thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Kentsel Dönüşüm; Rantsal Dönüşüm Olmasın”

Tarih: 08-11-2023 09:13:55 Güncelleme: 08-11-2023 09:14:55 + -


AKP'nin kentsel dönüşüm yasası ile ilgili olarak CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada rant uyarısı yaptı. Güneşhan yaptığı konuşmada; “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini icat eden, birkaç müteahhide kaynak aktarmayı hedefleyen bu tavırlar bu yasanın kendisini afet hâline getirme olasılığı da taşımaktadır” eleştirisinde bulundu.


“Kentsel Dönüşüm; Rantsal Dönüşüm Olmasın”

6 Şubat depremi sonrasında gündeme yeniden gelen Kentsel Dönüşüm, TBMM’de gündemde. AK Parti’nin teklifi ile gündeme yeniden gelen Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili olarak CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan söz konusu yasanın rant yasası olmasına tepki gösterdi. Güneşhan yaptığı konuşmada; “Bugün, ülkemizin geleceğine doğrudan etki edecek bir teklifi görüşüyoruz. Teklifin gerekçesinde de belirtildiği gibi, Türkiye genelinde yaklaşık 31 milyon konut ve 5 milyon ticari alandan oluşan toplam 36 milyon bağımsız bölüm var. Bunların 6 milyon civarı risk altında ve 2 milyon bağımsız bölümün de acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Oysa 2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı Kanun'la bugüne kadar 2 milyon 200 bin dönüşüm gerçekleştirilmiştir. Tabii bu arada 6 Şubat depremiyle tüm ülke olarak çok büyük acılar yaşadık. Her ne hikmetse iktidarın aklı başına ancak gelebildi. Üstelik gelip açıklamayı ivedilik konusuyla yapıyorlar” dedi.

 

“KENTİN DÖNÜŞÜMÜNE İNŞAAT VE YANDAŞA KAYNAK OLARAK YAKLAŞAN İKTİDAR..”

İktidarın zenginlerine kaynak yaratmak için söz konusu yasanın hızla geçirilmesini istediğine dikkat çeken İsmet Güneşhan; “İvedi olması elbette çok önemli ancak asıl önemli olan iyi bir hızla doğru bir işi, doğru bir zamanda yapmaktır. Kentin dönüşümüne inşaat ve yandaşa kaynak olarak yaklaşan, rantsal dönüşüm mantığında olan bir iktidarın bu sorunları çözmesi asla mümkün değildir. Zaten çözemiyor da çünkü sorun zihniyette. Bu işlerin "Ben yaptım, oldu." mantığıyla, anlayışıyla gerçekleşmesi mümkün değildir. Gelinen noktada Kentsel Dönüşüm Başkanlığına neredeyse bakanlık yetkisi sunan, Başkanlığı özel bütçeli kuruluş statüsüne getiren, yerleşim yerlerinde de başkanlığa rezerv alan belirleme yetkisi veren bu teklif büyük soru işaretlerini de beraberinde taşıyor” dedi.

 

“BİRKAÇ MÜTEAHHİDE KAYNAK AKTARMAYI HEDEFLEYEN BU TAVIRLAR..”

Türkiye’nin yakın zamanda hızla geçirilen veya torba yasalarla meclisten geçirilen yasalarla sistem değişikliğine gittiğini, bu yasalar nedeniyle de Türkiye’de onarılması güç sistem bozuklukları yarattığına dikkat çeken İsmet Güneşhan; “Hızlanma gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini icat eden, birkaç müteahhide kaynak aktarmayı hedefleyen bu tavırlar bu yasanın kendisini afet hâline getirme olasılığı da taşımaktadır. Elbette afetlere karşı hep beraber tedbirler almak zorundayız ama iktidar özellikle Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri saf dışı bırakarak yerel yönetimleri işin içine katmadan merkezden bu işi çözmeye çalışıyor. Bu mümkün müdür değerli arkadaşlar? Elbette ki hayır. Kaldı ki "kentsel dönüşüm" denilen şey, bir binayı yıkıp yerine yenisini yapmak değildir. Kentsel dönüşüm: Sosyal donatılar, kütüphaneler, kreşler, parklar, yeşil alanlar, sağlık merkezlerinin olduğu doğal afetlere dayanıklı konutlar yapmaktır. Aynı zamanda buralarda kentlerin kimliği de mutlak suretle korunmalıdır” uyarısında bulundu.

 

“YURTTAŞIN RIZASINI ALARAK DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMAK İMKÂNSIZ MI”

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan açıklamasının devamında; “Doğru kentsel dönüşümle mağduriyet gerçekten ortadan kalkabilir. Oysa, AKP'nin kentsel dönüşümünde halkımız mağdur ediliyor, insanlar yerlerinden yurtlarından ediliyor, doğup büyüdüğü topraklara maalesef geri dönemiyor. Yerinde dönüşümü sağlamak gerçekten çok mu zor? Yani yurttaşın rızasını alarak dönüşümü sağlamak imkânsız mı” ifadelerini kullandı.

 

“SAMİMİYETSİZLİKLE SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİN İMKÂNSIZ”

“İktidarın temel sorunu bence samimiyet” diyerek açıklamasına devam eden Güneşhan; “Önce gerçekten samimi olmak zorundayız ama maalesef daha önceki tecrübeler de bunun böyle olmadığını bizlere gösterdi. "Deprem" deyince aklımıza ilk gelen yer, İstanbul. Peki, İstanbul'daki en önemli paydaş kim? İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Şimdi, İstanbul'da afetle ilgili toplantılar yapılıyor ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu çağrılmıyor. Peki, bu şartlar altında başarılı olmak mümkün mü? Elbette değil. Bu da samimiyetsizlikle bu sorunların çözülmesinin imkânsız olduğunu gösteriyor. "AKP'nin kentsel dönüşümü nedir?" diye soracak olursak on beş yılda dönüştürülemeyen Fikirtepe'yi örnek gösterebiliriz. On beş yılda 7 bakan değişti. Perişan edilmeyen hiçbir kimse, hiçbir aile Fikirtepe'de kalmadı. Kentsel dönüşüm konusunda iyi bir örnek de arıyorsanız İzmir Büyükşehir Belediyesinin Örnekköy Projesi'ne bakabiliriz; yüzde 100 uzlaşının sağlandığı bir proje ve bu proje yerinde gerçekleştiriliyor” dedi.

 

“ÖNEMLİ OLAN NİYET..”

İBB’nin yaptığı kentsel dönüşüm örneğini veren İsmet Güneşhan, “Şimdi, buradan sormak istiyorum: Demek ki istenirse yapılırmış, burada önemli olan niyet. İşte dediğim gibi, halkı mı koruyacaksınız yoksa bir avuç yandaşı mı? Kentlerimizi mi koruyacaksınız yoksa kendinizi mi? Geleceğimizi mi yeşerteceksiniz yoksa dolarlarınızı mı? Ayrım işte bu kadar açık ve net” dedi.
Bu haber 1704 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI