Bugun...
Bizi izleyin:İki Yakamız Bir Araya Gelmiyor!

Tarih: 13-09-2021 05:06:17 Güncelleme: 13-09-2021 05:30:17 + -


Türkiye'de 2021 yılının ikinci çeyreğine ait ekonomik büyümenin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,7 olarak açıklanması soru işaretleri ile karşılandı. Aynı dönemde Tüketici Fiyat Endeksi faiz oranlarını aşarak yüzde 19,25’e ulaştı! Çanakkale’de TÜFE ise Türkiye ortalamasını aştı. TUİK Çanakkale bölgesinde en çok zamlanan ürünleri açıkladı, temel tüketim malzemelerine yapılan zamlar vatandaşın adeta belini büktü!


 İki Yakamız Bir Araya Gelmiyor!

Türkiye'de 2021 yılının ikinci çeyreğine ait ekonomik büyümenin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,7 olarak açıklanması soru işaretleri ile karşılandı. Aynı dönemde Tüketici Fiyat Endeksi faiz oranlarını aşarak yüzde 19,25’e ulaştı! Çanakkale’de TÜFE ise Türkiye ortalamasını aştı. TUİK Çanakkale bölgesinde en çok zamlanan ürünleri açıkladı, temel tüketim malzemelerine yapılan zamlar vatandaşın adeta belini büktü!

 

BÜYÜME CEPLERE YANSIMADI.. ENFLASYON RAKAMLARI İNANDIRICI GELMİYOR
Türkiye'de 2021 yılının ikinci çeyreğine ait ekonomik büyümenin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,7 olarak açıklanması soru işaretleri ile karşılandı. Covid-19 pandemisinin etkisi nedeniyle ortalamanın üstünde bir büyüme bekleniyordu ancak bu kadar yüksek olması verilerin güvenilirliği de dahil konuya ilişkin daha detaylı açıklama ihtiyacı ortaya çıkardı. Nitekim 2021 ikinci çeyreğindeki büyüme esas kapanmanın yaşanmadığı ilk çeyreğine göre beklentilerin altında kaldı ve yüzde 0,9 olarak gerçekleşti. Bu da büyümenin beklentileri karşılamadığı yönünde değerlendiriliyor. Açıklanan büyüme rakamları ile enflasyon rakamları vatandaşlarca inandırıcı bulunmazken hayat pahalılığı her geçen gün artıyor.

ÇANAKKALE HALKI EN ÇOK PARAYI GIDA VE KONUT’A HARCIYOR!
Çanakkale’deki enflasyon rakamı Türkiye geneli ortalamasının üzerinde seyrederken; iğneden ipliğe kadar Çanakkaleliler her tüketim malzemesine karşı fazla para ödüyor. Öyle ki Gıda harcamaları Temmuz ayı verilerine göre yüzde 24,30 iken yapılan zamlar sonrasında Ağustos ayında bu oran yüzde 27,51’e yükselmiş durumda. Yani cebimizdeki 100 liranın 27 lira 51 kuruşu gıda harcamalarına gidiyor!

 

Çanakkalelilerin ikinci en büyük harcama kalemi ise konut giderleri oluşturuyor. Konut giderleri arasında kira, doğalgaz, elektrik, su ve telefon gibi gider kalemlerinden oluşuyor. Temmuz ayında konut giderleri için Çanakkale’de yaşayan vatandaşlar ceplerindeki paranın yüzde 21,08’ini öderken Ağustos ayında ise konut harcamaları yüzde 21,46’ya yükseldi.

EĞİTİM GİDERLERİ HESABA DÂHİL EDİLMEDİ
Covid 19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçildiğinden TUİK’in tüketici fiyat endekslerine son 1,5 yıldır eğitim giderleri dahil edilmiyor. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında yüzyüze eğitime geçilmesi ile birlikte önümüzdeki aylardaki enflasyon hesaplarına eğitim harcamalarının da dahil edilmesi bekleniyor.

 

EĞLENCE VE LOKANTALARDAN VAZGEÇEMİYORUZ!
Çanakkale’de hesaplanan lokanta ve otellere yapılan harcamalar ile eğlence ve kültür kalemlerine harcanan miktarlarda açıklandı. Buna göre Çanakkale’de lokanta ve otellere yapılan harcamalar geçen yıla göre yüzde 21,50 oranında artarken; Eğlence ve kültür aktivitelerine harcanan miktar ise aynı dönemde yüzde 15,48 oranında arttı.

 

Haberleşme giderleri ise önceki yıla göre yüzde 6,68 oranında artarken; ev eşyası harcamaları yüzde 23,67’ye yükseldi. Çeşitli mal ve hizmetlere harcanan miktar ise önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,16 oranında arttı.

 

SALATALIK REKOR KIRDI!
TUİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün açıkladığı veriler arasında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan ürün ve hizmetler de açıklandı. TUİK Verilerine göre Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı patlama yapan ürün ise Salatalık oldu!

Salatalık Çanakkale – Balıkesir bölgesinde Temmuz ayında satıldığı fiyata göre Ağustos ayında yüzde 58,97 oranında zamlandı. Öyle ki Salatalık Türkiye ortalamasının da üzerinde bir fiyatla Çanakkale’de satıldı. Salatalığı takip eden diğer ürün ise yüzde 46,94 oranında zamlanan Taze Fasulye oldu. Taze Fasulyede Türkiye ortalamasının üzerinde zamlanması dikkat çekti.

 

Her ay mutlaka zamlanan ürünler arasında yer alan Limon Ağustos ayında da zamlanmaya devam etti. Temmuzdaki satış rakamına yüzde 33,33 oranında zam gelen Limon Ağustos ayında en çok zamlanan üçüncü ürün oldu. Kuru Soğan önceki aya göre yüzde 10,87 oranında zamlanarak dördüncü sırada yer alırken; Belediye Otobüs ücretleri de yüzde 10,65 oranında zamla beşinci sırada yer aldı.

 

FİYATI EN ÇOK DÜŞEN 5 ÜRÜN..
TUİK verilerine göre Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok düşen ürünlerde açıklandı. Mevsimi geçen Üzüm fiyatı en çok düşen ürün oldu. Üzümün önceki aya göre fiyatı Ağustosta yüzde 12,03 oranında indi. İkinci sırada ise Kadın vatandaşların kullandığı Tişört fiyatlarında yaşandı. TUİK’e göre Kadın Tişörtlerinin fiyatı yüzde 10,41 oranında düştü!

 

Yine mevsimi geçmek üzere olan ürünlerden olan Kavun’un kilogram fiyatı da en çok düşen ürünler arasında yer aldı. Kavun’un kilogram fiyatı önceki aya göre yüzde 8,07 oranında inerken; Armut’un kilogram fiyatı yüzde 6,39, Patates’in ise yüzde 5,57 oranında fiyatı düştü.

“TUİK BAHAR DÖNEMİNİ KIŞ DÖNEMİYLE KIYASLIYOR”
İktisatçı yazar Mustafa Sönmez'e göre Covid-19 nedeniyle ortaya çıkan durum normal ancak küçük resme aldanmamak gerektiğine dikkat çekiyor. Değerlenen dolar nedeniyle ihracata dayalı bir büyüme mi gerçekleştiği sorusuna şöyle yanıt verdi; “İhracat varsa ithalat da var. İhraç ettiğimiz ürünleri ithalat yapmadan üretemiyoruz. Türkiye'nin en önemli ihraç kalemi otomobildir mesela. Bu üretimin üçte ikisi ithal girdiye dayalıdır. O nedenle böyle ihracat odaklı bir büyüme değil bu. Orada kimse kendini yanıltmasın. TÜİK aynı çeyreklerin yanı sıra bir önceki çeyrekle de kıyaslıyor yani bahar dönemini kışla kıyaslıyor ve orada sadece yüzde 1 artış var. Yani kış aylarına göre baharın büyümesi yüzde 1, çok düşük bir büyüme bu. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında çok da tempolu bir büyüme olmayacak demektir onu anlıyoruz.”

 

"TARIM ÇÖKMÜŞ, İNSANLAR ENFLASYON NEDENİYLE MALA SIĞINIYOR"
İktisatçı yazar Mustafa Sönmez büyüme rakamlarının sektör bazlı incelenmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Covid-19 etkisi işin bir bölümü sadece, ekonomi genel olarak büyüyemiyor. Yüzde 22'ye yakın ortalama büyüme diyorsunuz ama sektörel baktığınızda örneğin tarımın büyümesi yüzde 2. Tarım çökmüş yani. Kapanmalardan dolayı hizmetler sektörü çok gerilemişti, şimdi o sektör kendini biraz toparlamış. Sanayinin büyümesi de şöyle; insanlar enflasyondan dolayı mala sığınıyor. Paramı hiç değilse mala çevireyim diyorlar ve paraları yetiyorsa ev eşyası, otomobil gibi şeyler alıyorlar mesela. Beyaz eşya yeniliyorlar. Enflasyona karşı mala kaçış olayı bu” değerlendirmesinde bulundu.

 

"DOĞRU BİLGİLER ÜRETİLDİĞİNE İNANMAK İSTİYORUZ"
İktisatçı yazar Mustafa Sönmez TUİK’in açıkladığı veriler ile ilgili olarak ise; "Güvenmek zorundayız. Bilgi üretmek kolay bir iş değildir. Bir devlet işidir ve büyük bütçeler ister. Kurumların sorumluluğu vardır çünkü güveni kaybettikleri takdirde bırakın iç kamuoyunu dış dünyayı inandıramazlar. Dışarıdan yatırım gelmez. Onun için bilgi kirliliğine düşmemesi lazım kurumların. Doğru bilgiler üretildiğine inanmak istiyoruz. Buna bütün Türkiye'nin ihtiyacı var. Yönetmeye çalışanların da ihtiyacı var. Yabancılar gelmezse bu çark dönmez."

 
Bu haber 1865 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI