thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:İnceleme Çalışmaları 7-8 Gün İçerisinde Tamamlanacak

Tarih: 27-09-2017 06:41:03 Güncelleme: 27-09-2017 07:08:03 + -


Çanakkale'de kentsel SİT alanında yerlerine büyük bir alışveriş merkezi yapılmak üzere yıkılan eski birkaç işyerinin bulunduğu arazi de Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nca görevlendirilen müze yetkilileri inceleme yapmaya devam ediyor. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşmaması için hassasiyet içerisinde davranan firma yetkilileri yürütülen çalışmalar ile ilgili basın açıklamasında bulundu.


İnceleme Çalışmaları 7-8 Gün İçerisinde Tamamlanacak

İnceleme yapılan alanın SİT alanı olması nedeniyle eski işyerlerinin yıkım çalışması Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü izniyle, Arkeoloji Müzesi yetkilileri gözetiminde yapıldı. Eski yapıların yıkıldığı arsanın zeminindeki dolgu malzemesi kaldırılmaya başlandığı sırada, Osmanlı'nın son zamanlarına denk gelen geç döneme ait bazı seramik parçaları bulundu. Temelde kültür varlıklarına rastlanması üzerine inşaat çalışması durduruldu. Koruma Kurulu'nun aldığı kararla Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü görevlileri alanda tespit kazısı başlattı.

 

“ALANDAKİ BİNALAR DEPREME DAYANIKSIZ OLDUKLARI İÇİN YIKILDI”

 

Arazi sahibi Erdoğan Altınsay’ın vekilliği ile AVM projesinin Teknik Danışmanı İnş. Müh. Cem Erdemir, söz konusu alanda yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Erdemir yaptığı açıklamalarda Müze yetkililerinin 7-8 gün içerisinde çalışmalarını tamamlayacaklarını, sonrasında da hazırlanan rapora göre projeye devam edeceklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Fevzipaşa Mahallesi Çarşı Caddesi İş Bankası karşısı ve Akbank bitişiğindeki parseller ile ilgili 25.09.2017 pazartesi günü başlatılan arkeolojik temizlik ve sondaj çalışmaları ile ilgili yazılı ve görsel basında çıkan haberler nedeniyle yanlış bilgilenme ve bilgilendirmeye neden olunmaması açısından aşağıdaki açıklamaları yapmaya gerek duyulmuştur.    

 

“BAKANLIK YIKIM KARARI GEREĞİ MÜLKİYET SAHİBİNCE YIKTIRILDI”

 

Çalışmaların yürütüldüğü alandaki binaların depreme dayanıksız olduğunun tespiti sonrası yıkıldığını belirten Erdemir; “Söz konusu yer, mülkiyeti Erdoğan Altınsay’a ait Fevzipaşa mah. 143 ada 13-14-20-21-44 ve 45 nolu parsellerden oluşmaktadır. Parsellerdeki yapılar için çevre ve şehircilik bakanlığınca 2016 yılı sonlarında riskli yapı(depreme dayanıksız) raporu verilmiş ve yapılar 2017 Ocak ayı içinde bakanlık tebligatı gereği mülkiyet sahibince yıktırılmıştır” dedi.

 

PROJE KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA KURULU’NUN ONAYINA SUNULDU

 

AVM Projesini Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na onaylatmak üzere sunduklarını ve kurulun rapor onayından önce bölgede inceleme yapmak istemesi sonucu başlatıldığını belirten Erdemir; “Akabinde yapılan proje çalışmaları sonrası parsellerin Çanakkale kentsel SİT koruma planı içinde kalmaları nedeniyle imar mevzuatına uygun olarak 3 katlı işyeri şeklinde hazırlanan projeler Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na onaylamak üzere sunulmuştur. Koruma Bölge Kurulunun 21.08.2017tarih, 3999 sayılı ile “Söz konusu parsellerde tespit edilen buluntu-kalıntılara ilişkin ilgili mevzuat gereği müze müdürlüğü denetiminde gerekli temizlik ve sondaj çalışmaları yapılması, bu çalışmalar sonrası oluşacak rapora göre proje müracaatının değerlendirileceği” kararı verilmiştir” bilgisini verdi.

 

“7-8 GÜN İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARIN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ”

 

Koruma Kurumu nezaretinde Müze yetkililerince çalışmaların sürdüğünü ve çalışmalar sonucunda hazırlanacak rapor sonucuna göre karar verileceğini belirten Erdemir; “Bu karar gereği ilimiz Müze Müdürlüğüne müracaat edilmiş ve Müze Müdürlüğünce görevlendirilen arkeolog, tarihçi nitelikli personel denetiminde 25.09.2017 pazartesi günü gerekli kazı çalışmaları başlatılmıştır. Belirtilen çalışmaların yaklaşık 7-8 gün sürmesi öngörülmekte olup, çalışmaların tamamlanmasını müteakip çalışma sonuçlarına göre hareket edileceğinden, ilgili ajans ve basın kurumlarına tekrar bilgilendirme yapılacaktır” dedi.
Bu haber 7020 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI