marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:“Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat”

Tarih: 05-04-2021 10:53:29 Güncelleme: 05-04-2021 10:55:29 + -


5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Çanakkale Barosuna kayıtlı Avukatlar, Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan başkanlığında Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Atatürk Anıtına çelenk bırakan avukatlar adına sorunları gündeme getiren Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Halkın yargıdaki gücüyüz, engellensek de vazgeçmeyeceğiz” dedi. Törende pandemi salgını başta olmak üzere hayatını kaybeden Avukatlar da anıldı.


“Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat”

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Çanakkale Barosuna kayıtlı Avukatlar, Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan başkanlığında Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi. Atatürk Anıtına çelenk bırakan avukatlar adına sorunları gündeme getiren Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Halkın yargıdaki gücüyüz, engellensek de vazgeçmeyeceğiz” dedi. Törende pandemi salgını başta olmak üzere hayatını kaybeden Avukatlar da anıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlanan 5 Nisan Avukatlar Günü kutlaması nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan günün anlam ve önemine atfen yaptığı konuşmada, yargı alanında yaşanan sorunlara, avukatların karşılaştığı sorunlara değindi.

 

“HALKIN YARGIDAKİ GÜCÜYÜZ”

Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan konuşmasına; “Sizleri Çanakkale Barosu adına sevgi ve saygılarımla selamlıyor, tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum. 5 Nisan Avukatlar Günü, yargı yoluyla hakkına ulaşmaya çalışan herkesin günüdür. Avukat olmak, hele ki ülkemizde avukat olmak ve avukat kalabilmek çok zordur. Bizler, Hukuk Devleti’nin varlığı için avukatız. Bizler, Hukukun her şeyi çözdüğüne inandığımız için; hukukun üstünlüğünden yana olduğumuz için avukatız. Bizler, halkın güvencesi olabilmek için avukatız. Biz Avukatlar;  çocuğa, kadına, canlılara yapılan şiddetin karşısında duranlarız.  Doğa katliamlarına karşı mücadele edenleriz.  Halkın yargıdaki gücüyüz” diyerek başladı.

 

“ENGELLENSEK DE VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan konuşmasının devamında Avukatların adil yargılanma hakkı adına yaptığı görevlere ve yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek; “Bizler, kamunun vicdanı, demokrasinin teminatı olan; avukatız ve bizler hiç tanımadığımız insanların hakkına ulaşması için, Ve hakkı yenilenler için çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Demokrasi için, güçler ayrılığı için, Bağımsız, tarafsız yargı için dün olduğu gibi bugün de, yarın da çalışmaya devam edeceğiz. Engellensek de, zorluklarla karşılaşsak da, yok sayılmaya çalışılsak da, Halkın yargıdaki gücüyüz.  Yargının kurucu unsuruyuz. Hukukun emekçisiyiz. “Herkes için adalet!” diyenler bizleriz. Ve Adaletin bekçisi olabilmek için daima varız, var olmaya da devam edeceğiz. Avukatlar mücadeleyi sever, çünkü mücadelenin kendisi, avukatlık mesleğidir. Avukatlar olduğu sürece, bağımsız ve tarafsız yargının varlığı sürecektir. Türkiye Cumhuriyeti;  Atatürk İlkelerine, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletine bağlı kalmaya devam edecektir” dedi.

 

“AVUKATLAR, YARGININ TEMİNATIDIR”

Adil yargılanma hakkının herkese bir gün gerekli olduğuna dikkat çeken Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Hep haykırdık; Avukat, yargının teminatıdır, Hâkim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. “Uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin” dedik. “Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak” dedik. Ama daha kötü bir tabloyla karşılaştık. Hakarete uğradık, dövüldük, öldürüldük. “Artık yeter” diyoruz, “daha ne kadar öleceğiz” diye soruyoruz” dedi.

“DAVALARIN TARAFI DEĞİLİZ”

Avukatlık mesleğinin her geçen gün zorlaştığını, meslektaşlarının şiddete uğradığına dikkat çeken Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Mesleğimizi yaptığımız için kategorize edilmek istemiyoruz. Davaların tarafı gibi görülüp, saldırıya uğramak, öldürülmek istemiyoruz. Daha 16 Mart da Kocaeli, Gebze de genç meslektaşımız Av. Ersin Aslan, haciz sırasında öldürüldü. Meslektaşımıza rahmet dilerken bu tür olayları şiddetle kınıyor, benzeri olayların birkez daha yaşanmamasını diliyoruz. Sizlerin de bildiği gibi yargının vazgeçilmez unsurları; avukatlar, hâkimler ve savcılardır. Dünyanın hangi ülkesinde olursak olalım, bir ülkenin; yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve savunmaya verdiği değer o ülkeyi gerçek hukuk devleti yapar. Yargılamada savunmaya ne kadar önem verilirse, yargının bağımsız ve tarafsız kalabilmesi, o kadar mümkün olacaktır” dedi.

 

“AVUKATLARIN SESİ KESİLİRSE, TOPLUMUN NEFESİ KESİLİR”

Yargı ve hukuk sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Bu sebeple; “Yargı Sistemi İçerisinde Avukatlığı Güçlendirmek” demek;  “Hukuk Devletini Güçlendirmek” demektir. Yargılama içinde avukatlar ne kadar güçlü ise, yargı o derece adil kararlar verecek, bağımsız ve tarafsız kalabilecektir. Oysa tüm bunlara rağmen; davaların tarafı gibi görülüp müvekkilin yerine konulan, kimi Siyasetçiler tarafından yıpratılmak istenen, yaptıklarımızdan rahatsız olanlarca hedef tahtasına koyulan,  sesleri kısılmaya çalışılan bizleriz. Angarya noktasına getirilen düşük CMK ücretleriyle çalıştırılan, Kamu hizmeti yaptığı unutturulmak istenen bizleriz. Cüppelerimize düğme dikilmeye çalışılan, Genel kurulları yaptırılmayan yine bizleriz. Oysa unutulmasın ki avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir” dedi.

 

“ÇANAKKALE BAROSU, YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE GÜÇLÜ SAVUNMA İÇİN VAR”

Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; 70 yılı aşan mazisi ile Çanakkale Barosu, Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti için, hukukun üstünlüğü için, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma için çalışan bir barodur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşma adına, açtığı yolda ilerlemeyi görev bilmiştir. Bu yolda karşılaştığı zorluklara hiçbir zaman boyun eğmemiştir. Çanakkale Barosu, avukatlarımızın bağımsız ve özgür yanının koruyucusu, Yurttaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini savunucusudur. Avukatlık Kanunu’nun Barolara verdiği görev çok net ve açıktır. “Hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini savunmak ve korumak” baroların görevidir. Çanakkale Barosu da gerek Çanakkale’de gerekse ülkemizde, her türlü çevre, insan hakkı ve hukuk ihlallerine karşı taraf olmayı sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

 

“KAYBETTİĞİMİZ MESLEKTAŞLARIMIZI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ”

Pandemi salgınının demokratik hakların engellenmesi içinde bahane edildiğine dikkat çeken Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; pandemi salgınında ve doğal yollarla yaşamını kaybeden Baroya kayıtlı meslektaşlarını da andı. Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan konuşmasında; “Pandemi süreci; iki yıldır maalesef avukatlar haftasını etkinliklerle kutlamamızı engelliyor. Ülkemizdeki hasta sayısının artışı, vefatlar, sevdiklerimizi yanımızdan alıyor. Bu hastalık nedeniyle geçen hafta, Gelibolu İlçe Temsilcilerimizden Av. Erdoğan Doğan’ı kaybettik. Vefatı bizleri derinden üzmüştür. Meslek büyüğümüz ve abimiz Av. Erdoğan Doğan, Gelibolu’da mesleki ve Baroculuk adına bizlerle önemli çalışmalara imza atmıştı, Biga’dan 14 Eylül 2020 tarihinde Av. İhsan Şen abimizi kaybettik, 11 Mayıs 2020 tarihinde Av. İlhan Ersak abimizi kaybettik, beyefendi insanlardı. Onları, bu anlamlı günde bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, değerli ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“AVUKATLAR, AŞIDA ÖNCELİKLİ MESLEKLER İÇİNDE OLMALIDIR”

Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan, avukatlarında öncelikli aşılanması gereken meslek grupları arasında sayılması gerektiğini söyledi. Şarlan; “Sağlık açısından çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Salgına karşı kendimizi savunmak durumundayız. Hepimizin geleceği için gerekli tüm hassasiyeti göstererek, tedbirlere uymak zorundayız. Son günlerde çıkan bazı haberlerde Sayın Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamada “Kritik görevlerde bulunanların aşılamasına bu hafta başlanacak. Öğretmenler aşı için şu an tanımlı. Emniyet, jandarma, hâkimler, savcılar hepsinin aşıları bu hafta başlıyor” denilmiştir. Oysa, Avukatlar da, hakimler ve savcılar gibi kritik görev yapmaktadır. Avukatlar; duruşma salonunda, kalemde, icrada, müdürlüklerde, hatta adliye dışında herkesle daha yoğun bir temasta bulunmaktadır. Yani daha fazla risk altındadır. Öte yandan avukatların aşı olması, adliyedeki herkesin sağlığı için gereklidir. Avukatların aşı planlamalarının hakim ve savcılarla birlikte yapılmalıdır. Pandemi sürecinden bahsederken, bu savaşın esas kahramanlarından bahsetmeden geçmemeliyiz. O kahramanlar ailelerinden, sevdiklerinden uzakta tam 1 yıldır bizler için, bu ülke için ciddi bir emek harcamaktadırlar. Bu vesileyle, bir yılı aşkın süredir, emek veren tüm sağlık çalışanlarımıza buradan teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

“PANDEMİ GEREKÇE GÖSTERİLEREK, GENEL KURULLARIMIZI YAPAMADIK”

Salgın bahanesi ile aylardır Genel Kurul yapamadıklarını hatırlatan Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “Pandemi gerekçe gösterilerek, Genel Kurullarımızı yapamadık. Maalesef; bu süreçte yasalara ve mevzuata aykırı durumlara şahit olduk. Yönetmelik ve İdari Kararlar, Avukatlık Kanununun üzerinde görüldü. Yüksek Seçim Kurulu bu konuda birbiriyle çelişen kararlar verdi.  AVM’ler açıkken, salonlar ağzına kadar dolu Parti Kongreleri yapılıyorken; Baroların Genel Kurulları yapılamadı, yaptırılmadı. Ekim ve Aralık 2020 de yapamadığımız Genel Kurulumuzu Mayıs 2021’de yapmakla ilgili yasal süreci başlatmış bulunuyoruz. Sağlık dışında başkaca bir engelle karşılaşmamayı temenni ediyoruz” dedi.

 

“KADIN HAKLARI MÜCADELESİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRMEYE KARARLIYIZ”

İstanbul sözleşmesinden gece yarısı bir kararname ile çekilinmesine rağmen kadın haklarını korumaktan vazgeçmeyeceklerini dile getiren Çanakkale Baro Başkanı Av.Bülent Şarlan; “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili alınan kararı hepimiz biliyoruz. Çanakkale Barosu olarak kadına yönelik her türlü şiddetin daima karşısındayız. Kadın hakları mücadelesini daha da güçlendirmeye kararlıyız. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulamaya, kadını birey olarak görmeyen anlayışın karşısında durmaya devam edeceğiz. Hukuki ve fiili eşitliği sağlama yolunda, Kadın erkek eşitliğini anlatmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Değerli meslektaşlarım, sözlerimi bitirirken, 6 yıl önce 31 Mart da teröristler tarafından Çağlayan Adliyesi’nde görevi başında şehit edilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden sınıf arkadaşım, Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı saygıyla anıyorum. Yanı sıra vefat eden tüm meslektaşlarım ile yargı mensuplarına rahmet diliyorum. Bugün burada bizlerle olduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Farabi’nin dediği gibi; ‘toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüst çalışmakla hayatta kalır.’ Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Herhalde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir.” Bu duygu ve düşüncelerle,  Ülkemize, hak ettiğimiz hukuk devleti ve demokrasi anlayışının yerleşmesi umuduyla,  herkes için adalet, adalet için avukat diyerek tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.
Bu haber 2970 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI