thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Önümüzdeki Altın Fırsat; “2018 Uluslararası Troia Yılı”

Tarih: 16-01-2017 10:24:18 Güncelleme: 16-01-2017 13:35:18 + -


Başta Çanakkale olmak üzere bölgenin hatta Türkiye Turizmi’nin kötü gidişatını durdurabilecek proje Çanakkale Turizmcilerin girişimiyle, ÇTSO’nun desteği ile gün yüzüne çıktı. Üzerinde uzun uzun çalışıldığı ve dikkat çekici projenin adı ise “2018 Troia Yılı” olarak isimlendirildi.


Önümüzdeki Altın Fırsat; “2018 Uluslararası Troia Yılı”

“2018 Troia Yılı” projesinin tanıtım Toplantısına ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, ÇTSO Yönetim kurulu sayman üyesi Mustafa Kansu, Yönetim kurulu üyeleri Emin Bacak ve Fatih İş, ÇTSO Meclis Başkan yardımcısı ve Turizm komitesi üyesi Turgay Kılıç, ÇTSO Turizm komitesi ve meclis üyeleri Kemal Pazarbaşı, Armağan Aydeğer, Ahmet Çelik,  Adem Biçer katılım sağladılar. ÇTSO Turizm komitesi ve Meclis Üyesi Armağan Aydeğer tarafından gerçekleştirilen sunumda “2018 Troia Yılı” ilanı ile ilgili nedenler, önemi, yol haritası ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı.

 

KUDÜS’TEN SONRA DÜNYADA EN ÇOK BİLİNEN KÜLTÜREL MİRAS TROİA’DIR

 

‘Küresel ve bölgesel olumsuzlukların gölgesindeki Türkiye Turizminin yükselişi için çok güçlü, uluslararası atılım hamlesi, Çanakkale Turizmi için bir dönüm noktası olabilir’ sözleriyle 2018 Troia Yılı projesini anlatan Armağan Aydeğer; Troia’nın Çanakkale, Türkiye ve Dünya’da ki önemini şu sözlerle açıkladı; “Dünyanın en önemli antik yerleşimlerinden biri olan antik Troia kenti, 5000 yıllık tarihi ile yalnız Türkiye'nin değil Dünya'nın en önemli kültürel ve turistik değerlerinin başında gelmektedir. Bilimsel araştırmalar Kudüs’ten sonra dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel markası olarak Troia’yı işaret etmektedir.

 

TROIA.. MODERN BATI KÜLTÜRÜNÜN TEMELi..

 

“Homeros tarafından M.Ö. 7. veya 8. Yüzyılda yazıldığı düşünülen, günümüze ulaşan en eski batı edebiyatı örnekleri; İlyada ve Odesa destanları, modern batı kültürünün temeli, dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında kabul görmektedir. 7 kıtada onlarca ülkede İlyada ve Odesa temel eğitimin müfredatı içinde yer almaktadır. Dünya genelinde geçmişten günümüze süregelen Troia'yı konu alan filmler, kitaplar, sahne gösterileri ve görsel sanat eserleri üretilmekte, böylece dünyanın kolektif hayal dünyasındaki sarsılmaz gücünü ve etkisini artırarak sürdürmektedir

 

BİNLERCE YILLIK DOĞU İLE BATININ MÜCADELESİNİN EN KÖKLÜ SİMGESİ

 

Armağan Aydeğer, yaptığı sunumda Troia’nın neden dünya kültürü açısından önemli olduğunu şu sözlerle açıkladı; “Dünya kültürlerinden en çok referans gösterilen ortak miras noktalarından biridir.  Anadolu uygarlığının başı, Akdeniz medeniyetlerinin ilk filizi, Roma imparatorluğunun ana şehri ve atası Aenes’in anayurdu,  Paris’in köklerine kadar birçok medeniyetin kaynağı olarak görülmektedir. Binlerce yıldır süren Doğu ile Batının mücadelesinin en köklü simgesidir.

 

FATİH SULTAN MEHMET’TEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E TROİA

 

“Troia aynı zamanda bir Anadolu destanıdır; Troia Savaşı’nda Anadolu’nun dört bir yanından Troia’yi savunmak için gelen askerler, 1915’de Çanakkale’ye, 1922’de Dumlupınar’a koşan Anadolu çocuklarıyla aynıdır. Fatih Sultan Mehmet 1462 yılında ; “ ...kentin düşmanlarını yendik ve biz Asyalılara karşı birçok kez yapılan kötülüklerin öcünü aradan yıllar ve çağlar geçemesine karşin aldık „demiştir. Tarihte Çanakkale Savaşları, son Troia Savaşı olarak da adlandırılır. Mustafa Kemal Atatürk 1922 yılında, Anadolu’nun kurtuluşunda düğüm noktası olan Dumlupınar Zaferi sonrasında, “Dumlupınar’da Troialıların Öcünü Aldık” demiştir. Tarihte Çanakkale Savaşları son Troia savaşı olarak da anılır.”

 

“Troia’nın çevresi kendisinden daha zengindir. Troia’nın da içinde bulunduğu Biga Yarımadası, Çanakkale Boğazı ve Kazdağları arasındaki Troas bölgesi dünya antik medeniyet tarihinde çok büyük öneme sahip çok kıymetli yerleşimlerin ev sahibidir. Döneminin gelişmiş en büyük antik yerleşimlerinden, Hz İsa’nın havarilerinden St Paul ( Pavlus) ‘un Hristiyanlığı yaydığı inanç yolu rotalarından Alexandria Troas, döneminin en önemli inanç merkezlerinden Apollon Smintheon, Kaz Dağları,  Assos, Parion, Neandria, Zeus Altarı gibi onlarca antik yerleşim alanın etrafında bulunmaktadır. Troia kazıları dünya arkeoloji tarihi içinde çok önemli bir yere sahiptir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM, SADECE DOĞAL VE KÜLTÜREL DEĞERLER İLE SAĞLANAMAZ

 

Geçtiğimiz yıllarda da Dünya’da Troia Yılı İlanı edilmesi için Çanakkale’den girişimler bulunduğunu hatırlatan Armağan Aydeğer; “UNESCO’nun maalesef kültürel bir miras için özel bir yıl ilanı yapma imkanı bulunmuyor. Fakat, 2018 Troia Yılı gibi çalışmaları da destekliyor. Neden 2018 Troia Yılı ilanı için bu projeyi başlattığımızı da açıklamak istiyorum. Sürdürülebilir turizm hareketini yalnız sahip olunan kültürel, doğal, tarihsel ve beşeri değerler ile sağlamak mümkün değildir. Sahip olunan değerlerin yanı sıra turisti etki altına alacak, ilgili bölgeye seyahat etmesini teşvik edecek nedenlerin oluşturulması, günümüz rekabet koşullarında büyük öneme sahiptir.

 

Bu nedenlerin arka planıda ikna kabiliyeti yüksek bir ‘algı yönetimi’ stratejisi uygulamaktan geçer. Dünyada birçok yüksek sayıda nitelikli turist ağırlayan bölge öncelikli olarak turistin algısını yöneterek, birçok kişiyi kendi ülkesinde henüz seyahat kararı vermeden etkilemek için stratejiler geliştirmektedir. Geçtiğimiz 10 yıl için Mısır ile ilgili yayınlanan birçok film, yazılan onlarca kitap bu stratejinin önemli bir parçasıdır.”

 

TÜRKİYE TURİZMİ, ZOR BİR DÖNEM GEÇİRMEKTEDİR

 

Armağan Aydeğer yaptığı sunumda Türkiye ve Çanakkale’nin 2016 yılı Turizm Sektörünü de değerlendirdi. 2016 yılında Turizm sektörünün çok zor bir dönem geçirdiğini açıklayan Aydeğer, bu zor günlerin üstesinden gelmek için yapılması gerekenleri de açıkladı; “Bölgesel ve küresel olumsuzlukların gölgesinde, ülke turizmimiz her geçen gün kan kaybetmektedir. Ülkemiz aleyhinde gerçekleştirilen haksız kara propagandalar imajımıza zarar vermektedir.  Bu dar boğazı aşmak için dünya genelinde kabul gören evrensel bir iletişim aracı ile stratejik bir turizm atılım hamlesi gerçekleştirilmesi ihtiyacı kaçınılmazdır. Olumsuz propagandanın kaynağı maksatlı bazı dış çevreler olabilir. Diğer taraftan bu propagandaya maruz kalan yurtdışındaki turist üzerinde, aksi yönde iletişim kurulmadığı müddetçe olumsuz algı güçlenecektir.”

 

ULUSLARARASI STRATEJİK İLETİŞİM ATAĞINA İHTİYACIMIZ VAR

 

Türkiye üzerinde özellikle Turizm ve Ekonomi çevrelerini derinden sarsan olumsuz bir algı ortamı yaratıldığını belirten Aydeğer; “Bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmanın ana yolu, dünya genelinde çok önemli marka değeri karşılığı olan Troia’nın varlığı ile  güçlü evrensel değerleri üzerinden güçlü bir iletişim kurgusu ile geliştirilecek uluslararası kültür ve turizm tanıtım ve etkinlik atağı olabilir. Bu nedenle ‘Uluslararası Troia Yılı’ algısı, Türkiye Turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olabilir” dedi.

 

TROİA’NIN UNESCO LİSTESİNE GİRİŞİNİN 20.YILINI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

 

“2018 yılı, Troia'nın UNESCO'nun dünya kültür mirası listesine girişinin 20. Yıldönümüdür” açıklamasında bulunan Armağan Aydeğer, bugünden itibaren yapılacak çalışmalarla 2018 yılını başta Çanakkale olmak üzere Türkiye turizm sektörü için altın bir fırsat olarak değerledirdi; “Bu yılın dünya genelinde özel bir kurgu ile anlatılması ve yıl içinde Troia temalı kültür, spor ve turizm etkinliklerinin gerçekleştirilmesi, çok güçlü bir iletişim stratejisi yürütmek mümkün olabilir. Aynı zamanda Troia Müzesinin açılışının da 2018 yılı içinde olması nedeniyle, yapımı uzun yıllar sürenin bu çok kıymetli eserin, dünyada gündem yaratacak şekilde kamuoyuna sunulması çok önemlidir.

 

 TROIA’NIN ANADOLU’NUN BİR DEĞERİ OLDUĞUNU DAHA GÜÇLÜ ANLATMALIYIZ

 

Dünya Kültür mirasının en önemli değerlerinden olan Troia’nın Türkiye’de yeterince bilinmediğini, önemsenmediğine dikkat çeken Aydeğer; “Troia Destanı dünya çapında bilinmesine rağmen Anadolu ile bağı geniş kamuoyunda yeterince bilinmemektedir. Troia'nın bir Anadolu değeri olarak tanıtımı bu bilgi eksikliklerini gidermesi açısından önemlidir” dedi.

2018 TROIA YILI NASIL GERÇEK OLACAK?

 

2018 Yılı Troia projesinin nasıl gerçekleştirileceğine dair yaptıkları çalışmaları katılımcılara anlatan Armağan Aydeğer şunları söyledi; “Uluslararası Troia Yılı algı stratejisinin lider kurumu şüphesiz T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmalıdır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 yılını stratejik bir iletişim aracı olarak ‘Uluslararası Troia Yılı’ ilan edilmesiyle birlikte sürecin etkin yönetimi büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda; uluslararası  turizm fuarlarının tasarımlarında Troia temasının işlenmesi, uluslararası tanıtım mecralarında Troia yılı temasının kullanımı, Troia yılı temalı materyallerin geliştirilmesi öncelikli konular arasındadır.”

 

“T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından kurulacak bir yönetim kurulu ve Çanakkale Valiliğimiz tarafından kurulacak bir yürütme kurulu koordinasyonunda, başta bakanlığa bağlı kurumlar ve ilişkili bakanlıklar olmak üzere, yerel dinamikler ile birlikte  2018 yılı içine yayılmış ‘ Troia Yılı’ temalı  uluslararası kültür, sanat, spor ve turizm  faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi Troia Yılının en önemli itme gücü olacaktır. Aynı zamanda Troia'nın dünya kültür mirası listesine girişinin 20.yılı bağlamında başta UNESCO olmak üzere,  uluslararası örgüt, platform ve kuruluşlar nezdinde tanıtımının ve lobicilik faaliyetlerinin yürütülmesi, Troia Müzesinin dünya gündeminde yer alacak ölçekte bir açılışın organizasyonu büyük önem arz etmektedir.

 

Özellikle kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ‘Uluslararası Troia Yılı’ ile ilgili nitelikli alt projelerine kaynak sağlamak için 2017 yılı içinde Kalkınma Ajansları koordinasyonunda, 2018 ‘Uluslararası Troia Yılı’  başlığında projelere olanak sağlayacak başlıklar açılması kıymetli olacaktır” dedi.

 

ULUSLARARASI TROİA YILI’ KAPSAMINDA YAPILABİLECEK ETKİNLİK ÖRNEKLERİNDEN BAZILARI

 

Armağan Aydeğer, proje sunumunda 2018 Troia Yılı için yapılacak örnek etkinlikleri de kamuoyuna paylaştı. Proje kapsamında düzenlenecek etkinlikler ise şu şekilde;

 

-Troia Müzesi'nin açılışının Troia Yılı ile ilişkilendirilmesi ve uluslararası tanıtımla ve üst düzey katılımla (Putin ve Merkel gibi Devlet Başkanları, AB Temsilcileri, UNESCO-UNICEF gibi uluslararası örgütlerin başkanları, kanaat önderleri, uluslararası basın kuruluşları vb.) gerçekleştirilmesi

-Dünya kültür mirası konusunda ve Troia'yı odağına alan uluslararası bir UNESCO Konferansı, ICOM (Uluslararası Müzeler Birliği) toplantısı, Dünya Arkeoloji müzeleri toplantısı, Dünya Turizm buluşması gibi uluslararası kongre, seminer, panel ve çalıştaylar yıl içinde düzenlenmesi,

-Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, diğer özel tiyatro ve sanat organizasyonları tarafından Troia temalı oyunların, müzikallerin, dansların yurt içi ve yurt dışında 2018 yılı boyunca sergilenmesi,

-Anadolu Ateşi'nin Troya Müzikalinin dünya genelinde uluslararası turnesinin Troia Yılı temasıyla gerçekleştirilmesi

-Kamu ve özel müzeler ile kültür-sanat kurumları tarafından 2018 yılında Troia temasıyla ilişkili etkinliklerin hayata geçirilmesi,

-Antik çağlardan günümüze gelen farklı atletizm branşlarının yer alacağı Uluslararası Troia Oyunları'nın düzenlenmesi

-Dünya genelindeki Troia isimli kentlerin Çanakkale'de buluşması

-Yerel ölçekte, Uluslararası Troia Festivali, Uluslararası Çanakkale Bienali gibi mevcut kültür-sanat etkinlikleri 2018 yılında aynı tema etrafında şekillendirilmesi,

-Yerelde gerçekleştirilen uluslararası spor etkinliklerinin (Gelibolu Maratonu, Çanakkale Boğazı Yüzüşü, Çanakkale Bisiklet Turu...) Troia temasıyla güçlendirilmesi,

-Troia Film ve Belgesel Festivali düzenlenmesi,

-Kaz Dağları mitolojisinden esinle Uluslararası Troia Güzellik yarışması düzenlenmesi

-2018 yılında Çanakkale'de gerçekleştirilecek kültür-sanat etkinliklerine Uluslararası Troia Yılı temasının verilmesi

ÇANAKKALE’LİLER OLARAK TROİA’NIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZ

 

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, Troia’nın öneminin yeterince bilinmediğine dikkat çekerek şunları söyledi; “2018 Troia Yılı projesini çok önemsiyoruz. Siyasetçisi, kurum amirleri, belediye başkanları, STK’lar ve halkımız ile birlikte olursak biz bunu başarabiliriz. Bugüne kadar Çanakkaleliler olarak gerek bizler gerekse ülkemizin diğer illerinde yaşayan insanlar Troia’nın önemini yeterince bilmiyoruz. Türkiye’nin hemen her yerinden Şehirlik ziyaretine öğrenciler gönderilirken, Troia maalesef kültürel olarak yeterince önemsenmiyor. Bu değerimizi yeterince kullanamamak bizleri de çok üzmektedir. Bizler bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalarımızı başlattık. Kısa süre içerisinde Gelibolu, Lâpseki, Biga Ticaret ve Sanayi Odaları yönetim kurulu üyeleri ile projemizi paylaşacağız. Birlikte neler yapabiliriz, hangi yollardan ilerlemeliyiz, bunları konuşacağız. 2018 yılını Çanakkale ve Türkiye turizminin çıkışı yapabilecek potansiyele sahip bu projeye herkesin sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

 

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ ÇOK KISA YAPTIK YAPTIK.. YAPAMAZSAK..

 

ÇTSO Turizm komitesi ve meclis üyeleri Kemal Pazarbaşı, Bakanlığın projeyi gündemine alması için tüm çalışmayı yapacaklarını belirterek Turizm Sektörü açısından projenin önemine şu sözlerle dikkat çekti; “Bakanlık bu projeyi uygulamaya alırsa, önümüzdeki süreç kısa. Ülke içinde tanıtım, uluslar arası tanıtım ve organizasyonlar için bir süreç geçecek. Bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer bu projeyi uygulamaya sokmalıyız. Yaptık yaptık, yapamazsak Türkiye Turizmi için çok önemli bir fırsatı kaçırmış olacağız” dedi.

 

BAKANIMIZ AÇIKLADI; SEKTÖR YÜZDE 38 ZARAR ETTİ

 

ÇTSO Yönetim Kurulu sayman üyesi Mustafa Kansu, Türkiye Turizminin durumunu ise şu sözlerle ifade etti; “Turizm Bakanımız açıkladı; Turizm Sektöründen elde edilen gelirler bir önceki yıla göre %38 oranında azaldı. Tabi bu resmi açıklama, birde hissedilenler var. İstanbul’da birçok ünlü turistik tesis ya öğrenci yurduna dönüyor yâda hastaneye dönüşmeye çalışıyor. Çanakkale’ye gelen turist sayısında da büyük kaybımız var. 2017 yılında bu kaybın devam edeceği öngörülüyor. Biz bu durumu tersine çevirmek için bu projeyi çok önemli buluyoruz. Troia’nın dünya çapındaki bilinirliğini değerlendirebilirsek, önümüzdeki yıllarda yukarıya doğru iyi bir ivme yakalayabiliriz” dedi.

 

TURİSTLER REZERVASYON YAPMIYORLAR

 

Sektörün içindeki bulunduğu durumu değerlendiren işadamlarının üzerinde birleştikleri nokta ise; bölgede meydana gelen çatışmalar, Döviz Kurları’ndaki anormal dalgalanmalar, Rusya ile Uçak krizi, Suriyeli göçmenler, IŞİD, Askeri Darbe girişimi derken 2016 yılı Turizm açısından çok kötü geçtiği yönünde. Turistlerin erken rezervasyonlarını gerçekleştirdiğinin bilindiği hatırlatılırken; yeni rezervasyonların ise gerçekleşmediği açıklandı.

 
Bu haber 9092 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI