Bugun...
Bizi izleyin:Personel Yetersiz.. Hemşireler Perişan Oluyor!

Tarih: 07-04-2021 13:19:02 Güncelleme: 07-04-2021 13:24:02 + -


Covid-19 vaka oranlarında Türkiye’nin zirvesini zorlayan Çanakkale’de devlet hastanesinde hemşire sıkıntısı yaşanması gündem oldu. Hastaların yanına özel tulumlarla giren hemşirelerin durumunu Çanakkale Tabip Odası açıkladı. Yoğun bakımlarda yatan her 5 Covid-19 hastasına 1 hemşire düştüğüne dikkat çeken Tabip Odası açıklamasında “Hastalarımıza sadece yoğun bakımda ölme şansı vermiş olduğumuzu belirtmek isteriz” denildi.


Personel Yetersiz.. Hemşireler Perişan Oluyor!

Covid-19 vaka oranlarında Türkiye’nin zirvesini zorlayan Çanakkale’de devlet hastanesinde hemşire sıkıntısı yaşanması gündem oldu. Hastaların yanına özel tulumlarla giren hemşirelerin durumunu Çanakkale Tabip Odası açıkladı. Yoğun bakımlarda yatan her 5 Covid-19 hastasına 1 hemşire düştüğüne dikkat çeken Tabip Odası açıklamasında “Hastalarımıza sadece yoğun bakımda ölme şansı vermiş olduğumuzu belirtmek isteriz” denildi.

 

“MUHATAP BULAMIYOR, ÇÖZÜM ÜRETEMİYORUZ”

Çanakkale Tabip Odası Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi önünde hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının katılımı ile basın toplantısı düzenledi. Hastanede ki personel yetersizliğine dikkat çekilen açıklamada; “Çanakkale Devlet Hastanesi doktorları, hemşireleri, tüm sağlık çalışanları olarak Çanakkale'ye duyurmak isteriz ki, sağlık sistemimizin sorunları altında artık tahammül edilemez şekilde yıprandık, tükendik, sorunlarımıza muhatap bulamıyoruz ve çözüm üretemiyoruz. Zaten ağır bir iş yükü içindeyken, hayatlarımıza pandeminin girmesiyle birlikte çalışma saatlerimiz olağanüstü arttı, aylarca izin hakkımız elimizden alındı, izin hakkımız geri verildiğinde ise çalışan sayısının yetersizliği nedeniyle, çalıştığımız birimleri zor durumda bırakmamak için ancak çok kısa sürelerle izin kullanabildik” denildi.

 

“5 COVİD-19 HASTASINA 1 HEMŞİRE DÜŞÜYOR”

Hastanenin yoğun bakım servisinde yatan Covid-19 hastalara bakan serviste görev alan hemşirelerin hallerinin içler acısı olduğu belirtilen açıklamada; “Şu an itibariyle pandeminin 3.pikini yaşıyoruz, vaka sayılarımız, servis ve yoğun bakım yatış sayımız çok yüksek. Mevcut genel yoğun bakımımızı, 2 covid yoğun bakıma ek olarak covid yoğun bakıma çevirmek zorunda kaldık. Bu durum yoğun bakım gerektirecek diğer hastalık durumları için de yatak bulma sıkıntısı yaşayacağımız anlamına geliyor. Covid yoğun bakımlarında ise hemşirelere şimdiye kadar aylık görevlendirmeler yapılırken, tam da pik döneminde hemşire yetersizliği nedeniyle iki aylık görevlendirmeler yapıldı, her 2 saatte bir içinde çalıştıkları tulumlarla çalışmaya devam edemedikleri için diğer gruba görev devrediyorlar. Daha önceki aylarda şiftlerde 3 hemşire görev alırken, yine hemşire yetersizliği nedeniyle şiftlerde 2 hemşire çalışmak durumunda, yani 11 yataklı yoğun bakımda hemşire başına en az 5 hasta düşüyor, bunun standardı üçüncü basamak bir yoğun bakımda hemşire başına 1 ya da 2 hasta düşmesidir. Bu kadar ayrıntıyı niye veriyoruz? Solunum cihazı ve yatağınızın olması bir yeri yoğun bakım yapmaya yetmiyor, yeterli sayıda personelinizi, dünya standartlarına uyarak, yıpratmadan çalıştırdığınızda yoğun bakım hizmeti vermiş oluyorsunuz. Bu koşullardaki bir çalışma sisteminde, hastalarımıza yoğun bakım hizmeti vermiş olmadığımızı, sadece yoğun bakımda ölme şansı vermiş olduğumuzu belirtmek isteriz” denildi.

 

“HASTALARA YOĞUN BAKIMDA ÖLME ŞANSI VERMİŞ OLUYORUZ”

Aylardır can siperane bir şekilde çalışmalarına rağmen salgının kontrol altına alınamadığına dikkat çekilen açıklamada; “Haftalık 40 saatlik çalışmanın çok üstünde ve geceli gündüzlü çalışan sağlık çalışanlarını rahatlatmak için, özellikle yeni hemşire atamalarının tüm Türkiye 'de yapılmamış olması pandemiyle mücadele için büyük handikaptır. Yapılamamıştır demiyoruz çünkü hemşire yerine bekçi atamaları ya da hastanelere manevi yardımcı kadroları açılması devletin neyi öncelediğinin göstergesidir. Pandemideki en ağır yükü taşımamıza rağmen ve sağlık bakanı tüm Türkiye önünde bizlere defalarca teşekkür etmesine rağmen, emeğimizin karşılığını görmedik. Yaptığımız işin parasal bir karşılığı olamazdı zaten ancak kendimizi değerli hissetmek ve çocuklarımızdan çaldığımız zamanlar için huzursuzluğumuz biraz olsun hafiflesin isterdik” dendi.

 

“BİZİ DEĞERLİ HİSSETTİRMEDİNİZ”

Çanakkale Tabip Odası ynetimince yapılan açıklamanın devamında; “Bize hakkınız ödenmez dediniz ve hakkımızı ödemediniz. Yıllardır sağlık çalışanlarının maaşlarına anlamlı ve enflasyon karşısında onu mağdur etmeyecek bir zam yapılmadı. Daha da ötesi hakkımız olan maaşı vermeyip, doktorlara, maaşınızın geri kalanını performans sisteminden kazanacaksınız dediniz. Baktığınız hasta, yaptığınız ameliyat kadar puan toplayacaksınız ve döner sermayeyi bu yolla paylaşacaksınız dediniz. Elbette bu yolla kazandığımız para, emekliliğimize yansımayacaktı. Hâkimler, savcılar baktıkları dava üzerinden, polisler yakaladıkları suçlu sayısından, mühendisler yürüttükleri proje üzerinden, öğretmenler öğrenci sayısına bakılarak mı maaşlarını alıyorlar? Neden doktorlar hak ettikleri maaşı almadan, performans sistemiyle birbirleriyle yarıştırılarak kandırılmaya, uyutulmaya çalışılıyor? Üstelik performans sistemi yoluyla kazanılan döner sermayeden hemşireler ve diğer sağlık çalışanları faydalanmıyorlar. Hemşireler ve diğer sağlık çalışanları bu sistem içinde sanki hiç yokmuş gibi davranılıyor ve emekleri hiçe sayılıyor” dendi.

 

“PERFORMANS SİSTEMİ İLE ÇALIŞANLAR ARASINDA GELİR UÖURUMU YARATIYOR”

Hastanelerde uygulanan performans sistemine yapılan eleştiride; “Bitmedi, performans sistemi ile daha çok hasta bakmak durumunda kalan doktorlar, hastalarına daha az zaman ayırmak zorunda kaldılar. Hastaneler kalabalıklaştı. Ciddi ve komplike hastalıklar, emek isteyen hastalar performans sistemi içinde az puan ama çok emek gerektirdiği için sahiplenilmediler. Oysa ikinci basamak hastanelerde olması gerekmeyen ufak şikayetler için hastaneler dolup taşarken, ciddi ve komplike hastalıklarla boğuşan hastalar diğer hastaların arasında kayboldular. Performans sistemi, çalışanların gelirleri arasında korkunç uçurumlar yaratmış, büyük bir haksızlığın ve eşitsizliğin aracı olmuştur. Çalışma ortamının barışını bozmuştur. Bizler artık performans sistemi ile uyutulmak istemiyoruz, maaşlarımızda hakkımız olan düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz” denildi.

 

“EK ÖDEMELERİ SAĞLIK BAKANLIĞI ÖDEMELİDİR”

Döner sermayenin yetersizliğine dikkat çekilen açıklamada; “Çanakkale Devlet Hastanesi'nde Ocak ayındaki döner sermayeden doktorların ancak 5'te biri yararlanmış, doktor dışı hiçbir sağlık çalışanı döner sermayeden pay almamıştır. Şubat ayında hastanenin elinde dağıtılabilecek bir döner sermaye olmadığı için covid servis ve yoğun bakımlarında çalışan hemşire ve doktorlar da dahil hiç bir çalışana ödeme yapılmamıştır. Tüm çalışanlar rutin işlerine devam etmelerine rağmen hastanenin elinde döner sermaye olarak parasının kalmama halinin, bakanlık tarafından araştırılmasını istiyoruz. Döner sermaye olarak dağıtılmayan para zaten yıllardır bize maaşımız olarak vermeniz gereken ama ısrarla maaşımız olarak vermediğiniz paradır. Sağlık Bakanlığı'nın, sağlık müdürlüğü ve hastane yönetimiyle iletişime geçerek döner sermayeyle ilgili sorunun nereden kaynaklandığını saptaması ve açıklaması gerekmektedir. Ve şunu da iletmek isteriz ki, kendi sağlığını riske atarak covid servis ve yoğun bakımlarında çalışan sağlık çalışanlarına, hastanenin parası olmadığı için ödeme yapılmaması Sağlık Bakanlığı'nın bir ayıbıdır. Covid çalışanlarına ek ödeme yapılması Sağlık Bakanlığı'nın güvencesi altında olmak zorundadır, döner sermaye üretemediği için parası olmayan hastanelerdeki covid çalışanlarının ek ödemeleri Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmelidir” dendi.

 

“UYDURUK YIPRANMA PAYI DEĞİL; ANLAMLI YIPRANMA HAKKI..”

Çanakkale Tabip Odası yönetiminin açıklaması şöyle bitti; “Canını dişine takarak ve geceli gündüzlü, haftalık çalışma saatleri 40 saatin her zaman üzerinde çalışan sağlık çalışanları, uyduruk bir yıpranma payını değil, polislere, askerlere verildiği kadar, çalışma şekillerinin karşılığı olan anlamlı bir yıpranma payını hak etmektedirler. Sağlık çalışanları olarak yıpranma payımızı talep etmeye, her kamuoyuna seslenişimizde dile getirmeye devam edeceğiz. Acil olarak, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğü'nü sorunlarımızla ilgilenmeye ve çözüm üretmeye davet ediyoruz.”
Bu haber 3017 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI