marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Merkezi ve Yerel İktidar El Ele: “Rantçıya Kıyak”

Tarih: 23-08-2021 06:05:42 Güncelleme: 23-08-2021 06:09:42 + -


2017 yılında Çanakkale siyasetini sarsan, mecliste büyük tartışmalara sebep olan Sümerbank, Trutaş alanını imara açmak için Çanakkale Belediyesinin harekete geçtiği ortaya çıktı. Küçük Sanayi Sitesi alanını kent dışında çıkartmak için yapılan 1/100.000’lik imar değişikliğine bir kısım rantçıların gözünü diktiği Trutaş ve Sümerbank arazisi de araya sıkıştırıldı. Bölgeye imar verilmesi halinde en az 20 bin kişilik bir yapılaşma bekleniyor!


Merkezi ve Yerel İktidar El Ele: “Rantçıya Kıyak”

2017 yılında Çanakkale siyasetini sarsan, mecliste büyük tartışmalara sebep olan Sümerbank, Trutaş alanını imara açmak için Çanakkale Belediyesinin harekete geçtiği ortaya çıktı. Küçük Sanayi Sitesi alanını kent dışında çıkartmak için yapılan 1/100.000’lik imar değişikliğine bir kısım rantçıların gözünü diktiği Trutaş ve Sümerbank arazisi de araya sıkıştırıldı. Bölgeye imar verilmesi halinde en az 20 bin kişilik bir yapılaşma bekleniyor!

 

4 YILLIK RANT PLANI TEKRAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!
2017 yılında aralarında çok sayıda Savcı, Hâkim ve Akademisyenlerin de bulunduğu, 335 kişi tarafından kurulan S.S. Çanakkale Sümerkent Konut Yapı Kooperatifi, Sümerbank Sentetik Deri Fabrikasının bulunduğu 57 bin metrekare arazinin imara açılması için çalışma başlatmıştı. Toplantılar o kadar gizliydi ki; üyelerin toplantısına katılım öncesi GBT sorgulamaları bile yapılmıştı!

GÖKHAN İMAR MÜDÜRÜNÜ TOPLANTIYA GÖNDERMİŞTİ!
4 yıl önce düzenlenen bir toplantıya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan o dönem İmar Müdürlüğü görevini yürüten birini de göndermişti. İmar Müdürünün toplantıya katıldığının ortaya çıkması üzerine Belediye başkanı Ülgür Gökhan; “Kooperatif de orada üyelerine sağlıklı bilgi verebilmek için İmar Komisyonunun bilgisi dâhilinde, izniyle gidip bilgilendirmelerde bulunmuştur” ifadelerini kullanmıştı.

 

CHP’Yİ VE AK PARTİ’Yİ KARIŞTIRAN İMAR PLANI!
Sümerbank ve Trutaş arazilerinin imar’a açılması için belediye meclisinde oylama yapılmıştı. CHP içerisinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a muhalif olan bir grup meclis üyesi ile birlikte AK Parti grubu hayır oyu verince meclis karışmıştı. İmar değişikliğine çok sert muhalefet yapılınca Belediye Başkanı Ülgür Gökhan projenin İmar komisyonunda tekrar görüşülmesini oylamaya sundu. İlk görüşmenin tartışmalı geçmesi sonrasında İmar Değişikliği üzerindeki tartışmalar AK Partiye sıçradı.

Projelerin geçmesi için AK Parti meclis üyelerine baskı yapıldığı, grubun whatsapp görüşmelerinin AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a sızdırılması üzerine Yeşim Karadağ özel görüşmelerin sızdırılmasına tepki göstermişti. Bunun üzerine AK Parti Meclis üyelerinin istifaları istediği iddia edilmiş. Kamuoyunda Yeşim Karadağ’ın imar planı geçmesi yönünde tavır aldığı, meclis üyelerine baskı yaptığı sebebiyle hedef olmuştu.

 

SÜMERBANK-TRUTAŞ PROJESİ MECLİSTEKİ İKİNCİ OYLAMADA GEÇMEDİ!
Kamuoyu baskını CHP içerisindeki tepkilerin artması, dönemin AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’ım hedef olması, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Karadağ’ı hedef alması, Karadağ’ın ise Ülgür Gökhan’ı “İki Yüzlü Başkan” diye suçlaması ile geçen 1 aylık sürecin ardından söz konusu imar değişikliği tekrar meclis gündemine geldi. İlk yapılan oylamanın aksine CHP’de birkaç meclis üyesinin evet oyuna karşılık mecliste AK Parti grubu da hayır deyince oy çokluğu ile imar değişikliği projesi meclis gündeminden tamamıyla çıktı!

4 YIL SONRA.. BELEDİYE’DEN BAKANLIĞA “SİZ DEĞİŞTİRİN” BAŞVURUSU!
4 yıl önce bir grup hâkim, savcı, akademisyenin 140’ar bin lira vererek 125’er metrekarelik 3+1 daire sahibi olacağı Sümerbank arazisini de içine kapsayan toplamda 312 bin metrekarelik sanayi tesis alanı projesinin konut alanı olarak değiştirilmesi için Çanakkale Belediyesinin harekete geçtiği ortaya çıktı!

 

MERKEZİ İKTİDAR HEMEN ONAYLADI!
Çanakkale Belediyesinin; Kentsel Gelişme adı altında 1/100 000 bin imar değişikliği yapma yetkisi olan bakanlığa müracaat ettiği; müracaat kapsamında; İsmetpaşa Mahallesi içerisinde yer alan kuzeyde Pirireis Caddesi, batıda Ahi Evren Caddesi ve Troya Caddesi, doğuda Bursa Caddesi ve güneyde Metin Oktay Caddesi ile sınırlı mevcut küçük sanayi kooperatifinin ve eski Trutaş ve Sümerbank Fabrika sahaları ile hurdacılık faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgeyi kapsayan alana ilişkin imar değişikliği yapılması için başvuru yaptığı ve imar değişikliği başvurusunun onaylandığı belirtildi. 6 ağustos 2021 tarihinde değişikliğin onaylandığı 1 ay süre içerisinde plan değişikliğine itiraz edilebileceği yapılan duyuru Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sitesinde yayınlandı.

320 BİN METREKARELİK ALAN RANTA AÇILIYOR!
430 bin metrekarelik alanın yollar ve diğer çevresel etkiler çıktıktan sonra bölgede Trutaş, Sümerbank, Küçük sanayi sitesi, Belediyeye ait alan, Maliye’ye ait alan ve özel mülkiyet olarak belirtilen alanda toplam 312 bin 250 metrekarelik inşaat yapılabilecek!

 

Sümer-Kent Kooperatifi toplantılarında üyelerine 54 bin 685 metrekare alanın satın alınması için üye başına 140 bin TL karşılığında 125 metrekarelik 3+1 daire verileceği vaat ediliyor; Sümerbank alanına toplamda 840 konut öngörülüyordu. Çanakkale belediyesinin başvurusu ile yapılan imar değişikliği ise Sümerbank arazi ile birlikte 312 bin metrekare imar alanı yaratılmış oluyor.

MİLYARLARCA LİRALIK RANT İLE KENT DOKUSU ETKİLENECEK!
312 bin metrekarelik alana yapılacak Konut Alanları’nın yanı sıra okul, sağlık tesisi, ibadethane vs tesisler ile yeni bir yaşam alanı oluşturulmuş olacak. Yapılacak ticarethaneler ve konutlarla bölgede kısa süre içerisinde 20 bin kişiyi kapsayacak yeni bir yaşam alanı oluşabileceği ön görülüyor.

 

Çanakkale’de emlakçılık yapan bir isim ise bölgede 2+1 bir dairenin günümüzde 500 bin TL’ye, 3+1 dairenin ise 750-800 bin TL’ye satıldığını, bu projenin hayata geçmesi halinde ise Çanakkale’de konut fiyatlarının daha da fırlayabileceğini öngörüyor.
Bu haber 7690 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI