Bugun...
Bizi izleyin:“Kamuda Adrese Teslim Kadro: Hukukide Değil, Etikte Değil”

Tarih: 28-05-2021 14:40:10 Güncelleme: 28-05-2021 14:42:10 + -


Çanakkale İl Özel İdaresine alınacak 4 sözleşmeli personelin sadece sözlü sınavla alınacak olması tepkileri de beraberinde getirdi. CHP İl Emek Örgütü yapılacak işe alımda sözlü sınav yapılmasını adrese teslim kadro olarak gördüklerini açıkladı.


“Kamuda Adrese Teslim Kadro: Hukukide Değil, Etikte Değil”

İl Özel İdaresinin sözleşmeli personel alımı için başvuranlara sözlü sınav yapılacak olması kamuoyunda tepki çekti. Eleştirilerin ağırlı sebebi ise; işe alınacak olan personel ile yapılacak görüşmede o işe yetkin olup olmayacağının tespit edilemeyeceği ve adayın birilerinin torpili ile işe alımının gerçekleşme olasılığı idi. CHP İl Emek Örgütü yayınladığı basın açıklamasında işe alım için adaylara yapılacak sözlü sınav konusunda eleştirilerini paylaştı. Yapılan açıklamada; “Çanakkale İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ilanla dört adet Teknik Hizmetler Sınıfına bağlı sözleşmeli devlet memuru ataması yapılacağı kentimizde gündeme gelmiştir. İktidarın pandemi sürecini yönetemediği, emekçilerin maddi koşullarının giderek ağırlaştığı, gençliğin geleceksizliğe mahkûm olduğu kamuoyunun malumudur. Acıdır ki sadece bu ilanın yayında olduğu süre içerisinde dört gencimiz intihar etmiştir. Liyakat kavramının yok sayıldığı günümüzde kimse üç-beş dakikalık sözlü sınavlarla mesleki bilgi birikimin ölçüleceğine inanmamızı beklemesin. Adını açıkça koyalım bazı uygulamaların artık yamalı bir bohçaya dönmüş olan hukuk sistemine uygunluğunu sağlanabilir ama durum etik midir bu tartışılır. Öz olarak bakıldığında ise bu durum hukuki de değil etikte değildir” ifadeleri yer aldı.

 

“ETİK DIŞI, KAMUOYUNUN VİCDANI YARALAYAN UYGULAMADAN VAZGEÇİN”

CHP İl Emek Örgütünce yapılan açıklama sözlü sınav yöntemiyle işe alımın iptal edilmesi gerektiğine dikkat çekilerek; “Ülkemiz gençlerinin umutlarını bağladıkları KPSS'ye bir milyon iki yüz bin civarında gencimiz başvuru yapmıştır ve siyasi iktidar bu tarz uygulamalara set çekmeyerek sınav ücretleri ile gençliğin umutları üzerinden devlete kaynak yaratma derdine düşmüştür. Bu tarz uygulamalar gençliğe sözünüz olmasın bir siyasi partiye biat edin size gelecek sağlayalım ama bizden değilseniz size sunacağımız bir gelecek yok demektir. Bu tip kadrolaşmaya dönük hareketlerin ülkemize verdiği zararı hep beraber yaşayarak gördük. Aynı durumun tekrar yaşanmaması için bu etik dışı olan ve kamuoyu vicdanını yaralayan uygulamadan derhal vazgeçilmeli ve daha adil bir yöntemle şeffaf bir yöntemle bu atamalar yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kendi gençliğini küstüren bir ülkenin geleceği aydınlık olmayacaktır” denildi.
Bu haber 839 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI