marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Koza Maden'in Projesi: Yıkım Projesidir"

Tarih: 22-10-2020 07:46:30 Güncelleme: 22-10-2020 07:58:30 + -


Çevre dernek ve örgütleri ile odalar ortaklığında Atikhisar Su Havzası içerisinde Koza Maden A.Ş. tarafından yapılmak istenen maden çalışmalarına dair açıklama yapıldı. Köylünün arazilerinin kamulaştırılacağı tehdidi ile tapuda yoğun işlemler görüldüğü belirtilen açıklamada, satışları yapılan arazilerde tarım yapılmayacağı, arazilerin tamamen maden faaliyetlerine bırakılacağı belirtildi.Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)’da yapılan açıklama da; Koza Madencilik şirketinin Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını tehdit ettiğine dikkat çekildi. Projenin İçme- Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmeliğe göre, Atikhisar barajının uzun mesafeli koruma alanı içinde planlandığı ifade edildi. ÇED raporunda belirtilen ‘tarım arazilerinin korunacağı’ şeklindeki beyanın köylünün arazilerinin kamulaştırılacağı tehdidi ile kolayca bertaraf etme politikasına dönüştüğü ifade edilen açıklamada tapuda yoğun işlemler görüldüğü belirtilerek;  “Bu topraklarda artık tarım yapılamayacak, tamamen madencilik faaliyetlerine bırakılacaktır” denildi.

 

“KOZA MADEN ATİKHİSAR BARAJINI TEHDİT EDİYOR” 

Koza Maden tarafından yapılmak istene projenin Atikhisar Barajı’nı, su toplama havzası ile doğal yaşamı tehdit altında olduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Çanakkale ili merkez ilçesi, Serçiler ve Terziler merkez köyleri civarında çalışmalarına devam etmekte olan Koza Maden A.Ş. Çanakkale’nin biricik içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını tehdit ediyor.  Atikhisar Barajı yüzde 38,7 sulama, yüzde 50,7 taşkın ve yüzde 10,6 içme suyu amaçlı olup, ÇED alanı Atikhisar Barajı’nın güneydoğusundadır ve baraj gölüne en yakın noktadan kuş uçuşu mesafesi yaklaşık 3 km‘dir. Bu kapsamda İçme- Kullanma Suyu Havzalarının Korunmasına Dair Yönetmeliğe göre, Atikhisar barajının uzun mesafeli koruma alanı içinde planlanmaktadır. Projenin gerçekleşmesiyle etkilenecek alan, başta İçme Kullanma Suyu Havzalarının Korunması ve Sulak Alanların Korunması Hakkında yönetmelikler kapsamında hukuka aykırılıklar içermektedir” denildi.

“SU TOPLAMA HAVZASI BİRÇOK TEHDİTLE KARŞI KARŞIYA”

Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan ve bu yıl kıtlık nedeniyle su seviyesi yüzde 25’e kadar düşen Atikhisar Barajı’nın su toplama havzasının birçok tehditle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Sadece 15 km yarıçaplı dairesel alanda başka işletmelerinde olduğu düşünüldüğünde kümülatif etki bazında Atikhisar Barajı Havzası pek çok tehdit ile karşı karşıyadır. ÇED raporunda gösterilen hidrografya haritasına göre, Atikhisar Barajı koruma alanı içinde kalan, projeden kaynaklanacak olan her türlü kirlilik dereler ve dereciklerle Atikhisar Barajı’na taşınacaktır. Bu nedenle kümülatif etki önemlidir.  Bu noktada ekosistemi besleyerek akan derelerden şu an da tek bir damla su Atikhisar Barajı’na ulaşmamaktadır. Kurdun, kuşun börtü böceğin içeceği sulara da sondaj çalışmalarında kullanılmak üzere şirket tarafından şimdiden el konulmuştur.  Bu anlamda şirket henüz çalışmaya başlamadan “su hakkımıza” tecavüz etmektedir” denildi.

“TARIM ARAZİLERİ TERK EDİLECEK; MADENCİLİK FAALİYETLERİNE BIRAKILACAK”

Ziraat Mühendislerince yapılan açıklamada Koza Madenciliğin proje sahası civarında tarım ve hayvancılıkla geçinen köylülerin de arazilerinin kamulaştırılacağı şeklinde tehditle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada; “ÇED raporunda belirtilen tarım arazilerinin korunacağı şeklindeki beyanı köylünün arazilerinin kamulaştırılacağı tehdidi ile kolayca bertaraf etme politikasına dönmüş ve bu anlamda tapuda yoğun işlemler görülmektedir. Bu arazi satışları sadece şirket ile çiftçiler arasında ki alışveriş işleminden ibaret değildir. Çünkü bu topraklarda artık tarım yapılamayacak, tamamen madencilik faaliyetlerine bırakılacaktır. Uzun yıllardır uygulanan yanlış tarım politikaları sonucu adeta iflas eden üreticiler şimdide şirketin insafına terk edilmektedir, bu alışveriş sağlıklı değildir bu alışverişte kaybeden sadece çiftçiler değil bu yöreden beslenen, su içen, hava soluyan herkestir” denildi.

 

“BU PROJE BAŞLI BAŞINA EKOLOJİK BİR YIKIM PROJESİDİR”

Koza Madenciliğin projesinin bölgede büyük yıkımlara sebep olacağına dikkat çekilen açıklamada; “Doğal ve tarımsal ekosistemi parçalamakta ortak yaşam habitatını yok etmekte, bölgeyi yaşanmaz kılmaktadır. Ne yazık ki başta bilim adına konuşması gereken Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, su kaynaklarının önemli bir bölümünü kullanıyor olmasına rağmen tüm bu yaşananlara karşı sessiz ve tepkisiz kalmanın yanı sıra daha önce kurulmuş olan Kazdağları Araştırma Birimini de kapatmıştır. Üniversite sürekli suskun kalarak bu suça ortak olmaktadır” denildi.
Bu haber 6046 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI