marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:İşadamları da dertli: "Üretmeye Mecburuz.."

Tarih: 23-12-2022 06:33:28 Güncelleme: 23-12-2022 07:10:28 + -


ÇTSO’da gerçekleşen 2022 yılının son meclis toplantısında ÇTSO’nun 2023 yılı bütçesi 18 milyon olarak belirlendi. Yönetim kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yaptığı konuşmada ise; enerji maliyetlerinde artışa, asgari ücretin işveren üzerindeki yüküne ve hayat pahalılığına dikkat çekti. Enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Semizoğlu; “Geçen sene 18 Bin TL gelen elektrik faturamız 105 Bin TL geliyor. Odamızın hesabı bu kadar şaştıysa her birimizin Allah yardımcısı olsun arkadaşlar. Yani gerçekte


İşadamları da dertli:

ÇTSO’da gerçekleşen 2022 yılının son meclis toplantısında ÇTSO’nun 2023 yılı bütçesi 18 milyon olarak belirlendi. Yönetim kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yaptığı konuşmada ise; enerji maliyetlerinde artışa, asgari ücretin işveren üzerindeki yüküne ve hayat pahalılığına dikkat çekti. Enerji fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Semizoğlu; “Geçen sene 18 Bin TL gelen elektrik faturamız 105 Bin TL geliyor. Odamızın hesabı bu kadar şaştıysa her birimizin Allah yardımcısı olsun arkadaşlar. Yani gerçekten Türk iş insanları olarak çok dirençli bir toplumuz” dedi.

 

2023 yılı Bütçesinin 18 milyon TL olarak onaylandığı 2022 yılının son meclis toplantısına katılım yüksekti. Meclis üyelerinin yanı sıra Kadın Girişimciler Kurulunun da katılım gösterdiği toplantıya Meslek Komitelerinden de katılım oldu. Çanakkale Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu adına Aralık ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Bu dönem Komite Üyelerimizin de toplantıya katılmaları yönünde karar aldık. Böyle dolu bir salona hitap etmek gerçekten daha keyif verici. Biz 8 bin 852 kişilik bir aileyiz. Bizler de hepimiz, bu ailenin seçtiği temsilcileriyiz. Hep şunu ifade ediyorum; bizler hepimiz kılcal damarlarız. Sizler üyelerden aldıklarınızı komitelerinize, komiteler Meclis’e, Meclis Yönetime ve harekete geçmek durumundayız. Onun için bugün 54 Meclis Üyemizden 48 Meclis üyemiz, 75 Komite Üyemizden 9 Komite Üyemiz ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ile İcra Komitesi üyeleri aramızda. Ne kadar kalabalık olursak, ne kadar bir şeyleri paylaşırsak o kadar güçlüyüz. Tabi 2 ay önce seçimlerimizi gerçekleştirdik. Seçim sonrası ziyaretler de çoğalıyor tabi, biz Sayın Valimize, bürokratlarımıza gittik. Başta Sayın Valimiz İlhami Aktaş Bey Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Baro’dan Defterdarlığımıza kadar birçok kamu kurumu, siyasi parti yöneticileri, STK’lar ve banka görevlileri ziyaretimize geldiler. Bugün üç büyük özel Banka Şube Yöneticileri ziyaretimize geldi. Her birinden sizler için pozitif ayrımcılık, Çanakkale için pozitif ayrımcılık yapmasını istedim. Kamu – özel her banka üretene, iş yapana bu dönemde destek vermek zorunda olduğunu kendilerine ifade ettim. Tabi belli bir üslupla ediyoruz bunu. Üretmeden tüketmenin sonucunu yaşıyoruz. Bunu kısmen dile getirsek de her birimiz bunu günlük hayatta yaşıyoruz” dedi.

“ÜYELERİMİZİN ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ TESİS ETMELERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Çanakkale’nin ihracatının arttırılması için ÇTSO olarak çalışmalara aralıksız devam ettiklerinin altını çizen Selçuk Semizoğlu; “Dış ticareti geliştirmek adına biliyorsunuz bir birimimiz var. Eski rakamlara göre 31 olan ihracatçı sayımızı 99’a çıkarmıştık. İnşallah bunu, bu dönemde yine katlayarak artırmak istiyoruz. Bu bağlamda üyelerimizin yurtdışı ile tanışması, yurtdışına çıkması, üretimlerini veya yapabileceklerini tartması adına her komiteden fuar programı veya faydalı yurtdışı gezi programı yapmasını istiyorum. Bu bağlamda KOSGEB Müdürümüz ile de görüştük. 2023 Mart ayında Almanya Hamburg’da gerçekleştirilecek olan Yiyecek, İçecek ve Mutfak Teknolojileri Fuarı, 2023 Nisan’da Almanya Münih’te gerçekleştirilecek olan İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Fuarı ile 2023 Mayıs’ta Almanya Hannover’da gerçekleştirilecek olan Ahşap Endüstrisi Makine ve Ekipman Fuarı için nace kodu uygun üyelerimize KOSGEB destek sunabiliyor. Nacekodu uygun olduğu zaman diğer fuarlara da destek sunabiliyor. Kriterlere uyan üyelerimize 45.000 TL’yi geçmeyecek şekilde masraflarınızın  % 60’ına destek veriyor. Bu konuda lütfen komite yetkilisi arkadaşımızla paylaşın. Mümkün olduğu kadar artık globalleşen dünyada ihracatın önemini benim anlatmama gerek yok. İhracat yapmak için yurtdışını bilmek gerekiyor. Bu tür etkinliklerde biz destek vermeye, sekretaryamız destek vermeye hazırız bunu ifade etmek istiyorum” dedi.

 

“1 YILDA ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 337,4 ORANINDA..”

Son bir yılda enerji fiyatlarında yaşanan artışın yüzde 300’ün üzerinde olduğunu, ÇTSO’nun bile elektrik maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Semizoğlu; “Temel bazı ekonomik göstergelere de değinmek istiyordum ama Osman Başkanım eksik olmasın hepsine değindi. Yalnız tek bir şeyin altını çizmek istiyorum; Bir önceki yılın aynı ayına göre enerji fiyatlarındaki artış şu anda % 337,34 oranında arkadaşlar. Daha Ocak ayındaki artış belli değil. Bu bağlamda ihracat yapmak, ön görmek zor. Biraz önce Yönetim Kurulumuzda arkadaşlarla konuşuyoruz. Geçen sene 18.000 TL gelen elektrik faturamız 105.000 TL geliyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın hesabı bu kadar şaştıysa her birimizin Allah yardımcısı olsun arkadaşlar. Yani gerçekten Türk iş insanları olarak çok dirençli bir toplumuz” dedi.

“İŞ DÜNYAMIZ ENFLASYON YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR VE ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Enflasyonun sadece tüketiciyi değil üreticileri de etkilediğine dikkat çeken Semizoğlu; “Bir de enflasyon var tabi. Bunu biz 1 senedir dile getiriyoruz. Rifat Başkanım da geçen ay dile getirdi. Artık muhasebede enflasyon muhasebesine geçilmesi elzem. Birçoğumuz kazanmadığımız paranın vergisini ödüyoruz. Özellikle ihracatçı söz veriyor. Ben bu malı sana satacağım diye sipariş alıyor. Ondan sonraki ay enflasyondan kendini korumak için stoka girmek gerekiyor. Stok yapması için bir ödeme yapması gerekiyor. 2 yıl önce ben kendi üretimimdeki hammadde mi iki yıl önce 1,00 TL'ye alıyordum şimdi 6,00 TL'ye alıyorum. Ben iki yıl önce 1,00 TL'ye ihtiyacım varken şu anda 6,00 TL ihtiyacım var. Bunun için bankaya gidiyoruz. Faizin azlığı çokluğu önemli değil var mı, yok mu? Çoğu zaman konuşuluyor. Birçoğumuzun bunu yaşadığını da biliyorum. Arkadaşlar, makul ve mantıklı istekler için her bankayla aranıza girmeye hazırım. Bana ulaşın ama makul ve mantıklı olacak. Ben banka yöneticisi arkadaşlarıma şunu söylüyorum; adam araba alacaksa verme, adam iş yapacaksa bu dönemde hepimiz birbirimize destek olmamız lazım, vermen lazım. Mümkün olduğu kadar üretmemiz lazım tüketmemiz değil diye düşünüyorum” dedi.

 

“ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLER KALDIRILMALIDIR”

Asgari ücret konusuna da değinen Semizoğlu; “Yine gündemimizde olan, Osman Başkanımın da değindiği Asgari ücret. Her işveren çalışanının karnı doysun, sadece karnı doymasın mutlu olsun, çoluğu çocuğunun küçük de olsa istediği bir şeyi alabilsin, ısınsın, insani şartlarda, iyi şartlarda yaşasın ister. Yine tekrarlamak istiyorum, asgari ücrete ne kadar zam yapılırsa yapılsın asgari ücretin üzerinden vergi yükünü kaldırmadığınız, azaltmadığınız sürece sadece cüzdanının cirosu artar. 12.000 TL yapalım asgari ücreti, yarın Ali Karaman ağabeyim ekmek 8,00 TL olsun diyecek.  Bir şey değişmeyecek ama asgari ücretin üzerinden alınan vergi yükü hafifletilirse bordrolu, sabit gelirli vatandaşımız refaha erer diye düşünüyorum” dedi.

“ODAMIZIN 2023 YILI BÜTÇE HEDEFİ 18 MİLYON TÜRK LİRASI”

ÇTSO’nun 2023 yılı bütçesinin de yüzde 125 oranında arttırıldığına dikkat çeken Semizoğlu; “Odamızın 2023 Bütçesini de  % 125 gibi bir artışla onayınıza sunacağız. Öngörülmeyen maliyet artışlarından, enflasyondan kâr amacı gütmeyen Odamız bile etkilendiğine göre iş dünyasının Allah yardımcısı olsun.  Şimdi bir sabit aidat var, bir de gelire göre bir aidat var arkadaşlar. Üyelerimizden dün Muhasebeciler Odası yeni seçilen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetimi geldi. Onlara da ifade ettim. Üyeler onlara ne bu diye sorarsa bizim aidatlarımızda katsayı olarak asgari ücret kabul ediliyor. Çünkü o asgari ücret bir katsayı var onun altına düşemiyoruz. Siz de bunu soran arkadaşlara bu şekilde söyleyebilirsiniz. Bir önceki toplantımızdan bugüne Odamıza 79 yeni üyemiz dahil olurken 18 üyemiz de çeşitli sebeplerden kaydını kapattı. Bugün itibariyle Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 8852 üyeli büyük bir aile arkadaşlar. Birkaç gün sonra geride bırakacağımız bu yıl, hepimiz için, tüm Dünya için zor bir yıl oldu. Bu zorluklar, her zamankinden daha fazla çalışmaya, her zamankinden daha fazla üretmeye ve birlik beraberlik içinde olmaya ihtiyacımız olduğunu da bizlere gösterdi” dedi.

 

“ÜRETMEYE MECBURUZ”

Türk halkının tüketime alıştığını önemli olanın ise üretim olduğunun altını çizen Semizoğlu; “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Üretmeye mecburuz.”  Hatta bunu unutmayalım diye OSB giriş tarafına yazdık. Üretmeyen toplumların sonunda neye maruz kalacağı konusunda Atatürk bir asker, bir lider, bir Devlet Kurucusu, aynı zamanda da çok öngörülü bir iş insanı diyebilirim. Çünkü bu söylediklerini yaklaşık 100 yıl önce söylemiş. Bunları da bizim uygulamamız gerekiyor arkadaşlar. Üretmemiz lazım. Ne üreteceksek üretelim. Tüketimden kaçarak üretime dönmemiz lazım. Üyelerimizden aldığımız gücümüzle biz her zaman olduğu gibi yine inancımız ve kararlılığımız ile Çanakkale ve Ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. Sözlerime son verirken, geçen ayki Meclis toplantımızın ertesi günü vefat haberini aldığımız ve bizleri derinden üzen Voleybol Takımımızın oyuncusu Cihan Turan kardeşimi bir kez daha rahmetle anıyorum. Gerçekten pırıl pırıl, güleç yüzlü, tertemiz bir arkadaştı. Rabbim sevdiğini erken yanına alıyor. Trafik kazasında kaybettik, onu da anmak istedim. Hepimizin başı sağolsun. 2023 yılının sevdiklerimizin eksilmediği bir yıl olması temennisi ile önce sağlık, huzur ve tüm Ülkemize refah getirmesini diliyor, işlerinizde başarılarınız daim olsun diyorum” dedi.

 

2023 YILI BÜTÇESİ OY BİRLİĞİ İLE ONAYLANDI

Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi Ali Karaman tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2022 Kasım ayı mizanı ile ilgili raporunun okundu ve 2022 Kasım ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı. Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2023 Yılı Bütçesi ve Tarifesi ile ilgili raporu okunarak onayı yapıldı. Yönetim Kurulu Sayman üye Turgay Kılıç tarafından 2023 Yılı Gelir ve Gider Bütçesi ile 2023 Yılı Kayıt Ücreti, Yıllık Aidat Tarifesi ve Hizmet Ücretleri Tarifesinin sunumunun ardından onaya sunuldu ve 2023 bütçesi oy birliği ile onaylandı.
Bu haber 1453 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI