thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Kaleseramik’ten 15 Milyon Euro’luk Yeni Yatırım

Tarih: 06-07-2024 10:17:33 Güncelleme: 06-07-2024 10:18:33 + -


Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, büyük ebatlı porselen plaka üretimine yönelik önemli bir yatırımın daha ilk adımını attı.


Kaleseramik’ten 15 Milyon Euro’luk Yeni Yatırım

Türkiye’de üretilen dünyanın ilk ve en büyük porselen plakası Kalesinteflex için üretim kapasitesini artırmayı hedefleyen Kaleseramik, bu kapsamda seramik üretim teknolojisinin dünyaca ünlü markası System Ceramics Spa ile toplam 15 milyon Euro’luk bir yatırım anlaşması imzaladı. 2025 yılı içerisinde iki aşamada tamamlanması hedeflenen yeni yatırımla birlikte Kaleseramik, 100x300 cm ve en büyük ebat olan 120x360 cm ölçülerindeki porselen plaka üretim kapasitesini yüzde 50 oranında artıracak.

 

Kaleseramik Genel Müdürü Timur Karaoğlu, yeni yatırımlarla global marka yolculuklarını daha da güçlendirdiklerini belirterek, “Kalesinterflex markamız ile dünyanın ilk 3 mm kalınlığında büyük ebatlı porselen plaka üreticisi olduğumuz bu alandaki gücümüzü, yeni yatırımımız ile daha ileri taşıyoruz. Seramik endüstrisinin küresel markası System Ceramics Spa’nın gelecek yıl içinde kuracağı yeni üretim hattı ile büyük ebatlı porselen plaka üretim kapasitemizi yıllık 1,6 milyon m2’den 2,4 milyon m2’ye, toplam porselen slab kapasitesini ise 5,6 mio m2’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Bu yeni yatırım bizi, büyük ebatlı porselen plaka alanında dünyanın önde gelen aktörlerinden biri haline getirecek” dedi.

 

Seramiğin Kalesi Kaleseramik, 2005 yılında pazara sunduğu Kalesinteflex’teki üretim gücünü artırmak üzere yatırımlarına devam ediyor. 2023 yılında Çanakkale'deki fabrikasında üçüncü üretim hattını devreye alarak büyük ebatlı porselen plaka üretim kapasitesini artıran Kaleseramik, bu alandaki gücünü daha da ileri taşımak için yeni bir yatırım gerçekleştirdi. Kaleseramik bu kapsamda, seramik endüstrisinde geliştirdiği sistem ve makinelerle bir dünya markası olan System Ceramics Spa ile yeni bir üretim hattı için anlaşma imzaladı. Şirket yatırım iş birliğini, KAP’a yapılan bildirim ile duyurdu. İlk aşamasının 1 Mayıs 2025'te, ikinci aşaması da 2025 sonunda tamamlanması hedeflenen yeni yatırımla birlikte Kaleseramik, 100x300 cm ve 120x360 cm ebatlı porselen plaka üretim kapasitesini %50 artırmayı hedefliyor.

 

“GLOBAL MARKA YOLCULUĞUMUZA YENİ YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ”

Kaleseramik Genel Müdürü Timur Karaoğlu, yeni yatırımın küresel pazardaki güçlü konumlarını daha da pekiştireceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Türkiye’nin lider, Avrupa’nın 5’inci, dünyanın da 17’nci en büyük seramik kaplama malzemesi üreticisi olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye’de üretilen, dünyanın ilk ve en büyük porselen plakası Kalesinteflex’te geçen yıl 34 milyon Euro’luk bir yatırımla 3’üncü üretim hattımızı hizmete aldık. Standart üretime göre %42 daha az karbon emisyonuyla üretim yapan ve yılda 1,5 milyon m2 üretim kapasitesine sahip olan bu yeni üretim hattımızın ardından bugün de bu alanda yeni bir yatırım anlaşması daha yapmanın heyecanını yaşıyoruz.

 

“15 MİLYON EURO’YU BULAN YATIRIMIN TAMAMINI HALKA ARZ FONUNDAN KARŞILAYACAĞIZ”

Seramik endüstrisinde bir dünya markası olan System Ceramics Spa ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde gelecek yıl içinde 2 aşamada yeni bir üretim hattı kurmayı planlıyoruz. 15 milyon Euro’yu bulan bu yeni yatırım bedelinin tamamını halka arz fonundan karşılamayı planlıyoruz. Bu yatırımla birlikte son iki yılda büyük ebatlı porselen plaka yatırımlarımız 50 milyon Euro’ya yaklaşmış olacak. Seramiğin beşiği Çin dahil dünyanın pek çok ülkesine ihraç ettiğimiz Kalesinterflex markamız, üstün özellikleriyle küresel pazarda yoğun bir ilgi görüyor. Nitekim şimdiye kadar Barcelona Metrosu, Bratislava Havalimanı, Bakü Olimpiyat Stadı, Leeds Stadyumu, Senegal Birleşmiş Milletler Binası ve Sochi Olimpiyat Köyü gibi birçok önemli uluslararası projenin de tercihi Kalesinterflex oldu.

 

“YENİ HATTIMIZ 2025 YILINDA İKİ AŞAMADA TAMAMLANACAK”

Bunun yanında Kalesinterflex, çevreci nitelikleri ve sürdürülebilir üretim özellikleri ile de seramiğin geldiği son noktayı temsil ediyor. Büyük boyutlarına rağmen dayanıklı yapısıyla seramik kaplama ürünlerini alışılagelmiş kullanım alanlarının dışına çıkartan Kalesinterflex, bize uluslararası pazarda yeni fırsat pencereleri açıyor. Biz de Kaleseramik olarak Kalesinterflex’in yarattığı bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve bu alanda öncülüğümüzü sürdürmek istiyoruz. 2025 yılında bitireceğimiz yeni üretim hattımızla birlikte büyük ebatlı porselen plaka toplam üretim kapasitemizi yılda 1,6 milyon m2’den 2,4 milyon m2’ye, toplam porselen slab kapasitesini ise 5,6 mio m2’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Üretim gücümüze güç katan bu yeni yatırımımızın, aynı zamanda istihdam ve ihracat noktasında da ülkemizin ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”
Bu haber 6584 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI