thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Kamu Kampüs İhalesine İtiraz Eden Olmadı!

Tarih: 27-04-2023 06:39:10 Güncelleme: 27-04-2023 07:05:10 + -


Seçimlere sayılı günler kala sadece projesi için milyonlarca lira kaynak aktarılan, yeri konusunda ise şehir planlamacılarından, çevre örgütlerine, Çanakkale Belediyesine kadar hiç kimsenin sesini çıkartmadığı Kamu Kampüs proje ihalesi gerçekleştirildi. Aylardır konuya dikkat çeken ÇTSO Yönetim Kurulu, şehrin dinamiklerinin ihale sürecine itiraz edilmemesi nedeniyle tepki mesajı yayınladı.


Kamu Kampüs İhalesine İtiraz Eden Olmadı!

Yıllar önce Esenler Mahallesine yapılması planlanan ancak nasıl oldu ise yeri bu kez şehrin ortasındaki Köy Hizmetleri arazine gelen Kamu Kampüs projesi ÇTSO Yönetim Kurulu tarafından tepki çekiyordu. Seçimlere sayılı günler kala sadece projesi için 20 milyon TL kaynak aktarılmasına eleştiri getiren ÇTSO, bu kaynağın depremzedelere harcanması gerektiğini savunuyordu. ÇTSO ayrıca projenin yeri konusuna da itiraz ederek; daha uygun bir yere yapmak varken şehrin ortasında daha fazla trafik ve otopark sorunu yaratacak proje için şehrin dinamiklerine ve iktidar temsilcilerine çağrı yapıyordu.

 

“TRAFİK SORUNU KATLANACAK.. PROJE PARASI DEPREMZEDELERE HARCANSIN”

ÇTSO Yönetim Kurulu yayınladığı açıklamada; “Çanakkale’de doğan, Çanakkale’de doyan ve Çanakkale’de yaşayanlar olarak gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli ve kıymetli miras yaşanabilir bir çevre olmalıdır. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak her fırsatta ve platformda bu fikrimizi hiçbir siyasi etki altında kalmadan objektif olarak savunmaktayız. Yıkılan kamu binalarının yerine yeni bina yapılmaması,  arazilerinin halkın kullanımına açılması gerektiğini yıllardır ısrarla vurguluyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“KARŞI ÇIKMASI GEREKENLER YEREL DİNAMİKLER..”

Çanakkale kent merkezinde trafik ve otopark sorununu yıllardır çözemeyen Çanakkale Belediye başta olmak üzere, şehir planlamacıları dahil olmak üzere trafik ve otopark sorununu arttıracak proje karşısında tepki göstermediğine dikkat çeken ÇTSO yönetimi; “Son üç aydır da her Meclis gündemimizde,  şehrin tam merkezine yapılması planlanan Kamu Kampüsünün yerine karşı olduğumuzu dile getiriyoruz. Oda olarak yakinen takip ettiğimiz bu yapım işi ile ilgili şehrin yerel dinamiklerinden bir görüş alınmamıştır. Bununla beraber üzücüdür ki;  karşı çıkmasını beklediğimiz daha doğrusu karşı çıkması gereken yerel dinamiklerden de bu yapım işine gereken tepki gelmemiştir” ifadelerine yer verdiler.

 

“ÇANAKKALE’MİZİN KALBİNE SAPLANMIŞ BİR HANÇERDİR”

Şehrin merkezine yapılacak olan devasa kampus alanının yerinin yeşil alan olması gerektiğinin altını çizen ÇTSO Yönetimi; “15.400 metrekare inşaat alanına sahip Hükümet Konağında sadece çalışacak kişiler ve hizmet almaya gelecek vatandaşları düşündüğümüzde bile şehrin var olan trafik ve otopark sorununun ne kadar artacağı malumunuzdur. Allah vergisi doğası ve güzelliklerini kul eliyle bir çırpıda böyle kolayca bozmak, bu şehre yapılabilecek en büyük kötülüktür, günahtır, yazıktır. Turizm şehri adayı Çanakkale’mizin kalbine saplanmış bir hançerdir” tepkisini gösterdiler.

 

“PROJE DOĞRU AMA YERİ ÇOK YANLIŞTIR”

Kamu Kampüs projesine kentin ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir olduklarını ancak yeri konusunda itiraz ettiklerini belirten ÇTSO Yönetimi; “Proje doğrudur,  amacı güzeldir ancak yeri çok yanlıştır! Planlanan yer, olduğu gibi tamamı halkın kullanımına açılmalı, Halk Bahçesi genişletilmelidir. ‘Çanakkale Valiliği Hükümet Konağı Yeni Hizmet Binası Yapım İşi’ adıyla çıkarılan ihaleye itirazen şikâyet için bugün başvurunun son günüydü. Gönül isterdi ki; her fırsatta katılımcılığı, ortak akıl ve birlikte çalışma kültürünü, hukuku savunanları da yanımızda görelim. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu ihaleyi idari yargıya taşımaktansa süreçte yalnız bırakıldığımız için, tarihe iz düşmek adına tepkimizi değerli kamuoyu ile paylaşmayı tercih ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.
Bu haber 2406 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI