thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:“Ispanak Olmuş 8 Lira.. Soğan Taneyle Alınır Olmuş”

Tarih: 18-01-2019 11:40:49 + -


Türkiye’nin içinde bulunduğu Ekonomik krizin yereldeki etkilerini incelemek amacıyla Ekonomi Heyeti çalışma programı kapsamında CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirilen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ekonomi ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.


“Ispanak Olmuş 8 Lira.. Soğan Taneyle Alınır Olmuş”

Ekonomik Krizin yereldeki etkilerini incelemek üzere Çanakkale’ye elen ve ilçelerde de temaslarda bulunacak olan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ile ilgili çok çağrıcı açıklamalarda bulundu. Bursa Milletvekili Erkan Aydın yaptığı konuşmada Pazar yerlerinde satılan ürünlerin adeta ateş pahasını olduğuna dikkat çekti.

 

ESNAF KENDİSİ SÖYLÜYOR: SİFTAH YAPMADAN DÜKKÂN KAPATANLAR VAR!

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın “Bugün Çanakkale’ye erken saatlerde geldim. Bir lokantada çorba içtim, berbere uğradım, esnaflarla görüştüm. CHP il başkanlığının bulunduğu sokakta bile 12 tane dükkânın kiralık veya satılığa çıktığı dikkatimi çekti. Berber arkadaş dedi ki; ‘sadece aralık ayında 14-15 tane esnaf kepenk kapattı.’ Küçük esnaf bir dahaki seneye vergi devretmesin diyerek kapatmasını yapar. Siftah yapmadan kapatan esnaflar olduğunu söyledi. Yüksek fiyatların olmadığı yerler buralar. Küçük esnafın belki bir çay parasını dahi ödememek için kahveye gitmediği bir dönemden geçiyoruz. Hükümet bunlara çözüm üreteceğine, halkın geleceği ile ilgili ekonomik önlemler alacağına Hakim Mehmet Şerif Aktürk gibi kendine yarattığı yandaşlarla halkı gündeminden kopartmaya çalışıyor milleti” dedi.

 

“2001 KRİZİNDEN BİZ ÇIKARTTIK. BU KRİZİN REÇETESİ BİZDEDİR”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin reçetesinin CHP’de olduğuna belirterek; “2001 krizinde, krizden çıkartan kadroların CHP’de olduğunu, CHP içerisinde görev yaptıklarını ifade etmek isterim. Biz bu noktaya nasıl geldik? Anayasa’dan, hukuktan yargının bağımsızlığından uzaklaşır; tek adama, tek adam parti devletine her şeyi teslim ederseniz, yatırım da gelmez, ekonomide büyümez kimse de gelip yatırım yapmaz.

 

“SİZ SURİYE’YE YATIRIM YAPAR MIYDINIZ? TÜRKİYE DIŞARDAN BÖYLE GÖRÜNÜYOR”

Türkiye’ye yatırımın gelmemesinin sebeplerini anlatan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın; “Halkımıza soruyorum; siz cebinizde paranızda olsa Suriye’ye yatırım yapar mıydınız? Kimse yapmaz. Neden, ortalık karışmış, savaş ortamı var, devlet çökmüş, hukuk yok. Paranızın nereye gideceğini bilmiyorsunuz. İşte Türkiye’de dışarıdan, Avrupa’dan bu şekilde görünüyor. Bir yatırım yaptığında hukuk güvencesi olmadığı, yaptığı yatırımın yarın ne olacağını bilemediği içinde bugün yatırım gelmiyor, üretim yok. Elindeki ufak tefek olan yerlere de çökülmek suretiyle biçilmiş durumda. Bunun çıkışı nedir? Derhal kurumların ehil kişilere, liyakate, işi bilenlere devredilmesidir” dedi.

 

“DAMADI EKONOMİNİN, MALİYENİN, PARANIN BAŞINA KOYARSANIZ..”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonomi ile ilgili sadece 6 aylık hızlandırılmış bir kurs almak dışında ekonomi ile ilgili hiçbir şey bilmediğini iddia eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın şunları söyledi; “Siz alırda damadınızı ekonominin, maliyenin, paranın her şeyin başına koyarsanız ve eğitimine baktığımızda ekonomi ile ilgili sadece 6 aylık yoğunlaştırılmış bir eğitimi alarak bu işin başına koyarsanız o para Türkiye’ye gelmez. 16 yıl boyunca gelen sıcak parayı betona inşaata, demire koyarsanız bugün üretim çarkları dönmez. Üretim olmadığı zamanda iş, aş, ekmek olmuyor. Bizde bunu tüm Türkiye’de görevlendirilen arkadaşlarla yerelde ekonomiye yansımalarını ve CHP’nin çıkış önerilerini yerinde incelemek üzere Çanakkale’deyiz. İnanıyoruz ki 31 Marttan itibaren de bu çöküş 17 yıllık ülkenin bu durumdan çıkış yolu, CHP’nin yereldeki iktidarıyla genele doğru gidecektir diye düşünüyorum” dedi.

“YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜMÜZÜN DEĞERİ KİŞİ BAŞI 250 BİN DOLARDIR”

Türkiye’nin yetişmiş iş gücü kapasitesinin yurtdışına kaçmasının yanı sıra beyin göçünü değerlendiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın; “Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa geçen yıl 250 bine yakın yetişmiş, yüksek tahsil almış, pozitif bilimlerde kalifiye olan beyin göçü gerçekleştiği haberlere yansıdı. Ülkemize çok büyük faydaları olacak bu genç yetişmiş insanımızın her biri; Üniversite bitene kadar ülkemize maliyeti 250 bin dolardır. Okulun, devletin harcamaları, ailenin harcamaları hesaplandığında bu yetişmiş her bir gencin maliyeti 250 bin dolardır. 250 bin kişi dediğinizde 45-50 milyar dolarlık biz beyin göçü ihraç etmişiz. Yani bu memleketin geleceği olacak, memleketi medeni ülkeler seviyesine çıkartacak olan beyinleri, biz elimizde tutamamışız. Neden? Ülkede baskıcı bir rejimin olması, hukukun, demokrasinin olmadığını düşündükleri için bu genç beyinler Hollanda’ya, Almanya’ya Amerika’ya göçmüşler” dedi.

 

İLK DEFA AYDIN KESİM BU BEYİN GÖÇÜNÜ DÜŞÜNÜR HALE GELDİ!

25-40 yaş grubu yetişmiş, ekonomik gücü olan aydın kesimin yurtdışına göç etmeyi düşünür hale geldiğine dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın; “Daha önceden Almanya’ya 60’lı yıllarda göç edenler olmuştu. Ama bu hep işçi seviyesinde olan eğitim düzeyi düşük olduğu için çalışmaya giden vatandaşlarımızdı. Bu sefer durum çok farklı Amerika’da bir profesörün yetişme maliyeti Amerika’ya maliyeti 5 milyon dolardır. Bugün Türkiye’den Amerika’ya giden bir profesöre yılda 20-3 bin dolar maaş verdiğinde havaya uçarak seviniyorlar. Çünkü 5 milyon dolar yatırım yapmadan hazır yetişmiş bir beyin gelerek onlarca ülkenin gelişmesine katkı sunacak, inovasyon, bilim, icat yapacak insanlar sudan ucuza geliyor. Bir telefonu üreten ABD’li bir firma kadar Türkiye’nin ilk 500’deki şirketini topluyorsunuz o şirket kadar yapmıyor. Çok büyük bir sıkıntı var bu beyin göçünde, Cumhuriyetin en büyük devrimlerinden biri eğitime yapılan devrimlerdir. Bunlar maalesef Türkiye’de yetişiyor ve yurtdışına gitmek zorunda kalıyorlar” dedi.

 

“ISPANAĞIN KİLOSU 8 TL OLMUŞ.. SOĞAN ARTIK TANEYLE ALINIR OLMUŞ”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarım üretiminin AK Parti iktidarı ile yok edildiğini belirterek; “Bilirsiniz Bursa’nın Karacabey ilçesi Kuru Soğan memleketidir. Çuvalla alırdınız soğanı 5-10 liraya, hesap bile yapmazdınız. Bugün artık tane ile alınıyor. 6-7 lira olmuş ve siz bugün soğan depolarına baskın yapıp insanları stokçuluk ile suçladınız. Üreticiyi zora sokacak, yandaşı zengin etmek için Bosna’dan, Sırbistan’dan gümrük vergisi almadan soğan almayı kolaylaştırıyorsunuz. Günü birlik fiyatları düşüreceksiniz ama ilerleyen süreçte kimsenin soğan ekmemesine sebep olacaksınız. Ispanak olmuş kilosu 8 lira.. Günü birlik ve yanlış politikalarla çiftçiyi, üreticiyi yok edecek politikalarla yandaşları zengin ediyorlar. İktidarın çevresine kümelenmiş bir kısım zengin oluyor ama bu ülkenin tarımı yok ediliyor. Tarım biterse ülke biter. Bunlar iktidara gelmeden önce tarımda Türkiye kendi kendine yeten 7’nci ülkeydi. Bugün mercimeği 1970’li yıllarda bizden alan ve öğrenen Kanada’dan mercimek ithal eder duruma gelmişiz. Bu açıdan da ülkemiz kuşatılmış durumda AK Parti iktidarı sayesinde” dedi.
Bu haber 4931 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI