thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Kesin Cezayı, Patron Ankara’dan Hallederiz Dedi...”

Tarih: 10-10-2020 03:55:31 Güncelleme: 10-10-2020 04:39:31 + -


Lapseki Çamyurt - Dumanlı - Beyçayır köyleri bölgesinde İmar değişikliği başvurusu yapmadan, kaçak inşaat yürttüğü tespit edilen, mühürlenen ancak mühürleri sökülerek vatandaşa ait Kömür Ocağına kaçak Rüzgar Trübünü kuran Sone Enerji'nin Gelibolu Rüzgar Enerji Santrali projesi ile ilgili akıl almaz iddialar İl Genel Meclis raporuyla kayıt altına alındı.


“Kesin Cezayı, Patron Ankara’dan Hallederiz Dedi...”

Çanakkale İl Genel Meclisi Ekim ayı meclis toplantısında günden dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi merkez İl Genel Meclisi Üyesi Nejat Önder meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada Lapseki Çamyurt -  Dumanlı -  Beyçayır köyleri arasındaki alana gerekli izinleri almadan Rüzgar Enerji Santralı kurulması için kazı ve inşaat faaliyetlerinin yapıldığını ortaya çıkardı. Önder meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Lapseki Çamyurt -  Dumanlı -  Beyçayır köyleri arasındaki alana RT Enerji ve Türkerler Ortaklığı’nın olduğu anlaşılan Sone Enerji isimli şirketin Şalt merkezin ve Tribünlerinin kazı ve inşaatının başlamış olduğunun tespit edildiğini anlattı. Şirketin bölgede sanki gerekli kurumlardan her tülü izni almış gibi davranarak çalışmalara başladığını ve bu çalışmalarını sürdürdüğünü de ifade eden Önder şirketin bu kadar rahat davranması nedeni ile bölgede bulunan köylüler tarafından şirketin tüm izinleri aldığının düşünülmesine neden olduğunu da sözlerin ekledi.

 

İZİNSİZ RES ÇALIŞMALARINI ÇANAKKALELİ MADEN FİRMASI ORTAYA ÇIKARDI

Önder, bölgedeki durumun Biga Kazmalı Köyünde Kömür Ocağı sahibi Çanakkaleli Bir maden firması tarafından fark edildiği bilgisini de il Genel Meclisine anlatarak “Çanakkaleli madencimiz durumu fark etmiş. Enerji firmasının izinsiz bir şekilde Çanakkaleli maden firmasının ruhsat sahası içerisinde iş makinaları, ve dozerler ile Rüzgar Enerji Santrali tribün yeri hazırladıklarını görünce olaya müdahale etmiş. Çanakkaleli madenci, Firma yetkililerinin beyanı ile kömür rezervinin üzerine denk gelecek ve maden sahasını tam ortadan ikiye bölecek şekilde rüzgar santrali Tribünleri dikmek için çalışma yapıldığının anlaşılması üzerine Maden ve petrol işleri Genel Müdürlüğünden izinsiz bir biçimde çalışma yapıldığı için jandarmaya haber vermiş.

LAPSEKİ KAYMAKAMLIĞI OLAYA EL KOYDU

Önder durum ile ilgili jandarmanın bilgilendirilmesi üzerine olaya Lapseki Kaymakamlığının el koyduğu bilgisini de vererek “Olaya Lapseki Kaymakamlığının el koymasıyla Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ve Çanakkale İl Özel İdaresi İmar Müdürlüğünden ekipler izinsiz çalışma yapılan alana giderek şirketin Çalışmalarını denetlemişler. Şirketin Çalışmalarını kendi ruhsatının dışında, mevcut izinli ÇED alanının dışında ve İmar izni olmadan yaptığının anlaşılmasının üzerine de yapımı devam eden Şalt Merkezi, ve Tribün inşaatları için gerekli tutanakları tutmuşlar.

 

İL GENEL MECLİS KOMİSYONU İNCELEME RAPORUN ŞOK İFADELER!

İl Genel Meclisi ortaya atılan vahim iddialar üzerine mecliste oluşturulan üç komisyondan bir heyetle dün bölgedeki iddiaları araştırmak üzere inceleme yaptı. Komisyon ayrıca Tarım İl Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile de Çamyurt-Durnanlı-Beyçayır Köyleri arasındaki alanda SONE ENERJİ'nin yaptığı Rüzgar Enerji Santrali ve trübünleri ile ilgili bilgi istedi.

 

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ SAVCILIĞA ŞİKAYET ETMİŞ!

Komisyona Orman Bölge Müdürlüğünden verilen yanıtta; şirketin başvuru yaptığı tribünden 7'sine red, 1 tanesine olur verildiği daha sonrasında 7 tribünün orman bölgesinden şahıs arazine kaydırıldığı bilgisi edinildiği, enerji nakil hattı için de şahıs ve orman arazilerini kullanmaya başladığı, 18 numaralı nakil direğininde ormanda tahribatı yaptığı tespit edilip tutanak altına alındığı ve konuyu savcılığa intikal ettirdiği bilgisi verildi.

OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİLLER!

Tarım İl Müdürlüğü ise komisyona verdiği yanıtta ise; şirketin 07.05.2020 tarihli bir başvuru yaptığı, 17.08.2020 tarihinde gelen bir şikayet sonrasında Ağustos kurulundan geçirildiği, 06.10.2020 tarihinde de tarım ekipleri tarafından etüd yapıldığı, 3 adet şahıs arazisinde bulunan aynı zamanda tarım arazisi olan tribün noktalarının dosyadaki yerlerinde olmadığı kayıt altına alındığı, il özel idaresine yazı yazılmış başka bir işlem kurum tarafından henüz yapılmadığı bilgisi verildi.

 

ÇED İHLALİ... CEZALAR..

Çevre Şehircilik il müdürlüğü ile de görüşen Komisyona ise; şirketin ÇED ihlali yaptığı ve kapsam dışı çalışma ile alakalı 21.09.2020 tarihinde yerinde tespit yapılıp tutanak tutulduğu, fakat şirkete hangi kapsamda ceza keseceklerini bilemediklerinden dolayı bakanlığa hangi cezayı kesmeleri gerektiği görüşünü sorduklarını bakanlıktan dönüş beklediklerini belirtildi.

VATANDAŞIN KÖMÜR OCAĞINA İZİNSİZ KAÇAKRÜZGAR TRİBÜNÜ, ÇALIŞMA OFİSİ..

Komisyon ayrıca olayın ortaya çıktığı şikayet ile ilgili olarak İl Genel Meclisine sunduğu raporda; "14.09.2020 tarih ve bila sayılı dilekçe ile Nagihan TUNA adlı vatandaşın, Müdürlüğümüze 23.09.2020 tarihinde intikal eden dilekçeyi ile Çanakkale ili, Lapseki ilçesi, Beyçayır-Kazmalı-Karaağaç Köyleri hudutlarında bulunan IV. Grup Maden Ruhsat Sahası içerisinde, kendilerinden izin ve görüş alınmadan, Sone Enerji tarafından rüzgar elektrik santrali kurulum faaliyetleri ile ilgili çalışmalar yürütüldüğünün tespit edilmiş olduğu; söz konusu maden ruhsatı sahasında ilgili firma tarafından yapılan hiçbir çalışmaya muvafakat etmediklerini belirterek; rüzgar elektrik santrali kurulum faaliyetlerinin ve izinlerinin denetlenecek gereğinin yapılması talep edilmiştir. İlgili şikâyete istinaden 24.09.2020 tarihinde, Müdürlüğümüz çalışanlar tarafından söz konusu alan üzerinde yapılan incelemeler neticesinde; Dumanlı Köyü, 118 ada, 5 numaralı parsel üzerinde Şalt ve idari Ofis Binası ile 118 ada, 11 numaralı parselde Rüzgâr Enerji Türbini inşaat faaliyetlerinin izinsiz olarak yürütüldüğü tespit edilmiş; 3194 sayılı imar Kanunu'nun 32. maddesine istinaden inşaatlar mühürlenerek durdurulmuştur" denildi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YOK.. 336 BN LİRA CEZA!

İl Genel Meclisine sunulan raporun en can alıcı kısımlarından birisi ise söz konusu şirketin bölgede yürttüğü faaliyetler için gerekli olan İmar Planı Değişikliği izni başvurusu yapmak bir yana müracaat bile etmediğinin ortaya konulması oldu; "..konu projeyle ilgili olarak idaremize herhangi bir imar planı başvurusunda bulunulmamıştır. Ayrıca resen imar planı onaylama yetkisi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilgili projeye ilişkin onaylanmış herhangi bir imar planı idaremize tebliğ edilmemiştir. Rüzgâr Enerji Türbini için 105,128.81 TL, Şalt Binası için 72,609.38 TL ve İdari Ofis Binası içinde 158,769.10 TL, olmak üzere toplamda 336,50729 TL idari para cezası hesaplanmış olup; 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 42. maddesi gereği süreç devam etmektedir. İlk tutarak tarihi olan 24.09.2020 tarihinden itibaren bir aylık süre içinde ilgililerince söz konusu imalatların ruhsatlandırılmasına ilişkin bir başvuru yapılmaması durumunda imar kanununa istinaden yıkım kararı alınacaktır" bilgisi  paylaşıldı.

 

MÜHÜRLERİ SÖKÜP KAÇAK ÇALIŞMAYA DEVAM ETMİŞLER!

Sözkonusu RES Proje sahasında kaçak faaliyetler nedeniyle çalışma alanının mühürlendiğini, fakat komisyonun bölgeye yaptığı ziyarette ise mühürlü olan çalışma alanında mühürlerin sökülerek çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü tespit edildi. Raporda ilgili bölümde şu ifadeler yer aldı; "Bu imalatların tespiti ve süreç ile ilgili İI Genel Meclisince kurulan araştırma komisyonu 09.10.2020 tarihinde inşaat mahallinde tespit ve inceleme yapmıştır. Saha tespiti neticesinde daha önceden mühürlenmiş inşaatlara devam edildiği anlaşıldığından inşaatlar ikinci kez mühürlenmiş olup mühür fekki nedeni ile yatırımcı firma hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı bilgisi alınmıştır."

"BİZ KAÇAK ÇALIŞIRIZ.. PATRONLARIMIZ 'SİZ BAŞLAYIN BİZ ANKARA'DAN HALLEDERİZ' DEDİ"

Komisyon bölgede yürüttüğü inceleme çalışmasında Şirketin proje müdürü ile yaptıkları görüşmeyi ve aralarında geçen konuşmayı da meclise rapor halinde sundu. Proje müdürünün skandal sözleri ile meclis raporuna şöyle geçti; ".. komisyonumuzun arazide yaptığı yerinde tespit çalışması sonucunda idaremizin notlarına ilave olarak firma proje müdürü ile temas edilmiş konu irdelenmiş ve can alıcı ayrıca devletin varlığını hiçe sayan yasalar ve kanunları görmezden gelen lakayt bir şekilde “Biz bütün işlerimizi böyle yapıyoruz kaçak bir şekilde işe başlayıp cezamızı yiyip evrak işlerini sonradan uyduruyoruz. Ankara’dan patronlarımız gerekli temasları EPDK ile yapmış siz işe başlayın gerisini biz hallederiz” diye cevap aldıklarını beyan etmiş. Resmi başvuruyu da 02.10.2020 de yaptıklarını ifade etmiş kurum görevlilerini ve komisyon üyelerini çileden çıkarmıştır..."

 

"TEHDİT VE BASKIYLA ŞAHIS ARAZİSİ KİRALADIKLARI.."

Meclise sunulan raporda ise şirketin çalıştığı arazileri vatandaşları tehdit ve baskı ile 49 yıllığına kiraladıkları iddiaları da açıklandı; "Ayrıca 119 ada, parselde kayıtlı şahıs arazisini 49 yıllığına usulsüz bir şekilde tehdit ve baskı ile kiraladıkları, temel kazıp beton attıkları sonrada üzerini kapattıkları tespit edilmiş, yapılan sorgulamada Enerji Sa firması ile çakışma yaşadıklarından arazi sahibinin bilgisi olmadan bu firmaya kiralama yaptıkları tespit edilmiştir. Kanunları, yasaları ve Devletin varlığını hiçe sayan firma komisyonlarımız tarafından kınanmaktadır. Çanakkale İl Genel Meclisi olarak Çanakkale’de ki yönetimin hukuki adil ve şeffaf olmasından ayrıca doğanın ve insanların haklarının savunulmasından yana olacağımıza ve idaremizin daha duyarlı olacağına inancımız tamdır.
Bu haber 6647 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI