thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Kent Risk Yönetimi Komisyonu Toplantıları Sürüyor

Tarih: 28-03-2023 12:48:31 Güncelleme: 28-03-2023 12:50:31 + -


Çanakkale Belediye Meclisi Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu; Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ve Muhtarlar ile bir araya geldi.


Kent Risk Yönetimi Komisyonu Toplantıları Sürüyor

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından olağanüstü toplanan Çanakkale Belediye Meclisinde alınan kararla depreme dirençli bir kent oluşturmak amacı ile kurulan Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kurulmasının hemen ardından çeşitli meslek odaları, kurum ve kuruluşlar ile görüşmelerini sürdüren komisyon, 27 Mart 2023 Pazartesi günü ÇATOD ve muhtarlar ile Belediye Meclis Salonunda birer toplantı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın da katılımı ile gerçekleştirilen toplantılar kapsamında komisyon üyeleri ilk olarak ÇATOD üyeleri ile bir araya geldi.

 

“DEPREMİN ARDINDAN MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI”

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kentte meydana gelebilecek olası bir depreme karşı Çanakkale Belediyesi ve Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulundu. Depremin hemen ardından toplanan mecliste alınan kararlara ilişkin konuşan Başkan Gökhan; “Deprem olduktan sonra olağanüstü bir meclis toplantısı yaptık. Orada meclis içerisinden bir komisyon oluşturduk. O komisyona da istediği kadar alt komisyon kurabilme yetkisi verdik. Dolayısı ile depreme yönelik çalışmalarımıza böylelikle başlamış olduk. Belediyenin içerisinde İmar Müdürlüğümüze bağlı bir alt birim oluşturacağız. Bu birim tamamen deprem koordinasyonu ile ilgili olacak. Buraya yapı denetim ekipmanlarını alacağız ve binaları belediye olarak biz denetleyeceğiz” dedi.

“ALTINDA DÜKKAN BULUNAN BİNALAR ÖNCELİKLE DENETLENECEK”

Kent genelinde yapıların hızlı bir şekilde denetleneceğini ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Burada temel olan şu; Mevcut yapı stoğumuz ve durumu, şu anda yapılmakta olan binalar ve bundan sonra yapılacak olan yapılar ile ilgili alacağımız önlemler. Mesela yapılar ile ilgili şöyle bir karar alınabilir; öncelikle altlarında işyerleri olan yapılar denetlenecek. Ne için? Olası kolon kesilmesini denetlememiz gerekiyor. Biliyorsunuz bu depremde yıkılan binaların en başında bu binalar geldi. Onun dışında insanların toplu bulunduğu alanlar. Mesela kamu kurumları, yurtlar ve oteller. Buralarda insanlar kitleler halinde bulunduğu için öncelikli olarak denetlenmeli. Tabi bu çalışmalar ile ilgili kurumlar ile görüşmeler yapılacak ve ne yapılması gerekiyorsa bunlar bir bir yerine getirilecek” dedi.

 

“ÇANAKKALE'NİN ZEMİN HARİTASINI 2013 YILINDA ÇIKARDIK”

Çanakkale Belediyesi'nin 2013 yılında üniversite ile birlikte yaptığı çalışma ile kent zeminin haritasını çıkarttığını ifade eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Çanakkale Belediyesi olarak 2013 yılında Çanakkale'nin zemin haritasını çıkardık. Bunu Türkiye'de ilk yapan biziz. Üniversite ile birlikte yaptık. O günden beri binaların temelleri ile ilgili raporları geoteknik mühendislerine imzalatıyoruz. Bunları eskiden inşaat mühendisleri imzalıyordu ama şu anda bunları geoteknik mühendisleri imzalıyor. Bununla ilgili bina inşa edilirken yapılan zemin iyileştirme raporlarını istiyoruz. Ondan sonra geoteknik mühendislerinin raporlarını istiyoruz. Şimdi bunlara bir ilave daha yaptık ve yapılan binaları biz inceleyeceğiz. Yani giderek inşaat denetimlerini sıkılaştıracağız. Tabi biz bu çalışmalar konusunda ileri aşamadayız. Yani Çanakkale Belediyesi tarafından önceden alınan birçok karar, daha sonra yasalaştırıldı. Dolayısı ile Çanakkale Belediyesi olarak bu konuda hazırlıklıyız” dedi.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 'ın konuşmasının ardından söz alan İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar hakkında bir bilgilendirme yaparak, ÇATOD üyelerinden gelen soruları yanıtladı.

“TOPLANMA VE BARINMA ALANLARININ ALTYAPILARINI TAMAMLAYACAĞIZ”

Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu, ÇATOD üyeleri ile yaptığı toplantının ardından mahalle ve kent çevresinde bulunan köy muhtarları ile bir araya geldi. Muhtarlar ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, depreme dayanıklı bir kent oluşturmak için tüm Çanakkale'ye görev düştüğünü ifade ederek, bu süreçte en önemli görevlerden birinin de muhtarlarda olduğunu belirtti. Muhtarların mahalle ve köylerine daha hakim olduğunu belirten Başkan Gökhan, bu süreçte muhtarların komisyona mahallelerindeki riskli bina olup olmadığı gibi çeşitli alanlarda destekler sağlayabileceğini aktardı. Komisyonun ve Çanakkale Belediyesi'nin sürece ilişkin yaptığı planlamalara ilişkin bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan; Çanakkale'de mahallelerde oluşturulacak olan toplanma alanları ve barınma alanlarının altyapıları ile ilgili çalışmaları başlatacağız. Tabi bununla ilgili olarak AFAD ile görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Onların belirleyeceği alanlardaki altyapı çalışmalarımızı hızla tamamlayacağız. Yarın orada bir şey kurulduğunda orada ne ihtiyaç olacak ise onları şimdiden belirleyerek teminini sağlayacağız” dedi.

 

“MAHALLE GÖNÜLLÜLERİ OLUŞTURMALIYIZ”

Deprem sonrasına hazırlık için mahallelerde yapılması gereken çalışmalara da değinen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Olası bir deprem durumunda kullanılmak üzere hazırda bulundurulması gereken çadır ve konteynır gibi barınma ekipmanlarını temin ederek, bunları belirlenen mahallelerdeki noktalara yerleştirmemiz gerekiyor. Tabi bunların dışında deprem olduktan sonra 48 saat içerisinde yapılması gereken bir arama ve kurtarma çalışması var. O sürede ne kadar çok insanı kurtarabilirsek zaiyatı azaltmış oluruz. Deprem oldu, binalar yıkıldı diyelim. Biz burada kimi bekleyeceğiz. AFAD mı asker mi gelecek. Bunları bekleyene kadar buraya müdahale edebilecek mahalle gönüllülerini oluşturmamız gerekiyor. Her bir mahallemizde arama kurtarma gönüllülerinin olması gerekir. Bu insanları belirlemeli ve onları eğitmemiz gerekir. Hatta onlara gerekli malzemeleri tedarik etmemiz lazım. Onlar da deprem olduktan sonra kimsenden talimat beklemeden mahallesindeki çalışmalara başlaması lazım. Burada sizlere de büyük görev düşüyor. Sizler de mahallelerinizde bu çalışmaya insanları katılmaya teşvik etmelisiniz” dedi.

 

“GÖNÜLLÜLÜK ÇALIŞMASI SÜREKLİ HALE GETİRİLMELİ”

Mahalle gönüllüsü çalışmasının sürekli hale getirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Mahalle gönüllüsü çalışmasının bir kereliğe mahsus olmaması gerekir. Sürekli olarak yeni gönüllüler oluşturmamız gerekiyor. Bu çalışma her sene olmayabilir ama bunu belirli bir periyotta yaparak yeni gönüllüleri yetiştirmemiz gerekiyor. Eskiden sivil savunma diye bir kurum vardı. O kalktı ama bizlerin gönüllü mahalle sivil savunmacıları oluşturmamız gerekir. Zaten o mahalle de olanlar komşularını kurtarmak için canla başla çalışacaktır. Tabi bu gönüllülerin AFAD'la da koordinasyonunu kurup bir çalışma planı yapılması gerekir” dedi.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın konuşmasının ardından sohbet ortamında devam eden toplantıda mahallelerde yapılacak çalışma ve planlamalara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi
Bu haber 1230 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI