thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz”

Tarih: 26-06-2024 10:21:27 Güncelleme: 26-06-2024 10:22:27 + -


AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, 2024 yılındaki orman yangınları ve sebepleri, yangınlarla mücadele gücü, yangın önlemeye yönelik faaliyetler üzerine TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Yangınların bir önceki yıla göre arttığını söyleyen Gider, Türkiye’nin orman yangınlarında İHA kullanan ilk ülke olduğunu vurguladı.


“Orman Yangınlarında İHA Kullanan İlk Ülkeyiz”

TBMM Genel Kurulunda konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Meclise orman yangınlarının sebepleri ve mücadele faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Orman yangınlarının bir önceki yıla göre iki kat arttığını söyleyen Gider, “Küresel ısınmanın etkileri ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen yıl daha da hissedilir şekilde görünüyor. Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi (EFFİS) bölgemizde sıcaklığın, ortalamalarının yaklaşık, 4 – 6 °C üzerinde seyredeceği, Avrupa ülkeleri arasında ülkemizin orman yangınları açısından en riskli ülkelerden biri olacağı öngörülmektedir. 25 Haziran tarihi itibariyle; Çıkan orman ve kırsal yangınların,2023ün aynı dönemine göre ikiye katlandığını görüyoruz” dedi.

 

“ORMAN YANGINLARI İÇİN TARİHİN EN BÜYÜK HAVA FİLOSU KURULDU”

Orman yangınları ile mücadele için tarihin en büyük hava filosunun kurulduğunu kaydeden Gider, “105 helikopter, 26 uçak ve 14 İHA ormanlarımızı çelik kanatları ile adeta kucaklamaktadır.

Avrupa ülkeleri arasında orman yangınlarında İHA kullanan ilk ülke olarak bununla yetinmeyip, İHA’dan alınan görüntüleri, Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından ödüllendirilmiş olan karar destek sistemi vb. yazılımlar ile tespit ve yangın yönetiminde kullanıyoruz. 25 bin kahramanı OGM personeli ve 122 bin orman gönüllümüz ile daha etkili ve güçlü bir şekilde orman yangınları ile mücadele edecektir. Yeşil Vatanı canı pahasına savunan ormanın kahramanları bugün hiç olmadığı kadar güçlü ve donanımlı bir haldedir. 5.000 den fazla kara aracı ile mücadele edilmektedir” diye konuştu.

 

“ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 87’Sİ İNSAN KAYNAKLI”

Orman yangınlarının yüzde 87’sinin insan kaynaklı olduğunu da hatırlatan Gider, şunları söyledi; “Akdeniz ülkeleri arasında EFFİS 2023 yıllık raporuna bakıldığında; Ülkemizde 15.521 hektar orman alanı zarar görürken, Fransa’da 22.350, Portekiz’de 38.655, İspanya’da 91.220, İtalya’da 97.984, Yunanistan’da 174.773 hektar orman alanı zarar görmüştür. Bu veriler, ülkemizin orman yangınlarıyla mücadelede başarısını göstermektedir. Son 10 yıl istatistiklerine göre; orman yangınlarının %13’ünü yıldırım kaynaklı doğal yangınlar oluşturmaktadır. Bu yangınlar dışında kalan %87 sini ise başta ihmal ve dikkatsizlik olmak üzere insanların sebep olduğu yangınlar oluşturmaktadır. Orman yangınlarıyla en etkili ve en ekonomik mücadele, yangınların çıkmasına engel olmaktır. Bu sebeple yangınların önlenmesine yönelik teknik çalışmalar ile eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri tüm yıl boyunca Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Orman köylerinde köylülerimize, okullarda öğrencilerimize, çobanlara, avcılara, arıcılara, askeri personellere ormanların korunması ve önemi ile ilgili yıl boyu eğitim ve seminerlerle farkındalık oluşturuluyor.”
Bu haber 745 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI