marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Rehberler "İlk Kez" Anzak Törenlerine Alınmayacak!

Tarih: 22-04-2019 06:25:29 Güncelleme: 22-04-2019 20:09:29 + -


Çanakkale Kara Savaşlarının başlangıcı ve Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin Gelibolu'ya ayak basması ve sonrasında her iki ülkeden de savaşta yaşamını yitirenleri hatırlamak için her yıl 25 Nisan tarihinde gerçekleştirilen anma günü için hazırlıklar sürüyor. Bu yıl düzenlenecek olan törenlere katılacak rehberler için ise Anzak törenlerine katılım izni ilk kez verilmedi.


Rehberler

1915 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin Gelibolu'ya ayak basması ile başlayan Çanakkale Kara Savaşlarının 104.yıldönümü için hazırlıklar devam ediyor. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca organize edeceği 57.Alay Yürüyüşü ve diğer etkinliklerin yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin çıkartma yaptığı Anzak Koyu'nda da Şafak Ayini gerçekleştirilecek.

 

REHBERLERE İZİN ÇIKMADI

Her yıl olduğu gibi bu yılda alana grupları ile birlikte girmek isteyen rehberler Yeni Zelanda ve Avustralya konsolosluklarına müracaatta bulundular. Her yıl yurtdışından gelen grupları ile tören alanlarına girebilmek için online başvurusu kabul edilen rehberlerin ise bu yıl başvuruları red edildi.

 

Konsolosluklardan rehberlerin başvurularına gelen İngilizce ve Türkçe yazılı cevapta; "Türk ziyaretçilerin 25 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Avustralya ve Yeni Zelanda Anzak Günü anma törenlerine katılım sağlayamayacağını bildirmekten büyük üzüntü duyarız. Bu durumun sonucu olarak; Anzak Günü anma törenlerine katılma talebinizi olumlu olarak sonuçlandıramıyoruz. Anlayışınız için teşekkür eder, bu önemli töreni  gelecekte  birlikte anabilmeyi umarız" ifadeleri yer aldı.

"SİYASİ REAKSİYON GÖSTERİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, Rehberlerin tören alanına alınmamasının bir ilk olduğunu belirtti. Müşterioğlu yaptığı açıklamada; "Yaşanan üzücü bir olay sonrasında Türkiye ve Yeni Zelanda arasında tartışma yaşanmıştı. Rehberlerin akredite işlemleri ile ilgili olarak konsolosluklar üzerinden yapılan başvurular Avustralya Gaziler Derneğince değerlendiriliyordu. Burada konsolosluklarında yapabileceği bir şey yok. Kendileri de bunu ifade ederek; Avustralya Gaziler Derneğine başvurabileceğimizi söylediler. Bildiğimiz kadarıyla tarihte ilk kez böyle bir karar alınıyor. Bunu da siyasi gerilim kaynaklı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"TARİHTE İLK KEZ AKREDİTEMİZ GERİ ÇEVRİLDİ"

Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, ilk kez rehberlere gruplarıyla birlikte alana girme izni verilmediğini belirterek sonraki süreç ile ilgili şunları söyledi; "Daha önceki yıllarda Odamıza kendileri de davet yollarlardı, katılımımız için davet edilirdik. Şimdi böyle bir karar alınması bizlerde şaşkınlık yarattı. Rehber arkadaşlarımızın akreditelerinin kabul edilmemesi çok büyük aksaklıklar yaşatmayacaktır. Anzak Töreni organizasyonu çok büyük bir koordinasyon içerisinde gerçekleşiyor. Tören alanında yönlendirici tabelalar bulunuyor, her ülkenin kendi rehberleri de olacakmış bu sene. Bizim arkadaşlarımız ise tören alanının girişinde bekleyecekler. Şafak Ayinine giriş sadece engellendi, diğer tüm alanlarda rehber arkadaşlarımız misafirlerimize hizmet sunmaya devam edecekler" dedi.

 

"YANLIŞ ANLAŞILMALARA İZİN VERMEMEK GEREKİYOR"

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği(ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer ise Rehberlere izin verilmemesini ise güvenlik gerekçesi ile alınmış bir karar olabileceğine dikkat çekti. Aydeğer; "Uzun yıllardan bu yana Anzak Törenine katılım konusunda ciddi güvenlik tedbirleri alınıyor. Bu durum artık genel uygulanan bir güvenlik prosedürü haline gelmiştir. Burada görevlendirilirsiniz ama güvenlik prosedürlerine de uymak zorundasınız. Anzak Törenine kurumlar belirli şartlar dahilinde katılım sağlayabiliyorlar. Bizlerin bu konuya hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Ülkelerin ve halkları arasında dostluk ortamının sürüyor olması ve bu ortamın korunması gerekiyor. Farklı bir algıya sebep olabilecek tavır ve söylemlerden uzak durulması gerekiyor. Dünya hassas bir süreçten geçiyor. Yetkililer ve bizler dahil daha sorumlu davranmamız gerekiyor" dedi.

 
Bu haber 5815 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI