thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


“Tüm Yurttaşlarımız Çanakkale’yi Görmeli”
Tarih: 20-11-2022 09:25:55 Güncelleme: 20-11-2022 09:28:55 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı’na Çanakkale çağrısında bulunurken, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı işbirliği yaparak çok sayıda gencin tarihi alanı görmesini sağlayacak çalışmalar yapması bizim için son derece önemlidir” diyerek gençleri Çanakkale’ye davet etti.


“Tüm Yurttaşlarımız Çanakkale’yi Görmeli”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı’na Çanakkale çağrısında bulunurken, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı işbirliği yaparak çok sayıda gencin tarihi alanı görmesini sağlayacak çalışmalar yapması bizim için son derece önemlidir” diyerek gençleri Çanakkale’ye davet etti.

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları Alan Başkanlığı bütçesini değerlendirdi. Özgür Ceylan, Kültür ve Turizm Bakanına çağrıda bulunarak, Çanakkale Savaşları alanının tüm gençlerimizin görmesi için çalışmaların başlatılmasını istedi. Özgür Ceylan, her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının Çanakkale Muharebelerinin gerçekleştiği Gelibolu Tarihî Alanı’nıgörmesinin önemini dile getirirken, “Değerli arkadaşlar, her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının Çanakkale Muharebelerinin gerçekleştiği Gelibolu Tarihî Alanı’nı mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ağır kriz ortamında bakanlığın turizm gelirlerini artıracak her projesi yurttaşlarımız açısından kıymetlidir. Bu anlamda bakanlığın Millî Eğitim Bakanlığıyla iş birliği yaparak çok sayıda gencin tarihi alanı görmesini sağlayacak çalışmalar yapması bizim için son derece önemlidir” diye konuştu.

 

BAKANA “TEPKİSİZ KALMA, GÖRMEZDEN GELME” ELEŞTİRİSİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çevreye karşı duyarsız olduğunu ileri sürerken, Bakan Ersoy’un bir önceki yıl yapılan bütçe görüşmelerinde “Turizm gelişiminin ve hemen bütün turizm faaliyetlerinin çevreyle bire bir ilişkisi vardır”şeklindekisözlerini hatırlatarak, eleştiride bulundu. Özgür Ceylan, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un çevrenin turizm sektörü için öneminin “farkında” olduğunu belirtirken, “Farkında farkında olmasına da, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ve Turizmi Teşvik Kanunu marifetiyle ormanların, yaylakların, kışlakların, koyların yağmalanmasına da hiç itiraz etmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ön sözünün yazıldığı, 7 düvele Çanakkale’nin Geçilmez olduğunu gösteren, Çanakkale’mizin tarihi, kültürel ve doğal değerlerini koruyup, kollamak görevi en çok üzerine vazife olması gereken Bakanlıklardan biri Kültür ve Turizm Bakanlığıdır. Öyle olmasına rağmen Bakanlık, zaman zaman sesiz kalarak, zaman zamanda vahşi madencilik ve termik santraller için sakınca görmeyen tavrı nedeniyle Çanakkale’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yağmalanmasında sorumluluktan kaçamaz” diye konuştu.

 

“HEMŞERİLERİM TARİHİ ALANA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR”

CHP’li Özgür Ceylan Gelibolu Yarımadası’nda yaşayan hemşerilerinin bir kısmının, Tarihi Alan Başkanlığı sınırları içerisinde bulunan, atadan deden kalma mülklerinde ikamet ettiklerini belirtirken, yaşadıkları sıkıntıların çözümü için destek istedi. Özgür Ceylan, Tarih Alan Başkanlığı içinde yaşayan vatandaşların koruma nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirtirken, “Bu yurttaşlarımızın tarımsal sulama, hayvan barınakları ve meskenlerine ilişkin bakım ve onarımlarında, basit tadilatlarında daha anlayışlı davranılması, kolaylık sağlanması gibi talepleri var” dedi. Özgür Ceylan tarihi alan içerisinde projelendirilen işlerin Çanakkale kamuoyu ile paylaşılarak ve yerel yönetimlerinde katkılarını dikkate alarak hayata geçirilmesi konusunda bir hassasiyete ihtiyaç olduğunu gözlemlediklerini belirtirken, “Örneğin şu anda devam ettirilen abidenin yenilenmesi projesinden içerik olarak doğru dürüst kimsenin bilgisi bulunmamaktadır.Proje kamuoyuyla yeterince paylaşılmamıştır. Nasıl bir yenileme yapılacağı en azından bölgede yaşayan halkla paylaşılsa görüşleri alınsa daha iyi olmaz mıydı?Benim hemşerilerim Tarihi Alana bugüne kadar gözü gibi baktı, bundan sonrada aynı hassasiyetleri sürecektir” diye konuştu. Özgür Ceylan, halkın talebinin alanla ilgili süreçlerde söz sahibi olmak olduğunu ifade ederken, “Mesela Koordinasyon kuruluna Eceabat ve Gelibolu belediyesinin de alınması olumlu olacaktır” diye konuştu.

 

ÇANKAYA ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ NEDEN KAPALI?

CHP’li Özgür Ceylan, konuşmasına son verirken, Çankaya Köşkü içinde bulunan Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak ilk ikametgâhı olan Atatürk Müze Köşkününrestorasyon iddiası ile bir yıla yakın süredir kapalı olmasını gündeme getirdi. Özgür Ceylan, köşkün neden kapalı olduğu hakkında bilgi isterken, “Çankaya Köşkü içinde bulunan Atatürk Müze Köşkü restore edildiği ileri sürülerek, bir yılı aşkın bir süredir ziyarete kapalı durumda. Cumhuriyetimizin simgelerinden Atatürk Müze Köşkü ne zaman açılacaktır?” diye sordu.HABER VİDEOSU

Bu haber 1990 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI