marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:“İki Liraya Şeftali Var Ne Alıcı Var, Ne De İhracat!”

Tarih: 08-08-2022 06:54:34 Güncelleme: 08-08-2022 07:01:34 + -


CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Lâpseki’nin Çardak beldesinde şeftali üreticileri ile bir araya gelirken, üreticilerin yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, “Marketlerde şeftali 15 lira ile 30 lira arasında. Ağaçlarda kilosu iki liradan şeftali, beş liradan nektarı var ama ne alan tüccar, ne ihracat yapan şirket var” diye konuştu.


“İki Liraya Şeftali Var Ne Alıcı Var, Ne De İhracat!”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Lâpseki’nin Çardak beldesinde şeftali üreticileri ile bir araya gelirken, üreticilerin yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, “Marketlerde şeftali 15 lira ile 30 lira arasında. Ağaçlarda kilosu iki liradan şeftali, beş liradan nektarı var ama ne alan tüccar, ne ihracat yapan şirket var” diye konuştu.

 

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çardak Beldesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette üreticileri, tüccarları ayrı ayrı ziyaret ederek sorunlarını dinlerken, şeftalide yaşanan krizi gündeme getirdi. Özgür Ceylan, Çardak başta olmak üzere Biga yarımadasında bir önceki seneye oranla şeftali veriminde büyük artış yaşandığını belirtirken, “Rekolte bir önceki seneye oranla artış gösterirken, geçen sene toplanmadan kilosu 10 liraya müşteri bulan şeftali bu yıl 2 liraya ağaçta kalmış durumda” dedi. Meyve satışının azalmasında girdi maliyetlerinde ve nakliyede son bir yılda yaşanan artışın etkilerine dikkat çeken Özgür Ceylan, “Meyve artık büyük şehirlere dahi gönderilemiyor ya da gönderilseçok yüksek fiyatlarla tüketiciye satışa sunulabiliyor. İktidar herkesle kavgalı, ihracat yapan şirket ise adeta hiç yok gibi. Artık şeftali alan tüccar dahi bulamıyor üretici” diye konuştu.

 

SANDIK KRİZİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan üreticiler ile yaptığı görüşmeler sonrası, az sayıda tüccarın alım yapması sebebiyle üreticinin ürünlerinin ağaçta kalığını ifade ederken, “Alıcı o kadar az ki üretici 5 – 6 liraya ürettiği şeftaliyi 2 liraya satabilmek için getirilen kasaları adeta yağma ediyor. Üretici sonuçta getirdiği sandık kadar şeftali alacak. Ne yapsın üretici bir sandık fazla satmak için çırpınıyor” diye konuştu. Şeftali alımı için bölgede bulunan bir firma temsilci ise Özgür Ceylan’a yaptığı açıklamada “Bir yıl önce biz 15 bin sandık getirmiştik,şeftali bulamadık. Bu sene ise 28 bin sandıkalalım dedik. Ama ağaçlar hâlâ dolu. İnsanlar getirdiğimiz sandık için geceden nöbete girip kamyon bekliyor” diye konuştu.

Çardak halinde Özgür Ceylan’a sıkıntılarını dile getiren bir tüccarla ise, “Geçen sene şeftaliyi 10 liradan satın aldık, para da kazandık, satıldı da. Şimdi ağaçta 2 liraya şeftali, 5 liraya nektarisi var, herkesle kavgalılar ne ihracat var, ne de mazot maliyetinden iç piyasada satış var. Bir tek meyve suyu firmaları aldı. O da yetersiz” diye konuştu.  Özgür Ceylan’a açıklamalarda bulunan üreticiler ise, “Maliyeti en az 5 – 6 lira ama 2 liraya satamıyoruz. Kârdan geçtik, maliyetimizi kurtaralım bize yeter” diye konuştu.
Bu haber 1784 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI