thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Homeros Ödülü “Tübingen Troia” Vakfına verildi

Tarih: 11-08-2022 10:30:20 Güncelleme: 11-08-2022 10:33:20 + -


Çanakkale’nin en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 59.'su düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Festivalin simgelerinden biri olan Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü'ü ise bu yıl, Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı'na verildi.


Homeros Ödülü “Tübingen Troia” Vakfına verildi

Çanakkale’nin en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 59.'su düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Troia Antik Kenti'nde düzenlenen açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Avustralya Konsolosu Lucas Robson, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Çanakkale Baro Başkanı Avukat Soner Aydın, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İyi Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Sadık Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ve M. İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri, Kardeş Kentler heyetleri ve çok sayıda kentli katıldı.

 

Açılış töreninde ilk olarak söz alan Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia Antik Kenti'nin tarihi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu. 59. Uluslararası Troia Festivali resmi açılış töreninde Aslan'ın ardından söz alan Belediye başkanı Ülgür Gökhan, uzun yıllardan bu yana kentin en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan Troia Festivali'nin açılış töreninde kentliler ve kardeş kentlerden gelen heyetler ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

 

“SAVAŞ VE AŞK TROİA'NIN KALBİNDE BAŞLIYOR”

Belediye başkanı Ülgür Gökhan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Uğruna 1000 gemi kaldırılmış, Helen gibi güzel festivalimiz başlıyor. Büyülü gökyüzünün altında, savaş, aşk ve kahramanlıkla dolu bu yeryüzünün üstünde, tam da Troia’nın kalbinde başlıyor. Troia tarih boyunca; Büyük İskender’e, Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’e, Mustafa Kemal Atatürk’e ilham veriyordu, yanına çağırıyordu. Bugünse siz değerli konuklarımızı, uzak ülkelerden gelen kardeşlerimizi ağırlıyor. Varlıklarınızla onur verdiğiniz bu güzel gece için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Kardeş kentlerimizden gelen misafirlerimiz; Almanya Osnabrücklüler, İtalya Pomezia’lılar, Macaristan Tapolcalılar festivalimize hoş geldiniz, afalar getirdiniz. Bugün Komrat Belediye Başkanı ile kardeş kent protokolünü imzaladığımız yeni kardeşlerimiz Gagavuzlar aramızda, hoş geldiniz. 59 yıldır festival gelişini, afişlerle duyurdu. Afişleri süsleyen figürler; bazen atlar bazen kuşlar oldu. Ama değişmez tek vurgumuz, tek derdimiz daima barış ve özgürlük oldu. Bu seneyse sloganımız “sanat, uygarlığın imzasıdır”. Çünkü tüm gücümüzle haykırarak diyoruz ki; yaşasın sanat, yaşasın sanatçılar…” dedi.

“SANATA DEĞER VERDİĞİMİZ İÇİN ÇANAKKALELİYİZ”

Çanakkale’nin ve Çanakkalelilerin sanatın her türlüsüne destek verdiğine dikkat çeken Belediye başkanı Ülgür Gökhan; “Bu kadim topraklar, bu Çanakkale, pek çok hakikatli sanatçıyı bağrına basmış, zenginlikleriyle beslemiş bir kenttir. Gelibolu'da Arif Sami Toker'imiz, Merkezde Teoman Alpay'ımız var. Gelibolu Yarımadasının bir ucunda şiirin harika çocuğu Arif Damar, bir diğer ucunda Eceabat Yalovalı İkinci Yeninin ustası Ece Ayhan'ımız var. Yeniceli İbrahim Bodur'a, Robert Kolej'de de Çan'da da Türk Musiki Cemiyeti kurduran yüce gönüllü bir ruhumuz var. Sanata değer verdiğimiz için Çanakkaleliyiz. Çanakkaleli olduğumuz için, sanata değer veririz. Sinemasıyla Çanakkaleli Metin Erksan, ödüllere doymayan filmleriyle Yeniceli Nuri Bilge Ceylan, seslendirmesiyle Kilitbahirli Adalet Cimcoz, sanata olan aşkımızın iftihar dolu ispatıdır. Gidenler ışıklar içinde uyusun, yaşayanların ömürleri güzel olsun” ifadelerini kullandı.

“ASLINDA HEPİMİZ TROİALIYIZ”

Troia ve Troialıların çağlar boyunca insanlığa ilham verdiğine dikkat çeken Belediye başkanı Ülgür Gökhan; “Kim bilir kaç Troialı sanatçıyı ağırladı bu sahne? Kim bilir izleyenler ne gözyaşlarına boğuldu? Kim bilir ne şen kahkahalar yükseldi göğe? Kim bilir burada ne dokunaklı şiirler, ne destanlar okundu? Bu yüzden buraya her geldiğimde heyecanlanırım, Kendimi zamanda, zamansız bir yolcukta hissederim. Özgürlük için direnen Troia surlarını görürüm. Her bir taşın ardında yiğitliğe, bilgeliğe tanıklık ederim. Aslında burası bizi, bize anlatır. Aslında yaşadıklarınızla hepinizin, hepimizin Troia'lı olduğunu hatırlatır. Troia 9 kez yıkılıp, yeniden kurulmuş. Sizin de depremleriniz, sizin de yangınlarınız oldu. Size de saldıranlar oldu. Ve her seferinde yıkılıp yıkılıp, yeni baştan kurulmadınız mı? Troia'da aşk oldu da sizde olmadı mı? Siz de hayatınızda hiç aşkınız için savaşmadınız mı? Sizlerin de Troia gibi sağlam surlarınız var. Surlarınızdan içeri Troia Atlarıyla girmeye çalışanlar olmadı mı? Sizin de hazineniz saydıklarınızı Schilieman gibi çalanlar olmadı mı? Bakın bu antik kentte çok meşe ağacı var. Bir şair diyor ki. Bazı insanlar meşe ağacı gibidirler. Eğilip bükülmezler, sadece kırılırlar. Siz de eğilip bükülmeseniz de çokça kırılmadınız mı? Dünyanın en büyük savaşçısı Aşil biraz ötede bir tümülüste yatıyor. O büyük, o amansız savaşçının da bir zayıf yeri varmış, o da topuğuymuş. Tek farkımız bizimkinin de kalbimiz olması değil mi? Sözün özü, aslında hepimiz troialıyız, sizce de öyle değil mi?” dedi.

“GENÇLER SEVERKEN TERK EDİYOR”

Gençlerin artık Türkiye’de umudunu yitirdiğini ve her geçen gün batılı ülkelere giden Türk Gençliğinin sayısının arttığına dikkat çeken Belediye başkanı Ülgür Gökhan; “Geçmişte bu odeonda Homeros Ödülünü kabul ederek bizleri onurlandıran Büyük Usta Yaşar Kemal'in İnce Memed'de dediği gibi; "Yoksulluk bir ateşten gömlektir” ki, onu maalesef kadermiş gibi her gün daha fazla kişi giyiyor. Usta yazar yine aynı ölümsüz romanda bir de şöyle diyor; “İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli”. Yeter artık aklımızla, ekmeğimizle, vicdanımızla, gururumuzla, gençlerimizin geleceğiyle oynamayın… Ve gençler akın akın yurtdışına gidiyorlar. Troialı Aeneas nasıl ki kalkıp gittiyse yakılıp yıkılan yuvası Troia'dan bir umutla Avrupa'ya, başka uzak ülkelere de gençler öyle gidiyor. Gençlerin yüzde 77'si, ne acıdır ki “torpilin yetenekten daha etkili olduğuna” inanıyor. Gençler adalet istiyor, demokrasi istiyor, liyakat istiyor. Ne ilginçtir ki; 10 bin dolara Suudi Arabistan'da değil, 5 bin dolara İsviçre'de çalışmayı tercih ediyor. Bir zamanlar “Ya Sev Ya Terket” diye bir slogan vardı. Şimdiyse gençler severken terk ediyor. Ve gençlerle birlikte gelecek de gidiyor. Dünya Troia'nın hazinelerini çalan hırsız Schileman'ı nasıl kınıyorsa ben de gençlerin geleceğini çalanları, emeğini çalanları, mülakatlarda, KPSS'de umutlarını çalanları öyle kınıyorum” dedi.

 

ÖDÜL ÇANAKKALE - TÜBİNGEN TROİA VAKFI'NIN

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, festivalle özdeşleşmiş olan Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü'nün bu yıl Çanakkale-Tübingen Troia Vakfına verileceğini duyurarak; “Festivalimizin saygın bir de ödülü var. O da 2002 yılından bu yana verdiğimiz Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü. Bu ödül, geçen zaman içinde Yaşar Kemal'den, Yıldız Kenter'e, Nuri Bilge Ceylan'dan, Prof. Dr. Rüstem Aslan'a Anadolu'ya, arkeolojiye, sanata, bilime değer katmış önemli kişilere takdim edilmiştir. 59.Uluslararası Troia Festivali Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü'ne, kadim değerimiz Troia'ya, arkeolojiye, bilime sundukları katkılardan dolayı Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı layık görülmüştür. 2004 yılında merhum Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından; Troya değerlerini korumak ve dünyaya yaymak, bu alanda gerçekleştirilen bilimsel ve kültürel çalışmalara destek olmak amacıyla kurulan, Çanakkale Tübingen Troia Vakfının tüm emek verenlerini tebrik ediyor, Korfmann'ın paha biçilmez kütüphanesine ev sahipliği yaparak, mirasına sahip çıkan çabalarından dolayı kentimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, simgesel ve sanatsal değeri de yüksek bir heykelciktir. Güneş ve ayı simgeleyen doğuyu ve batıyı tek vücutta, eşsiz bir dengede buluşturan eserin sanatçısı heykeltıraş Cem Sağbil'e de huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BU ÖDÜL ÇALIŞMALARIMIZIN KARŞILIĞIDIR”

Belediye başkanı Ülgür Gökhan ardından bu yıl Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülünü alan Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı adına ödülü Vakıf Başkanı Enver Sadık Yılmaz'a verdi. Ödül için Başkan Gökhan'a teşekkürlerini ileten Yılmaz; Bu seneki Troia Festivali kapsamında, her sene verdiğiniz Homeros Ödülü için vakfımızın seçilmesi, bizleri çok mutlu etti. Bu ödül, bizler için gerçekten çok anlamlı ve yıllardır Troia ve Troias için ciddi çalışmalar yapmış olmamızın karşılığıdır. Hatırlanmak, fark edilmek ve takdir edilmek, motivasyonumuzu mutlaka olumlu yönde etkileyecektir. Kurucumuz, Manfred Osman Korfmann'ı maalesef 17 sene önce 11 Ağustos'ta kaybettik. Yarın kendisinin ölüm yıldönümü. Bu vesile ile kendisini rahmetle ve şükranla anıyoruz. Nurlar içerisinde yatsın” şeklinde konuştu. Troia Antik Kenti'nde düzenlenen resmi açılış töreni, ödül töreninin ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı sanatçılarından oluşan Çanakkale Quartete'nin sahnelediği müzik dinletisi ile sona erdi.
Bu haber 2466 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI