marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:İl Genel Meclisinde "Atatürk Büstü" Tartışması..

Tarih: 03-08-2022 06:30:45 Güncelleme: 03-08-2022 07:13:45 + -


Cumhuriyet Gazetesinde çıkan “Çanakkale İl Özel İdaresi binasına yedi yıldır Atatürk büstünü yaptıramadılar” haberi İl Genel Meclisinde tartışmalara sebep oldu. İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Özel İdare binası önünde Atatürk büstü olduğunu açıklayarak, Çanakkale’deki Küçükkuyu belediyesi hariç tüm CHP’li belediyelerin önünde Atatürk Büstü olmadığına dikkat çekti!


İl Genel Meclisinde

2019 yılından bu yana zaman zaman Çanakkale İl Özel İdare binasının tabelasında TC ibaresinin konulması ve Atatürk anıtı yapımı tartışmaları yaşanıyordu. Temmuz ayı meclis toplantısında konunun bir kez daha gündeme gelmesi üzerine İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Kasın ayında Atatürk anıtı yaptırılacağı sözü verdi. Bu süre içerisinde de İl Özel İdare bahçesine Atatürk büstü konuldu

 

GAZETEDE “7 YILDIR YAPILMIYOR” HABERİ ÇIKINCA..

Cumhuriyet gazetesi 28 Temmuz’da Atatük anıtı 7 yıldır yaptıramadılar” başlığı haberi yayınladı. Haberde geçmiş dönemde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın ifadeleri ile Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Necmi Akyalçın’ın ifadeleri yer aldı.

 

Cumhuriyet gazetesinde çıkan haber üzerine sosyal medyada açıklamalarda bulunan Güneş Pehlivan haberin güncel olmadığını, İl Özel İdare bahçesine bir Atatürk büstü konulduğunu ifade ederek; büstün küçük olmasını eleştirmesi üzerine Ağustos ayı İl genel Meclis toplantısında tartışma çıktı.

 

ÖNDER “BÜST YOK DENİYOR AMA BÜST VAR”

Konuyu meclis gündemine taşıyan İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder; “28 Temmuz’da bu yayınlandı 30 Temmuz’da da CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan adeta bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olup bir şeyler söyleme gereği duydu ki; özrünü ilgisizliğini kapatma adına kamuoyuna bir şey paylaştı. Oradan yola çıkarak İl Genel Meclisini ilgilendirdiği için açıklama yapmak istedim. Haber 28 Temmuz’da çıktı ancak büstün yapıldığını sonradan fark etmiş olacak ki arkadaşımız böyle bir açıklama yaptı. Üstüne üstlük oraya konulan Atatürk büstünü küçümser bir tavırla “Kamu binalarına yakışır” bir büst olmadığını, bu büstün bir ilkokula hediye edilmesi ile ilgili bir açıklama. Büstü küçümseyerek kendisini ne kadar küçük düşürdüğünün farkında değil” dedi.

 

“2 YILDA NEDEN YAPMADILAR?”

Kendisinden önce iki yıl boyunca CHP’li Sadık Göğüsgeren’in İl Genel Meclis Başkanı olarak görev yaptığına dikkat çeken Nejat Önder; “Açıklama yaptığı gazetede Büst olmadığını söylüyor. Gerçekten de CHP Atatürk’ün partisi diyorlar; hepsi Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı. Benim başkan olarak oturduğum bu koltukta daha önce de 2 yıl boyunca CHP iktidarı vardı. Madem bu kadar Atatürk sevdalısı idiniz neden o zaman yaptırma adına, masa kırarcasına cesaretli arkadaşlarınız var ya neden bu şekilde gündeme getirmediğinizi sormak isterim. Sizlerin ilgisi, alakası, zamanı olmadığından yapılan hizmetlerden haberdar da değilsiniz. Ben isterdim ki; Cumhuriyet gazetesinde yada bir basın kuruluşuna köylere yapılan hizmetlerden, su depolarının temizliğinden, SBS kaplama betonlamalardan, suyu yetersiz köylere yapılan sondajlardan, Cemevlerine hepsinin elden geçirilmesinden, Sarıçay’a yıllardır akan kanalizasyonun arıtma tesisine bağlanmasından bir haberdar olmamalarını beklerdim” dedi.

 

“CHP’Lİ BELEDİYE BİNALARININ ÖNÜNDE NEDEN ATATÜRK BÜSTÜ YOK”

İl Özel İdare bahçesinde konulan büstün eleştirilmesine de tepki gösteren Nejat Önder; çok çarpıcı bir açıklamada bulundu. İl genelinde sadece CHP’li Küçükkuyu Belediyesi önünde Atatürk Büstü bulunduğunu, diğer CHP’li belediyelerin önünde ne heykel ne de Atatürk Büstü bulunmadığına dikkat çeken Nejat Önder; “Atatürk’ün kurduğu parti bir şey demiyoruz; Atatürk sevdalısı bir parti. Bizim özel idare olarak yaptığımız şu büstü küçümseyerek, ilkokula bağışlanacak kadar kamu binalarına yakışır bir heykel isteyen bu arkadaşa soru sormak istiyorum. 40 yıllık CHP’li belediye binası önünde Atatürk büstü var mı? Şu küçümsediğiniz kadar bile bir büst bulunuyor mu? Kepez belediyesinde, Ayvacık belediyesinde, Gelibolu, Umurbey, Çan, Bayramiç belediyeleriniz de var mı? Yok. Sadece bir tek sizi kurtaran Küçükkuyu belediyenizin önünde büst var. Küçük de olsa var; küçümsediğimden değil tebrik ediyorum. Ancak buralar kamu kurumları değil mi arkadaşlar? Bu adı geçen belediyeler kamu kurumu değil mi” tepkisini gösterdi.

 

“CHP GENEL MERKEZ BİNASI ÖNÜNDE DE YOK!”

Eski bir CHP’li olarak Genel Merkezin önünde bile Atatürk heykeli veya büstü bulunmadığına dikkat çeken Nejat Önder; “Belediyeleri eleştirmiyorum ama balık baştan kokar. Şurada küçümsediğiniz büst kadar CHP Genel merkezinizin önünde var mı? Genel merkezinizin önünde 5 tane bayrak direği var; bizi eleştiriyorlar şu büst yüzünden ama bir tane Atatürk heykelleri yok CHP Genel Merkezinin bahçesinde” ifadelerini kullandı.

 

“CHP YÖNETİMİ; SADECE ATATÜRK LAZIM OLDUĞUNDA SAHİPLENİYOR”

CHP’li yöneticilere sert bir şekilde yüklenen Nejat Önder; “CHP’de bir yeni CHP anlayışı ile 6 ok darmadağın oldu. Muhalefetin görevi iktidarın yaptığı işleri takip etmektir, uyarmaktır. Ancak takip etmek, uyarmak yerine neden yaptın ne için yaptın diyerek sağlıkta, eğitimde, savunma sanayindeki gelişmeleri görmezden geliyorlar. Çanakkale’de dünyanın en büyük köprülerinden birisi yapıldı, Ezine’ye 8 bin kişiye istihdam sağlayacak bir OSB yapılıyor. Burada yapılan siyasetin benzeri genel olarak yapılıyor. Böyle halkçı, böyle devrimci siyaset olur mu arkadaşlar. AK Parti Genel Merkezinde yaptığım konuşmada “CHP yönetimi Atatürk’ü sadece lazım olduğunda sahipleniyor ve Atatürk’ü bir maske olarak kullanıyor” demiştim. Buraya yapılan büstü küçümsüyor ama CHP’nin elinde olan kamusal alan olan belediyelerde küçümsedikleri bir büst kadar bile işaret yok” tepkisini gösterdi.

 

“ATATÜRK YAŞASAYDI BU ÇAKMA ATATÜRKÇÜLERİ KOVARDI”

CHP’lileri Çakma Atatürkçü olmakla suçlayan Nejat Önder; “Çanakkale’deki CHP’lilere şunu sormak isterim; Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberde ADD başkanının biz sözcüğü var. O arkadaşımız gayet düzgün bir arkadaşımız. Gerçekten Atatürkçü bir anlayışa sahip olan birisi olarak ‘Eğer paraları yoksa bizde katkı veririz’ gibi ifadelerde bulunmuş. Ben şunu belirtmek isterim; eğer Atatürk yaşasaydı bu çakma Atatürkçüleri partisinden ihraç ederdi. Siyaset yapma adına geldiğimiz noktada başınızı deve kuşu gibi kuma gömmeyin, her tarafınız açıkta kalıyor.  İl genel meclisi çalışıyor, sizin ilgisiz, bilgisiz alakasız tavrınız tarafından görmezden geliniyor. Dünya genelinde bir kriz yaşanıyor; Türkiye de bunun etkilerini yaşıyor. Bu durumu siyasi kriz olarak görüyorsunuz ama AK Partinin başında önce partisinin lideri olmuş, sonrada Türkiye’nin sonra bölgesinin daha sonrada dünya lideri olmuş Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Hiç kimsenin şüphesi olmasın Türkiye’yi bu krizden çıkartacak yegane lider kendisidir” dedi.

 

AZERİ HEYKELTIRAŞ.. 8 MİLYON BÜTÇE..

CHP Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan eleştiriler üzerine söz alarak heykel ve TC ibaresi üzerinde çıkan tartılmalar ile meclisteki görüşmeler hakkında bilgi verdi. Pehlivan yaptığı konuşmada; “Bir heykeltıraşa 8 milyon TL gibi bir maliyet çıkartıldığını, böyle bir maliyeti kabul edemeyeceğimiz, kamu binasına yaraşır, sade bir tasarım istediğimizi belirttik. Çanakkale valiliği önündeki gibi bir heykel istediğimizi belirttik. Çanakkale kamuoyu önünde gündeme geldi; bazı kamu binaları önüne küçük büst konulduğundan tepki çektiğini ifade ettik. Bir büst tasarımı olmamasını konusunda uyarılarda bulunduk. Biz burada anıt heykel olması konusunda taleplerde bulunmuştuk. Bu büste de itiraz etmedik, daha sonra elbet buraya yakışır bir anıt heykel yapılır, bu büstte ihtiyaç bulunan bir yere gönderilir demiştik. Bu küçümsemek değildir” dedi.

 

TC İBARESİNDEN NEDEN ÇEKİNİLİYOR?

İl Özel İdare bahçesine konulan büstün küçük olduğunu, gelen ziyaretçilerin bile fark etmediğini belirten Güneş Pehlivan; “Büst yerine anıt yapılmadığını, emrivaki olarak büst konulduğunu gördükten sonra bu konuda gündeme getirelim mi diye konuştuğumuzda 2019-2021 arasında dağ fare doğurduğundan kısır bir tartışmaya yer açmayalım dedik. Ancak büst-heykel meselesinden başka mecralara girildi. Madem AK Parti yapıp CHP izliyormuş ya; 3 yıldır bir anıt heykel talebi var küçük olarak da bir tabela değişikliği talebimiz var. Tabeladan bahseden yok zaten. Tabela değişikliği ile ilgili değerlendirme yapan yok. 3 yıllık görüşmeler; 8 milyonluk maliyetler, Azeri heykel tıraşlar, çizimler taslaklar konuşulduktan sonra; gözle fark edilmesi, hiçbir tasarımcının kabul etmeyeceği, çok küçük bir büst yapıldıysa ben de sorarım; Ankapark’ı yapan bir parti koya koya bunu mu koydu İl Özel İdare bahçesine? Ülkede artık güldürü unsuru haline gelmiş haberlere AK Partililer veya bileşenleri ne zaman itirazda bulunup düzeltmişler? Belli ki sehven yapılmış haber; kurum isterse gazeteden tekzip talep edebilir. Bu konuda da sosyal medyadan bu haberin güncel olmadığını açıkladım ama anıt heykel beklerken küçük bir büst yapılmasına dair yorumlarımı paylaştım. Tabela ve levha değişikliği ile ilgili halen bir şey konuşulmuyor. TC ibaresi koymaktan neden çekiniliyor? Maliyeti son derece azdır. Bunun neden yapılmadığını bilmek istiyoruz. İdaremizi bunu icra etmeye davet ediyoruz, bu konuda meclis kararı da vardır. İl Özel İdaresinin kaynakları halkın kaynaklarıdır, kimsenin övünmesine gerek yoktur. Bu konuda beyanat vermemize gerek yoktur. Kendilerinin de bu yatırımları siyasi prim olarak görmemelerini tavsiye ediyorum” dedi.
Bu haber 1918 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI