thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Şadan Doğan Ekonomik Gelişmelere Dikkat Çekti

Tarih: 15-11-2023 07:47:22 Güncelleme: 15-11-2023 07:49:22 + -


Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Meclis Başkanı Melih Akyıl başkanlığında Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin yanı sıra komite başkanlarının ve komite üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “TOBB Başkanımız dünyadaki ekonomik krizler, savaşlar gibi gerekçelerle önümüzdeki yıl Mart ayından sonra ekonomik anlamda daha zor bir sürece gireceğimiz konusunda uyarılarda bulunuyor. Hepimiz ekonomik planlamalarımızı buna göre yapmamız ger


Şadan Doğan Ekonomik Gelişmelere Dikkat Çekti

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Meclis Başkanı Melih Akyıl başkanlığında Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin yanı sıra komite başkanlarının ve komite üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “TOBB Başkanımız dünyadaki ekonomik krizler, savaşlar gibi gerekçelerle önümüzdeki yıl Mart ayından sonra ekonomik anlamda daha zor bir sürece gireceğimiz konusunda uyarılarda bulunuyor. Hepimiz ekonomik planlamalarımızı buna göre yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan hem Başkan Doğan, hem de Başkan Akyıl konuşmalarında Filistin-İsrail savaşının bir an önce bitmesi gerektiğini ifade ederek İsrail’i kınadılar.

 

“SOYKIRIMA DÖNÜŞÜYOR”

Meclis toplantısının açılışını yapan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Filistin-İsrail savaşının bir soykırıma dönüştüğünü ifade ederek; “En önemli olaylardan biri 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. İsrail’in yaptığı katliamı biliyorsunuz. İnşallah bir an önce sonlanır. Ulusal ve uluslararası anlamda bir an önce bu savaşın bitmesi için gerekli destekler ve kamuoyu oluşur umudundayız. İsrail’in bu barbarca devam eden ve adeta soykırıma dönüşen katliamlarını kınıyorum” dedi.

 

BAŞKAN AKYIL, EKONOMİ NOTLARINI PAYLAŞTI

Meclis öncesi hem ekonomik gelişmelerle ilgili notlarını paylaşan Başkan Akyıl; “Çalışmak zorundayız arkadaşlar. Üretmek zorundayız. Avrupa’da bir sıkıntı var. Dünyada bir sıkıntı var. Ortak akılla birleşerek, üreterek bu ekonomik sorunları aşmaya çalışacağız. Hepimiz saygılı davranırsak, birleşirsek başarılı oluruz umudundayız. TOBB Başkanımızı biliyorsunuz, sürekli Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil ediyor. Biz de başkanımızı tebrik ediyoruz. Bu arada sizlere birkaç da bilgi vermek istiyorum. Ticaret Bakanımız Ömer Bolat’ın beyanatlarını okudum. Özellikle Biga’mızı da ilgilendiren bir bölüm var. Bakanımız 2024 yılı için ihracat desteklerini geçen yıla göre yüzde 115 arttıracağının sözünü verdi. Bakanımız ayrıca Türkiye’de e ticaret platformunu başlatacağının sözünü verdi yine 2024 yılı için. Biliyorsunuz Biga’da da e ticaret çok gelişiyor. Bunlar çok önemli. İşsizlik oranı son 3 senede en düşük seviyesine ulaşmış. Torba yasa diye bir yasa var. O torba yasada haksız fiyatlar ve stokçulukla ilgili ciddi yaptırımların geleceğinin sözünü verdi bakanımız yine. İhracat rakamlarına gelince… Mobilya, kağıt ve orman ürünleri konusunda geçen yıla göre yüzde 7,4 gibi bir artış olmuş ülkemizde. İthalat düşmüş. Cari açık açısından önemli tabi bu. İthalatın düşüşünü yurtdışı fiyatların da düşmesine bağlayan yazarlarımız da var tabi. Biliyorsunuz TOBB’a bağlı 65 tane sektör meclisi var. Bunlardan biri de Konfeksiyon ve Hazır Giyim. Meclis Başkanı Şeref Galip bey faizlerin yükselme eğiliminde olduğunu, Merkez Bankası’nın da politika faizini daha da arttıracağını söyledi. Kredi maliyetlerinin daha da artacağını ve bu şekilde işletmelerin nakit yönetiminin daha da zorlaşacağını da ekledi. Türkiye Mali Müşavirler Odası da enflasyon muhasebesi için hükümete baskı yapıyor ama 2024 yılına kalacak gibi. Geçtiğimiz günlerde Doğtaş’ta bir çalıştay yapıldı. Orada en büyük sorunun ara eleman olduğu konusu gündeme geldi. Ben yaptığımız çalışmalardan bahsettim. Bu konuya ağırlık vermemiz gerekiyor. Bu hap bilgileri de sizler için derledim” ifadelerini kullandı.

 

FİRE VE ZAİYAT ORANI TESPİTİ YAPILDI

Oda üyelerinden Royal Foods Gıda Maddeleri İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin talebiyle Makedon biber, acı biber ve kapya biberlerinin işlenmesi sırasında oluşan fire ve zayiat oranlarının tespiti meclisin onayına sunuldu ve karar oy birliğiyle geçti.

 

Karar sonrası meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Akyıl; “Daha önce de un imalatı esnasında yaşana fire ve zayiat oranları ile ilgili rapor vermiştik. Betonla ilgili de yapılmıştı. Odamızın görevi tabi. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda bu çalışmalar muhasebeleştirme açısından yapıyoruz. Meslek komitelerimiz görüşerek karara bağlıyor. Makedon biberde toplamda yüzde 14 oranında bir fire öngörülüyor. Acı biberde toplam yüzde 14-16 civarında. Közlenmiş kapya biberde ise yüzde 52 civarında bir fire tespit edildi. Ben komite üyelerimize bu konuda teşekkür ediyorum” dedi.

Biga TSO Yönetim Kurulu’nun Ekim ayı faaliyetlerini yönetim kurulu başkan yardımcısı Özgür Yılmaz açıkladı. Yılmaz’ın ardından kürsüye gelen Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, üyelere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“ÇOK MUTLU OLDUK”

Geçtiğimiz günlerde tedavisi için gerekli para toplanan SMA hastası Melisa İnal bebekle ilgili konuşmasına başlayan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Ben Melisa bebekle başlamak istiyorum. Biz çok mutlu olduk. Duygulandık. Melisa bebeğe destek olan tüm gönüllülere çok teşekkür ediyorum. Zor bir işi başardılar. Biz oda olarak canlı yayınla bağış gecesi yapmayı planlıyorduk. Ancak gönüllüler büyük kısmı toplayınca çok az bir rakam kaldı. Kalan parayı her türlü toplarız diye canlı yayından vazgeçtik. Meclisimizden, diğer iş insanlarından para hızlı bir şekilde toplandı. Tüm gönüllüler başta olmak üzere büyük küçük demeden destek olan herkese teşekkür ediyorum. Umarım hiçbir bebeğimiz bir daha böyle bir hastalıkla mücadele etmek zorunda kalmaz. Melisa bebeğimizin bir an önce tedavisinin başlamasıyla sağlığına kavuşmasını diliyorum” dedi.

 

“LANETLİYORUM”

İsrail’in Filistin’e karşı sürdürdüğü savaşa da değinen Şadan Doğan; “Savaşların hiçbir türlüsü kabul edilemez. Ancak sivillerin öldürüldüğü, hastanelerin bombalandığı, çocukların katledildiği bir savaşı benim yüreğim kabul etmiyor. Savaşların bile kuralı var. Ben bu yaşananları lanetliyorum. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu katliamı lanetliyorum. Umarım bu savaş bir an önce sona erer” ifadelerini kullandı.

 

“EKONOMİK ANLAMDA ZOR BİR SÜRECE GİRİYORUZ”

Ekonomik anlamda zor bir sürece girildiğini dile getiren Şadan Doğan; “Maalesef ekonomilerle ilgili gidişat iyi değil. TOBB Başkanımız dünyadaki ekonomik krizler, savaşlar gibi gerekçelerle önümüzdeki yıl Mart ayından sonra ekonomik anlamda daha zor bir sürece gireceğimiz konusunda uyarılarda bulunuyor. Hepimiz ekonomik planlamalarımızı buna göre yapmamız gerekiyor. Bu kredileri alıp da iş yapmak çok zor. Çünkü para kazanılmaz. Genel anlamda işler iyiye gitmiyor. Ancak Biga’mızda biraz tersi işliyor süreç. Ocak ayından bu yana 144 yeni üye yapmışız. 38 üyemiz ise üyeliklerini sildirmişler. Sadece geçtiğimiz Ekim ayında 21 yeni üye aramıza katıldı. 7 üyemiz ise üyeliklerini sildirdi. Ben bu durumu sevindirici olarak görüyorum. İlçemiz ekonomisi güçlü bir ilçe. Ticaretin Çanakkale’miz adına merkezi konumunu koruyor Biga’mız. Aldığımız her yatırımı hak ediyoruz. Bu anlamda güzel bir tablo var. Bu konuda komitelerimizin yeni üyelerimize ziyaretleri oluyor. Bu ziyaretleri sıklaştırmamız gerekiyor. Komitelerimize büyük işler düşüyor. Bana ulaşan bilgilere göre teşvikler, destekler ve kalifiye eleman konusu gündeme geliyor. Bugün genç ve kadın girişimcilerle bir toplantı yaptık. İnşallah genç ve kadın girişimcilerimizle başarılı işler yapacağız. Halk Bankası müdürü de geldi bugün. Kadın ve genç girişimcilerle ilgili bir çalışma yapacaklar. Alet ve ekipman destekleri var. GMKA olabilir, Kosgeb olabilir, İşkur olabilir, önümüzdeki günlerde bir toplantı yapmak iyi olabilir” ifadelerini kullandı.

EKONOMİYE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAK

Komite ve meclis üyelerine teşekkür eden Şadan Doğan, Aralık ayında planlanan çalışmalarla ilgili de meclis üyelerini bilgilendirdi. Sivil Toplum Platformu çalışmalarının yeniden başlayacağını ve Aralık ayında Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ni gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getiren Şadan Doğan; “5 Aralık tarihinde Sivil Toplum Platformu toplantılarımızı başlatacağız yeniden. 12 Aralık’ta meclis toplantımız var. Teknopark yönetimi gelecek. Rektör bey de katılacak. Teknopark projeleri ve destekleri anlatacak. Bir de depremle ilgili bir eğitim, konferans gibi bir çalışma olacak. Onun da tarihini belirleyeceğiz. Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni yapacağız. Tarih için Rifat beyden haber bekleyeceğiz. 50’inci yılla ilgili de çalışmalar yapıyoruz. Finali de çok değerli bir konukla yapacağız. Herkesin ilgisini çekecek bir şey düşünüyoruz. Önerilerinizi bekliyorum. Biga’mızın ikinci yüzyılını, odamızın ise ilk yüzyılını planlıyoruz. Bunu herkese anlatacağız. Ne kadar üyemize dokunursak, ne kadar üyelerimize gidersek o kadar başarılı oluruz. Ben güzel tepkiler alıyorum. Hakikaten iyi bir ekibiz” şeklinde konuştu.

 

ŞENER’DEN DESTEKLER VURGUSU

Şadan Doğan’ın ardından desteklerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirmek için Biga TSO Meclis Üyesi Erol Şener kürsüye çıktı. Şener konuşmasında; “KOSGEB ve GMKA ile ilgili bir şey söylemek istiyorum. Kosgeb’e yeni biri atanmış. Anıl bey ile görüştüm. Fuarlarla alakalı destekler olduğunu anlattı. Kendi komitemizle ilgili ben irtibata geçeceğim. Anıl bey genç ve iş yapmaya hevesli. GMKA ile de aynı durum söz konusu. Bu konuda da bir çalışma planlanabilir. Biz kendi komitemizde depolama tesisi ihtiyacımızla ilgili bir görüşme yapacağız. Diğer komitedeki arkadaşlarımızı da bilgilendirmek istedim. Bir de açılması düşünülen bölümlerle ilgili haftaya toplantımız olacak. Ara eleman ihtiyacı çok önemli. Bu konuda tüm başkanlarımız ön hazırlıkları yaparlarsa iyi olur” dedi.
Bu haber 1839 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI