marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Sağlıkta Şiddet Artık Son Bulsun!

Tarih: 07-07-2022 13:08:48 Güncelleme: 07-07-2022 13:09:48 + -


Sağlık Çalışanları da aynı Barolar gibi ayakta. Hemen hemen her hafta bir sağlık çalışanının ya darp edildiği yada öldürüldüğü hastanelerde yeterince güvenlik alınmaması, uzun süreli nöbet ve yeterli maaş alamamaktan sürekli eylem yapan sağlık çalışanları 7-8 Temmuz tarihlerinde de Konya şehir hastanesinde bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr.Ekrem Karakaya için 2 günlük iş bırakıp cinayeti protesto ettiler.


Sağlıkta Şiddet Artık Son Bulsun!

Sağlık Çalışanları da aynı Barolar gibi ayakta. Hemen hemen her hafta bir sağlık çalışanının ya darp edildiği yada öldürüldüğü hastanelerde yeterince güvenlik alınmaması, uzun süreli nöbet ve yeterli maaş alamamaktan sürekli eylem yapan sağlık çalışanları 7-8 Temmuz tarihlerinde de Konya şehir hastanesinde bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr.Ekrem Karakaya için 2 günlük iş bırakıp cinayeti protesto ettiler.

 

Çanakkale Tabip Odası yönetimi ve sağlık çalışanları ile sendika temsilcilerinin katılımı ile Mehmet akif Ersoy Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya gelen sağlık çalışanları cinayetleri ve iktidarı bir kez daha protesto ettiler. Yapılan açıklamada; “6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz. Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi” bilgileri verildi.

“UYARILARIMIZ GÖRMEZDEN GELİNDİ.. SORUN BİREYE İNDİRİLDİ”

Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddet karşısında alınan tedbirlerin yeterli olmadığı, yaşanan şiddet olaylarının kamuoyu ile paylaşılmadığına dikkat çekilen açıklamada; “Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır” denildi.

 

“SİSTEMİN TÜM YÜKÜ HEKİM VE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN OMZUNA YIKILDI”

Mevcut sağlık sisteminin her geçen gün kötüye gittiğini, tüm sorumlulukların ise doktor ve çalışanlara yıkıldığı belirtilen açıklamada; “Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir” denildi.

“EN UFAK TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR”

Sağlık çalışanlarına yönelik en ufak tahammüllerinin kalmadığına dikkat çekilen açıklamada; “Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve sorun çözmeye niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir.  Güvenli çalışma alanı sağlamak siyasal iktidarın sorumluluğundadır. Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz! Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.
Bu haber 1952 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI