thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Troas Kültür Rotaları Projesi Hayata Geçti

Tarih: 21-04-2022 11:56:09 Güncelleme: 21-04-2022 11:58:09 + -


Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile desteklenen “Anadolu Mirası: Troas Kültür Rotaları” projesi hayata geçti.


Troas Kültür Rotaları Projesi Hayata Geçti

Çanakkale İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi; Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortak ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası’nın iştirakçi olduğu projede bir turizm ürünü olarak yaklaşık 270 km’lik 9 etaptan oluşan Troas Kültür Rotalarının altyapı ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirildi.

 

KAREKOD İLE YÜRÜYÜŞÜN SANAL TAKİBİ YAPILIYOR

Proje kapsamında bütün Çanakkale’yi içine alacak şekilde Hektor, Cevatpaşa, Priamos, Aşil, Bozcaada Sokrat, Aziz Paulos, Murad Hüdavendigar ve Barbaros’tan oluşan etapların uluslararası normlarda işaretleme, haritalandırma çalışmaları gerçekleştirilerek belirlenen noktalara;tag, tabela, mil taşıgibi donatılar yerleştirilmiştir. İşaretleme çalışmalarında karekod uygulaması yapılarak destinasyon gelişiminde günümüz bilgi teknolojilerinden faydalanılarak rota hakkında bilgilendirme ve güzergâh tespitinde kullanıcı dostu olunması hedeflenmiştir.Projede fiziksel altyapı çalışmalarının yanı sıra sanal altyapı ve iletişim araçları geliştirilmiş olup ziyaretçilerin cep telefonlarına indirebileceği “Troas Kültür Rotaları” adlı uygulama ile aynı adla bir internet sitesi (www.troaskulturrota.com)web sitesi hayata geçmiştir. Bu sayededestinasyon yönetimi anlayışı dahilinde rota üzerindeki tabelalarda QR kodların bulunması, yürüyüşün sanal takibi gibi yöntemler eşliğinde çağımızın taleplerine cevap verecek nitelikte bir platform oluşturulmuştur.

ÇANAKKALE SEYİR TERASI EŞSİZ BİR MANZARA DENEYİMİ YAŞATIYOR

Proje kapsamında oluşturulan Çanakkale Seyir Terası misafirlerine eşsiz bir manzara deneyimi yaşatmaktadır. Hektor, Cevatpaşa, Priamos, Aşil, Bozcaada Sokrat, Aziz Paulos, Murad Hüdavendigar ve Barbaros etapları üzerinde yer alan doğal, kültürel ve tarihi zenginlikler ziyaretçilerin ilgi odağı haline dönüşmektedir.

Troas Kültür Rotalarının alternatif turizm ürünü olarak destinasyonun gelişimine hizmet etmesi ve yerel paydaşların da sahiplenmesi ile bütün etapların aktifleşmesine ve rota köylerinde kırsal kalkınmayı hedefleyecek başka projeleri de sürüklemesi beklenmektedir.İnteraktif rota haritasına ve detaylı bilgiye ulaşmak için internet sitesini (www.troaskulturrota.com/interaktif-harita) ziyaret edilebilir.
Bu haber 2815 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI