ve içerik sağlayıcılar tarafından devlet otoritesi, egemenliği ve siyaseti de aşan bir meydan okumayla karşımıza çıkmaktadır. Buna cevabımız siber egemenlik, siber vatan ve dijital Türkiye ile olmalıdır. Oy verme davranışı dijital mecralar tarafından doğrudan manipüle edilebiliyorsa; bunun örneklerini açıkça ortaya koyan belgesel filmler Cambridge Analytica vakasını bizlere anlatıyorsa, bu yeni Z kuşağı genç seçmen kitlesi başta olmak üzere tüm kullanıcılar yeni bir farkındalıkla donatılmalıdır” denildi.

 

‘KANUNİ DÜZENLEME ŞART’

Z kuşağına dönük farkındalık çalışması başlattıklarını ve 'dezenformasyonla mücadele ettiklerini' bildiren Ünal, “Sosyal medyayı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek, nefret, tehdit, taciz, hedef gösterme gibi suçları işleyecek şekilde kullananlara karşı geniş bir kanun tasarısı hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur” dedi.
Bu haber 10156 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI