thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Köprü'den İlk Araç Ekim Ayında Geçecek..!

Tarih: 24-05-2021 06:31:51 Güncelleme: 24-05-2021 06:47:51 + -


Asya ve Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı üzerinde de birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nde ana halatların montajı tamamlandı. Son ana hat kablosunun çekilmesi ile birlikte tabyaların yerleştirilmesine Haziran ayı başında başlanması planlanıyor. Proje Müdürü Reşit Yıldız köprüden ilk araç geçişinin Ekim ayı sonunda gerçekleşeceğini söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’de uzun zamandır istenen hızlı tren için “Köprüden sonra demiryolu zirve olur. Yakından


Köprü'den İlk Araç Ekim Ayında Geçecek..!

Asya ve Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı üzerinde de birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nde ana halatların montajı tamamlandı. Son ana hat kablosunun çekilmesi ile birlikte tabyaların yerleştirilmesine Haziran ayı başında başlanması planlanıyor. Proje Müdürü Reşit Yıldız köprüden ilk araç geçişinin Ekim ayı sonunda gerçekleşeceğini söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’de uzun zamandır istenen hızlı tren için “Köprüden sonra demiryolu zirve olur. Yakından ilgilendiğimiz konulardan birisi de Çanakkale’ye demiryolu hattının ulaşımıdır” dedi.

 

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacağı çelik ana halat kablolarının montajı bugün itibariyle tamamlandı. 2023 metre uzunluğundaki kuleler arasına 144 kuzey ve 144 adet de güney tarafı olmak üzere toplam 288 çelik kablo çekildi. Köprünün yan açıklıklarını Lâpseki ve Gelibolu yaklaşım viyadükleri ile kuleler arasındaki ana halat montajının tamamlanması için ise sadece 4'er tane daha çelik kablo çekilecek. Köprünün orta açıklığındaki ana halatı toplam 288, kenar açıklıklarındaki ana halat ise toplam 296 çelik kablo oluşturdu.

 

KÖPRÜNÜN ÜZERİNDEN İLK ARAÇ EKİM AYINDA GEÇECEK

Çanakkale 1915 Köprüsü’nde son ana halat kablosunun çekilmesi ile tabyaların döşenmesi aşamasına geçilecek. Çanakkale 1915 Köprüsünün Proje Müdürü Reşit Yıldız, inşaat çalışmalarına yapılan gezinin ardından basın mensuplarına bilgi verdi. Köprünün simgesel olarak özelliklerini ve dünyanın en uzun Asma Köprüsü olacağını açıklayan Proje Müdürü Reşit Yıldız daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Çanakkale Köprü projesinin belirli bir takvimde ilerlediğini belirten Proje Müdürü Reşit Yıldız “İş takviminize göre; köprünün üzerinden ilk araç ne zaman geçecek sorusuna ise şöyle yanıt verdi; “Ana halatların montajı ile bugün son kablo bağlandı. Haziran ayı ile birlikte tabyaların kurulumuna başlayacağız. Hava şartları da imkân vermesi halinde çalışmalarımız ekim ayı gibi biter, ekim sonu itibariyle de Köprü üzerinden ilk araç geçici sağlanır. Tabi burada önemli olan hava şartları. Biliyorsunuz tabyaların tamamlanması sonrasında asfaltlama çalışması yürütülecek. Tabyaların döşenmesi sonrasında kaynaklama işlemi var. Yürüyerek geçiş imkanımız olacaktır ama ilk araç geçişi; bizim tahminimiz Ekim ayı sonunda deneme olarak ilk araç geçişi yapılmış olur” dedi.

 

KÖRPÜ TAMAM.. DEMİRYOLU SIRADA..

Köprü projesinin ilk açıklandığında proje üzerinde Demiryolunun da olduğu fakat Demiryolu’nun köprü de yapılmadığı, daha sonra yapma imkânı olup olmadığı ile ilgili soruya Proje Müdürü Reşit Yıldız; “Mühendislik açısından cevap vermek gerekirse; köprü üzerinde araçların geçiş esnasında yaydığı bir titreşim var. Bu titreşim nedeniyle bundan sonra köprüden demiryolu geçişi için çalışma yürütmek söz konusu değil. Çünkü tüm mühendislik çalışmaları araç geçişi üzerine hesaplandı” dedi.

“KÖRPÜ PROJESİNDE DEMİRYOLU GEÇİŞİ HİÇ OLMADI”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise; “Çanakkale’de bir demiryolu projesi zaman zaman gündeme geliyor. Köprü yapımı gündeme geldiğinde ortaya atıldı ama projede hiçbir zaman demiryolu geçişi olmadı. Bandırma OSB’den Lâpseki’ye oradan karşıya demiryolu projesi olsun isterdik ama olmadı” dedi.

 

“DEMİRYOLU, TREN… KÖPRÜ’DEN SONRAKİ ZİRVE OLUR”

2019 yılında TCDD Genel Müdürlüğü yatırım takvimine zaman zaman giren 2019 yılında bütçesi ve hattının da ayrıca belirtildiği demiryolu Çanakkale il geneli için yapılan 1/100.000 imar planında da yer aldığı hatırlatılınca AK Parti Grup Başkanvekili; “Çanakkale’ye demiryolu gelmesini bizde çok istiyoruz. Hızlı tren olur, kara tren olarak tabir ettiğimiz tren olur.. Çanakkale Köprüsünden sonra Çanakkale’ye demiryolu, Tren hattı gelmesi zirve olur. Bizim insanımızın burada ürettiği meyve sebze, ağır sanayimizin ürettiği ürünler, seramik olsun, demir-çelik olsun büyük üretim çeşitliliği ve imkânlar var. bunlar maalesef Bandırma limanından gidiyor ihraç ürünü olarak başka ülkelere. Bu durum bizim için ekstra maliyet ve zaman kaybı yaratıyor. İster Karabiga limanının gemilerle büyütülüp değerlendirilmesini istiyoruz yada bunun yanında Kara Tren olarak tabir ettiğimiz Trenin Biga’ya ulaşmasını istiyoruz.

 

“NÜFUS İLE İLGİLİ SIKINTIMIZ VAR.. AMA TAKİPÇİSİYİZ”

Demiryolu yatırımlarının bazı kriterlerinin olduğuna da dikkat çeken Bülent Turan; “Tabi demiryolu yatırımları için bazı kriterlerde var. Bunların başında demiryolu hattı ulaştırılacak yerleşim yerlerindeki nüfus oranı geliyor. Yatırım maliyetini kurtarıp kurtarmayacağı değerlendiriliyor. Şu an bu demiryolu çalışması hakkında ayrıntılı bilgi vermek çok doğru değil; çünkü net değil. Ancak takipçisiyiz. Şu gün şu saatte olacak bir durum söz konusu değil. Ama yakından ilgilendiğimiz konulardan birisi de Çanakkale’ye demiryolu hattının ulaşımıdır” dedi.
Bu haber 5731 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI