thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:"Raftaki Projeleri Masaya İndirdik"

Tarih: 07-09-2020 03:29:21 Güncelleme: 07-09-2020 03:30:21 + -


Bu yılı 1,5 milyar TL ciro ile kapatmayı hedefleyen Doğanlar Yatırım Holding, iki yeni projeye hazırlanıyor. 2021'in ilk yarısında BioTRend'i halka arz edecek grubun başkanı Davut Doğan, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kuracaklarını da açıkladı.Doğtaş ve Kelebek markalarıyla yer aldığı mobilya sektörünün yanı sıra enerji ve inşaat alanında da girişimleri olan Doğanlar Yarım Holding, bulunduğu iş alanlarında önemli kararlar aldı. Mobilyada yatak alanında Lova markasıyla giriş yapan grup, enerjide ise 120 megavat enerji üreten kapasitesine sahip BioTrend şirketinin yüzde 50'sini halka açmaya hazırlanıyor. İnşaatta ise Yenibosna projesini raftan indiren holding, gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmak üzere de çalışmalara başladı. Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Başkan Davut Doğan, iş geliştirme biriminin üzerinde çalıştığı ve 2021 yılında hayata geçmesi planlanan projelerini Ekonomist dergisine anlattı.

 

“GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI KURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İnşaat sektöründe özellikle yurtdışında girişimleri olan holding, Senegal’de 100 milyon dolarlık lojistik merkez inşaatını geçen yıl tamamladı. Yurtiçinde ise Yenibosna’da 200 milyon dolar gelir beklentili lüks konut, rezidans ve açık AVM yatırımını geçtiğimiz yıllarda rafa kaldıran grup, gelecek yıl bu projeye başlamayı planlıyor. Projeyi ortaklı hayata geçirmek istediklerini anlatan Davut Doğan, ailenin Çanakkale ve Gelibolu başta olmak üzere bütün gayrimenkulleri de tek çatı altında toplamak istediklerini söyledi. Davut Doğan; “2021 yılına yetişir mi bilemiyorum ama bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurma fikrimiz var. İş geliştirme birimimizin ajandasındaki en önemli konulardan biri de bu. Gelibolu ve Çanakkale’deki varlıklarımızı bir araya getireceğimiz bir GYO için çalışıyoruz” dedi.

 

Davut Doğan, KDV indiriminin kalıcı hale getirilmesiyle 2020’ye büyük hedeflerle giren mobilya sektöründe pandeminin etkisiyle Nisan ve Mayıs aylarında ertelenen talebin son üç aylık süreçte yeniden canlandığını aktardı. Mobilyada 2019 yılına göre ciroda yüzde 50’nin üzerinde büyüme öngördüklerini ifade eden Davut Doğan, enerji ve inşaatta ise raftaki projeleri masaya indirdiklerini söylüyor. Grubun iştiraklerinden yenilenebilir enerji şirketi BioTrend’i 2021’in ilk yarısında halka açmak istediklerini dile getiren Davut Doğan, halka arzdan beklentilerini ve gelecek dönem planlarını anlattı.

 

- KDV indiriminin kalıcı hale gelmesiyle 2020 yılına büyük hedeflerle giren mobilya sektöründe pandeminin negatif etkisi azaldı mı?

Sözünü ettiğiniz gibi yeni yıla iyi başlamıştık ve şirket olarak bu yıl yüzde 40 büyüme hedefiyle girmiştik. Geçen yıl mobilya grubunda 610 milyon TL cio elde ettik. Bu yıl içinde 860 milyon ciro öngörümüz vardı. KDV’lerin düşürülmesinin de etkisiyle il üç ay çok iyi geçti. Fakat pandemi sürecinde Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 40’lar düzeyinde bir gerileme yaşadık. Bu süreçte hükümetin aldığı önlemler bizle güç verdi. Kısa çalışma ödeneği ve konut satışlarındaki canlanma ve insanların evde daha fazla kalmasıyla birlikte mobilya ihtiyaçlarını öne çekmeleriyle sektör, Haziran ve Temmuz aylarında iyi cirolar yaptı. Şu an müşterilere malları yetiştirmekte sıkıntı yaşıyoruz.

 

- Mobilyada yılsonu hedeflerinizi nasıl revize ettiniz?

Yasakların gevşemesi, konuttaki satış artışı, düğün sezonu ve ertelenen alımların gelmesiyle Haziran ve Temmuz’da ciddi cirolar elde ettik. 350 mağazamızın olduğu mobilyada, son aylardaki satış performansını baz alarak yılsonu büyüme hedefimizi yukarı taşıdık. 860 milyon TL cio büyürken, burada kendimize 1 milyar TL’yi test etmek üzere hedef koyduk.

 

- Mobilya satışında pandemiyle online satışa yönelik girişimleriniz oldu mu?

Tabi, bu süreçte yenilikleri bünyemize kattık ve online satış hattı kurduk. Müşteri aradığında mağazamızdaki mimarlarımız destek oldu. 350 mağazamızda mimar çalışma zorunluluğu getirmiştik. Bunun pozitif etkisini bu süreçte gördük. Müşterileri online bilgilendirerek ve mağazadaki ürünleri göstererek satış yapıldı. Bir diğer yeni adım ise randevulu satış oldu. Bu da müşterilere güven verdi. Bu süreci iyi yönettik.

 

- Grubun yılsonu inşaat ve enerji sektörleriyle birlikte toplam cirosu ne olacak?

Mobilyada sözünü ettiğim 1 Milyar TL ciro hedefimiz var. Enerjide ise ciromuz 300 milyon TL düzeyinde olur. Fakat inşaatta bu yıl bir gelir yazamayacağız. Geçen yıl Senegal’de gıda deposu inşa etek üzere açılan ihalede yerimizi aldık fakat pandemi sürecinde gidip gelemedik ve bu yıl bir artı yazamayacağız. Senegal, Kenya ve Burnika Faso’da ihaleleri yakın takip ediyoruz. Bir de Çanakkale’de AVM yatırımımız var. Onlarında gelirleriyle 1,5 milyar TL ciro ile kapatırız.

 

- Yenilenebilir enerjide güçlü bir oyuncusunuz. Burada yeni yatırım planınız var mı?

Ülke genelinde evsel atığın yaklaşık yüzde25’ini işler hale getiren BioTrend şirketimizin portföy büyüklüğü 120 MW mertebesinde. 2012’de teknolojik bir üretim ve uygulama mekezi olarak kurulan ve alternatif enerji üretimi konusunda da hizmet veren BioTrend, Türkiye genelinde 12 lokasyonda biokütle, evsel katı atık ayrıştırma, gazlaştırma, yakma, biyometanizasyon, atık sahası işletimi, biokütle yakma tesisi ve atık ısı tesisleriyle önemli bir konumda. Belediyeler, tarım sektörü gibi birçok alanda atıkları enerjiye dönüştüren bu şirketimizde gelecek yıl için önemli planlarımız var. Burada en önemli çalışmalarımızdan biri halka açılmak olacak. 2021 yılının ilk yarısında BioTrend’i halka arz etme niyetindeyiz.

 

- Ne kadarlık bir hisseyi halka açacaksınız? Neden böyle bir karar aldınız?

Yüzde 30 ile yüzde 50 arasında bir düşüncemiz var. Şu an yedi tesisimiz var, beş tanesinin ise yapımı sürüyor. Sonraki süreçte yatırımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Mesela sebze ve tahıl ürünlerinin atıklarını da değerlendirmek üzere çalışacağız. Aydın’da zeytin çekirdeğinden biokütle gaz üreterek elektrik üreteceğiz. Bu işte büyüme fırsatı var. Fakat yüksek yatırım maliyetleri olduğu için bu halka arzdan gelecek gelirle yatırımlarımızı büyütmek istiyoruz.
Kaynak: https://www.ekonomist.com.tr/

Bu haber 4312 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI