www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Mutan Haklı Çıktı: “Kamu Yararı Yok”

Tarih: 10-04-2023 06:01:21 Güncelleme: 10-04-2023 07:39:21 + -


Kepez Eski Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Kıyı Kenar Kanununa aykırı bir şekilde yapılan özel bir işletmeye ait iskele ve iskele gerisindeki antredepo bina için Valiliğe ardından Belediyeye itiraz etmişti. İtirazlarına karşı sonuç alamayan Mutan, çevre mücadelesini yargıya taşımıştı. Mahkemenin atadığı bilirkişiler ise hazırladıkları raporda; Kepez Belediyesi tarafından peş peşe yapılan imar tadilatlarının kamu yararına uygun olmadığı gerekçesi davacı Mutan’ın haklı olduğu sonucuna vardı!


Mutan Haklı Çıktı: “Kamu Yararı Yok”

Kepez Belde Belediyesi sınırları içerisinde, Cumhuriyet Mahallesi 1188 parselde bulunan bir gemi acentesi şirketine ait yapı Kepez’in 2018 yılından bu yana gündemde. Dönemin Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan’ın önüne de giden plan tadilatı ve değişikliği talebi; 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı değişikliğine aykırı olduğu için gündeme bile alınmadı! Ömer Faruk Mutan kıyı kanununa da aykırı olan, vatandaşların kıyı ve sahillerine ulaşımını da engelleyeceği gerekçesi ile plan tadilatını red etti.

 

SEÇİMLERDEN SONRA PLAN MECLİSTEN GEÇTİ!

2018 yılında Kepez Belediye Meclisi gündemine bile alınmayan söz konusu alana ait plan değişikliği CHP’li Birol Arslan’ın belediye başkanı seçilmesinden sonra gündeme alındı. Kasım 2020 ayında meclisten geçen söz konusu plan tadilatıyla Gemi Acenteliği şirketi ruhsat alıp inşaata başladı.

 

MUTAN VALİLİĞE KAÇAK YAPI ŞİKÂYETİNDE BULUNDU!

Kasım 2020 Kepez Belediye meclisinden geçen imar plan tadilatı sonrasında durumdan haberdar olan eski Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan Çanakkale Valiliğine Kaçak Yapı şikâyetinde bulundu. 16 Kasım 2020 tarihinde Çanakkale Valiliğinde şikayette bulunan Ömer Faruk Mutan; “Kepez Beldesi Cumhuriyet Mahallesinde yapılmakta olan bir gemi acentesinin kaçak inşaata başladığı, kıyı kenar kanuna uymayarak, Kepez Belediye Meclisinin söz konusu araziye plan tadilatı yapmak suretiyle imar verdiğini, böylece Gemi Acentesine ait arazide kaçak inşaatın yapılmasına göz yumulduğuna” dikkat çekti!

 

“HERŞEY YASAYA UYGUN” DENDİ!

Mutan’ın göz göre göre kaçak yapılaşmaya müsaade edildiğine dikkat çekmesi üzerine Çanakkale Valiliği söz konusu şikâyeti Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne inceletti. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise söz konusu yapılaşmanın 1/5000 ve 1/1000 imar plan tadilatlarına uygun olduğu, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve 3194 sayılı İmar Kanunlarının iş ve yönetmeliklerine hiçbir aykırılık olmadığını, Kepez Belediye meclisinden geçen plan değişikliğinde hukuka aykırı bir durum olmadığı sonucunu şikayetçi Ömer Faruk Mutan’a 3 Mart 2021 tarihinde bildirdi.

 

“HERŞEY YASAYA UYGUN” DENİLEN BİNAYI MAHKEME MÜHÜRLEDİ!

Kepez Belediye Meclisinden geçen imar plan değişikliği, Çanakkale Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “İmar Değişikliği yasalara ve yönetmeliklere uygun olduğu, hukuka aykırı bir durumun olmadığını” bildirdiği Gemi Acentesine ait yapı Çanakkale Adliyesinde açılan bir davaya konusu olduğu ortaya çıktı! 2019/1831 esas nolu dosya ile şikâyetçi olunan arazideki inşaat çalışmaları mahkeme kararı ile “Kıyı Koruma Kanununa aykırılık, imar kanunu ve yönetmeliklere aykırılık gibi çeşitli gerekçelerle Mahkeme kararıyla yürütmeyi durdurma kararı çıkartılıp; söz konusu yapının inşaatının mahkeme süresince mühürlenmesine karar verildiği ortaya çıktı!

 

MAHKEME MÜHÜRLEDİ AMA İNŞAAT DEVAM EDİP TAMAMLANDI!

Ömer Faruk Mutan’ın şikâyetine konu olan Gemi Acentesi şirketine ait arazideki yapılaşma hakkında yürütmeyi durdurma ve inşaatın mühürlenmesine karar verilmesine rağmen söz konusu Gemi Acentesi şirketinin inşaatı durdurmayarak inşaatını tamamladı!

MAHKEME KARAR VERDİ: “YASAL DEĞİL, KANUNLARA AYKIRI”

Gemi Acente şirketinin talebiyle gerçekleşen ilk imar değişikliği ve bu değişikliğe istinaden verilen inşaat ruhsatının yasalara aykırı olduğu ortaya çıkması; mühürlenmesine rağmen inşaata başlanmasını dilekçe ile Çanakkale Valiliğine şikayet eden Mutan’a “Tüm yasa ve kanunlara uygun, meclis kararı hukuka aykırılık teşkil etmiyor” yazısı sonrasında mahkemenin kaçak yapıyı mühürlemesinin ardından inşaat mühürlenmesine rağmen, mühür sökülerek inşaatın bitirilmesi mahkemenin karar almasına engel olmadı. Çanakkale adliyesinde görülen dava sonrasında mahkeme 2021/318 sayılı kararı ile yapının yasal olmadığına, imar plan değişikliklerinin yasaya aykırı olduğuna, kıyı imar kanuna aykırı işlem yapıldığına hükmetti.

 

MÜDÜRLÜK YASAL DEMİŞTİ; BAKANLIĞA GÖNDERDİ!

Mahkemenin aldığı karar sonrasında Kaçak yapı sahibine ruhsat verilmedi. Ruhsat başvurusuna hiç kimse imza atmadığı; atıldığı takdirde imza atanların yargılanabileceğinin ortaya çıkması sonrasında daha önce imar plan değişikliği yapılan ve kaçak bir şekilde yasalara aykırı şekilde inşa edilen yapının bulunduğu parsel ile ilgili ikinci kez Kepez Belediye Meclisine geldi!

 

BAKANLIK TOPU YENİDEN MECLİSE ATTI!

Fakat söz konusu yapının belediye meclisi gündemine gelmeden önce Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderildiği ortaya çıktı! Ömer Faruk Mutan’ın şikâyet dilekçesine daha önce “İmar kanunlarına, kıyı kanuna uygundur, meclisin aldığı karar hukuka uygundur” diyen müdürlük yetkilileri bu sefer kararı Bakanlığa gönderdi.

 

Bakanlığın resen plan tadilatı yapma yetkisi vardı. Bakanlık başvurunun ardından hemen dönüş yaparak kararı Kepez Belediye Meclisine bıraktı!

 

MECLİS OY ÇOKLUĞU İLE KAÇAK İNŞAATA YİNEDEN PLAN UYGULADI!

Kepez Belediye Meclisi bakanlıktan beklediği reisen imar planı değişikliğini alamayınca imar değişikliğini Belediye Meclisi gündemine aldı. CHP’li Ülkü Şimşek ve Hatice Şen oylamaya katılmazken; Gül Hanım Kırcı ise oylamada red oyu verdi. AK Partili 4 meclis üyesi de hayır oyu verirken İYİ Partili ve diğer CHP’li 9 üyenin evet demesi ile 9-5 karar ile kaçak yapı yeniden ruhsat aldı!

 

“KIYILAR YAĞMALANDI, BETONLAŞTI.. YAPILAN KEPEZ’E İHANETTİR”

Kepez Belediyesinden geçen son imar değişikliği ile kaçak yapıya ruhsatlandırma işleminin yapıldığına dikkat çeken Ömer Faruk Mutan; “Uydurma planla arazinin yüzde 40’ını terk edeceği halde 0 terkle arazi adeta kemiksiz hale getirildi. Binanın sağ ve sol yanlarında Kıyı Kenar disiplini bozulmuş ve yol söz konusu parselin etrafında dolandırılmıştır. Böylelikle 188 parselde hiç terk yapılmazken; yanındaki parsel sahiplerinin hakları gasp edilerek terkleri arttırılmıştır. Anayasanın eşitlik ilkesi bu durumun neresindedir? Hem CHP’li yöneticilere, hem Kepez Belediyesinin CHP’li meclis üyelerine hem de çevrecilere seslendi. Mutan yaptığı çağrıda; “Çevre deyince aklınıza ilk Kazdağları mı geliyor? Özellikle Kepez Belediye Meclisindeki CHP’li meclis üyeleri; yetkiniz dahilindeki kıyılar yağmalanıyor, betonlaşıyor. Yapılan binayı gidip gördünüz mü? Vicdanınız rahat mı? Yapılan Kepez’e ihanettir, kıyılara ihanettir, Kepez halkına ihanettir” tepkisini göstermişti.

 

BİLİRKİŞİ RAPORUNU YAZDI: “KAMU YARARI YOK..”

Dr.Ömer Faruk Mutan’ın Kepez Beldesinin kıyılarının halka kapatılması ve çevre mücadelesi için yargıya taşıdığı iskele ve iskele gerisinde inşa edilen antre depo ile ilgili mahkemenin atadığı üç kişilik bilirkişi raporunu teslim etti. Bilirkişi heyeti tarafından yapılan açıklamada; Kepez Belediye meclisi tarafından yapılan İmar Plan Tadilatları için kamu kurum ve kuruluşlarından görüş almadığı, yapılan imar plan tadilatlarının çevre düzeni planı genel ilkelerine, hedef ve yönetmelikler hiyerarşisine uygun olmadığını tespit etti.

 

Dr.Ömer Faruk Mutan özellikle Kıyı Kenar Kanuna aykırı olduğu için verdiği mücadele raporda da yer aldı. Bilirkişiler imar plan tadilatları ile ilgili olarak; “3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanunun Uygulanmasına dair yönetmelik hükümleri kapsamında bir kullanım öngörülmediği için kamu yararı içermediği, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinde belirtilen kurallara, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına uygun olmadığı görülmektedir” ifadelerine yer verdiler. 
Bu haber 3568 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI