marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Kur Farkı" Çanakkalelinin Ambulans Helikopterini Vurdu!

Tarih: 17-06-2022 07:52:38 Güncelleme: 17-06-2022 08:05:38 + -


Sağlık Bakanlığı kur farkından dolayı maliyetlerin arttığını belirterek Çanakkale'nin de aralarında bulunduğu bazı illerdeki Hava Ambulans hizmetine son verdi.Sağlık Bakanlığı kur farkından doğan maliyetler nedeni ile Sivas, Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon'da hava ambulans hizmetlerini durduracağını açıkladı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, bu hizmetin iptal edilmesiyle kış koşullarında hastaların hastaneye ulaşmada büyük sorunlar yaşayacağına dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi.

 

BAKANLIK İLLERE MAİL GÖNDERDİ, PERSONEL ÜCRETSİZ İZİNE AYRILDI

Sağlık Bakanlığı’nın kur farkından doğan maliyetlerin artması sonucu 5 ilde Ekim 2022'den itibaren hava ambulansı hizmeti vermeyeceğini anlatan CHP’li Karasu, bu illerdeki hava ambulans merkezlerinin kaderine terk edilerek çalışan personelinde ücretsiz izne ayrıldığını ileri sürdü.

 

Sivas'ta kış koşullarında hastaların hastaneye ulaşmada ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu hava ambulansı hizmeti iptal edilerek adeta Sivas'a ceza verildiğini belirtti.

 

“MANİDAR BİR DURUMDUR”

Karasu, “Her fırsatta sağlıkta çağ atladık diyen AKP iktidarından önce Sivas'ta altı hastane vardı şu an ikiye düştü, yatak sayısı da azaldı. AKP geldi Numune, Devlet Demir, yolları, SSK, Askeri ve Kızılay hastanelerini kapattı. Şimdi de Sivas'ın hava ambulansı alındı. Ambulans helikoptere en çok ihtiyaç duyulan bir il olan Sivas'tan bunun alınması çok manidar bir durumdur. Sivas'taki beceriksiz yönetim, beceriksiz siyaset ambulans helikoptere de sahip çıkamadı” dedi.

 

“GARANTİLİ PROJELERE GELİNCE.. KUR FARKI, 5 HELİKOPTER İÇİN Mİ GEÇERLİ?”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Karasu, “Binlerce kilometre uzaktan getirilen hastaları şov malzemesi yaparken Sivas başta olmak üzere Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon'da ambulans helikopter hizmetinin sona vermesi vicdanınıza sığıyor mu? Garantili projelere gelince göz ardı ettiğini kur farkı, 5 tane helikoptere için mi geçerli. Sağlık Bakanlığınızın kur farkını karşılayacak kadar bütçesi kalmadı mı? Yoksa insan sağlığınıza verdiğiniz değer bu kadar mı?” diye sordu.

 

ÇANAKKALE'DE ÖZELLİKLE ADALARA HİZMET VERİYORDU

Hava Ambulans Helikopteri uzun yıllardan bu yana Çanakkale'de hizmet veriyor. Özellikle Bozcaada ve Gökçeada'da yaşanan acil durumlarda göreve çıkan Ambulans Helikopterler, kış ayları ve geceleri ise yerini MSB'ye ait askeri helikopterlere bırakıyordu. Çanakkale'de özellikle adalarda yaşayan vatandaşların sağlığı açısından önemli bir hizmetti Hava Ambulansı.

 

AMBULANS HELİKOPETER HACZ EDİLMİŞTİ!

Kur farkına kurban giden Hava Ambulans Helikopteri, 2017 yılında da hacz edilmişti. Sağlık Bakanlığı’nın açtığı ihaleyi kazanarak devlete ait olan Ambulans Helikopterleri yine Sağlık Bakanlığına kiralayarak Türkiye genelindeki çeşitli Devlet Hastanelerine Ambulans Helikopter hizmeti veren firmanın borçlarını ödememesi sonrasında helikopterlere haciz uygulandığı ortaya çıkmıştı. Haciz edilen Ambulans helikopterlerden birinin de Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde olduğu, söz konusu helikopterin rehin edildiği haberleri şok etkisi yaratmıştı.
Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/

Bu haber 2687 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI