marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Saygı ve Biraz Daha Dikkat İstiyoruz"

Tarih: 29-03-2021 06:13:25 Güncelleme: 29-03-2021 07:13:25 + -


Çanakkale il genelinde sayıları 1600-1800 kadar olan Paket Servis elemanları, bir yıldır devam eden Covid-19 salgını süresince vatandaşlara hizmet veriyor. Karda, çamurda yağmurda özveriyle hizmet veren Paket Servisçileri; sürücülerden trafikte saygı ve daha çok dikkat beklerken; yerel yönetimlerden de yolların düzeltilmesi talebinde bulundular.Dünya’da etkisini her geçen gün arttıran, bugünlerde “3.Dalga Başladı” uyarılarıyla genç yaşlı demeden herkesi etkileyen pandemi salgını Türkiye’de bir yıl geride kaldı. Bu süreçte vatandaşlar kadar işletmelerde mağdur oldu. Yüz binlerce kişi kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışırken; bir o kadar kişinin de işsiz kaldığı iddiaları kamuoyunda sıklıkla gündeme geliyor. Kısıtlamalar nedeniyle cafe, çay ocakları gibi işletmeler aylarca kapalı kalırken; lokanta, restaurant ve fast-food tarzı işletmeler ise paket servisi ile hizmet vermeye mecbur kaldı.

 

ÇANAKKALE’DE GECE GÜNDÜZ MOTOSİKLETLE HİZMET VERİYORLAR

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de esnaf ve işletmeler Paket Servisi hizmetine döndü. Konu hakkında açıklamada bulunan Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Üst Birlik Başkanı Ünal Özcan; “11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de görülen Covid-19 salgınından etkilenmeyen neredeyse hiçbir esnaf ve sanatkâr kalmadı. Kimisi aylarca kapalı kaldı, kimisi de faaliyetini sonlandırmak zorunda kaldı. Birliğimize bağlı Esnaf ve Sanatkârlarımız içerisinde de çok ciddi ekonomik sıkıntılar çekenler var. Federasyonumuz aracılığı ile esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarını hükümete ilettik, iletmeye de devam ediyoruz. İşte en son esnafa kira desteği yardımı yapıldı. Yetmez ama hiç yoktan iyidir deyip yeni destekler beklediğimize yönelik taleplerimizi ilettik” dedi.

 

“HİZMET SEKTÖRÜ PAKET SERVİSİ İLE HAYATTA KALMAYA ÇALIŞTI”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Üst Birlik Başkanı Ünal Özcan, çay ocağı, kahvehane, kafeterya gibi işletmelerin aylarca kapalı kaldığına dikkat çekerken, hizmet sektörünün bir diğer ayağı olan gıda sektörüne yönelik ise; “Ülkemizde kahve kültürü denen bir gerçek var. bu süreçte en çok çay ocağı, kahvehane ve bunların yanında kafeterya hizmeti veren esnaf ve işletmecilerimiz mağdur oldu. Lokanta, restaurant ve fast food olarak adlandırılan daha çok gıdaya yönelik esnaf ve işletmelerimizde bu süreçten etkilendiler. Kimi zaman dükkân kapatırlarken; büyük çoğunluğu ise Paket Servisi ile ayakta kalmaya çalıştı” dedi.

 

“ÇANAKKALE’DE PAKET SERVİSİ İLE ÇALIŞAN İŞLETME SAYISI..”

Ayakta kalmak için Paket Servisi ile hizmet vermeye devam eden işletmeler hakkında bilgi veren Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Üst Birlik Başkanı Ünal Özcan; “Çanakkale il merkezinde lokanta, restaurant, fast food, çorbacı vb. esnaflarımız var. Bunların il merkezindeki sayıları 601 adet. İlçelerde ise toplam 1346 adet esnafımız var. Çanakkale il genelinde toplamda 1947 esnaf ve işletmemiz bu alanda hizmet veriyor. Tabi bunların içerisinde çorba satan veya paket servisi yapmaya uygun olmayan yada geçici olarak faaliyetini sonlandıran sayısı 300-350 arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Kısıtlamalar boyunca Paket Servisi ile ayakta kalma savaşı veren 1600 esnaf ve işletmeci olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

“1600-1800 ARASI PAKET SERVİSİ YAPAN İŞÇİ VAR”

Çanakkale’de Paket Servisi yapan işçi sayısı ile ilgili net bir bilgi vermenin mümkün olmadığını belirten Ünal Özcan; “Salgın öncesinde, işlerin iyi olduğu günlerde lokanta, restaurant veya fast food işi yapan esnafların 2-3 kişiyi paket servisi elemanı olarak istihdam ettiğini tahmin ediyoruz. Salgın ile bu sayı daha da düştü. Şöyle ki; işletmelerin ciroları düşünce mecburen personel sayısı azaltılmaya gitmiştir. Bir de normal zamanda garsonluk yapan personel bu zamanda işsiz kalmasın diye paket servis elemanı olarak görevlendirilmiş olabilir. Kabaca bir tahminde bulunursak Çanakkale il genelinde 1600-1800 arasında şuan aktif olarak paket servis elemanı olarak görev yapan personel olduğunu varsayabiliriz. Tabi bu süreçte çok önemli bir hizmet veriyorlar. Çanakkaleli hemşerilerimizden Paket servis görevlileri için biraz daha anlayış istiyorum” dedi.

 

“TRAFİKTE SAYGI VE BİRAZ DAHA DİKKAT İSTİYORUZ”

Covid-19 salgını sürecinde esnafın ayakta durmasını sağlayan Paket Servis elemanları ise kendilerinin yok sayılmasına tepkililer. Salgın süresi boyunca yağmur, kar, çamur demeden hem işletme sahiplerine hem de vatandaşlara hizmet ettiklerine dikkat çeken bir Paket Servis elemanı Aynalı Pazar okurlarına şu çağrıda bulundu; “Sadece kendi adıma değil; tüm Paket Servisi yapan arkadaşlarım adına sıkıntılarımızı anlatmak istiyorum. Salgın öncesinde de salgın sonrasında da çalıştığımız işyerlerine karşı hem de vatandaşlarımıza hizmet götürme adına önemli bir görev üstlendiğimizi düşünüyorum. Yeri geliyor güneşli havada, gece karanlığında, kimi zaman çamurda yağmurda kimi zaman bozuk yollarda kar yağışında hizmet veriyoruz. Bu süreçte bizi trafikte yok sayan sürücüler var. bizi görmezden geliyorlar, zaten iki tekerler üzerinde dengede kalmaya çalışıyoruz, bir yandan da bizi görmezden geldikleri için, önümüze araçlarını sürüp sıkıştırmaya çalışanları gördükçe üzülüyoruz. Bizlerin yaşamlarını tehlikeye attıklarında farkında olmayan sürücüler var. Onlardan tek istediğimiz trafikte bizlere karşı biraz daha saygılı ve biraz daha dikkatli olsunlar” ifadelerini kullandı.

 

YEREL YÖNETİMLERE ÇAĞRI: “YOLLAR ÇUKUR DOLUR, KAZANDIĞIMIZI TAMİRCİYE VERİYORUZ”

Paket servisi olarak 2 yıldır sektörde hizmet verdiğini, kolay bir iş gibi görülmesine rağmen ciddi tehdit ve sorunlarla karşılaştığını belirten Paket Servis elemanı şunları söyledi; “Gecenin karanlığında ıssız yollardan geçerek sipariş götürüyoruz. Yerel yönetimlere seslenmek istiyoruz; bazı yollar çukur dolu. Hayatımızı riske atmanın yanı sıra, kaza yapmasak bile aldığımız üç kuruş parayı tamircilere vermek zorunda kalıyoruz. Geçen gece bir arkadaşımız Zübeyde Hanım Sokakta bir çukur nedeniyle motorunda 900 TL’lik hasar oluştu. Bu hasarı arkadaşımız cebinden ödedi. Bu sadece motosiklet sürücülerinin değil; araç sahipleri için de sıkıntı oluşturuyor. Yerel yönetimler bu yolları bir an önce onarsın veya yapsınlar” dedi.
Bu haber 3622 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI