www.ibrshop.com
Bugun...
Bizi izleyin:Hayrettin Karaca ve Tapolca Parkı Açıldı

Tarih: 15-08-2022 12:50:47 Güncelleme: 15-08-2022 12:53:47 + -


59. Uluslararası Troia Festivali programı kapsamında Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı ile Tapolca Parkı'nın açılışı gerçekleştirildi.


Hayrettin Karaca ve Tapolca Parkı Açıldı

Esenler Mahallesi'ne düzenlenen park açılışları kapsamında ilk olarak, Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı'na Hayrettin araca isminin verilmesi nedeni ile düzenlenen törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ile M. İrfan Mutluay, Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, STK temsilcileri, Kardeş Kent heyetleri ve kentliler katıldı.

 

“YAŞAMAK İSTİYORSAN, SANA YAŞAM VERENLERİ YAŞAT”

Törende açılış konuşması yapan Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, parka Hayrettin Karaca'nın isminin verilmesi nedeni ile çok mutlu olduklarını ifade ederek; “Hayrettin Bey, Anadolu'nun her toprağını seven bir bilgeydi. Yolda gelirken uzun uzun Hayrettin Bey'i düşündüm. Burada olsa herkese takılır ve şakalarını yapardı. Ama bu arada da mesajını vermekten de geri durmazdı. Hayrettin Bey'i Hayrettin Bey yapan birkaç konu var. Bunlardan biri, tabi ki doya olan tutkusu ve aşkıydı. Bir diğeri ise Cumhuriyet çocuğu olarak Atatürk'e olan inanılmaz sevgisiydi. Hayrettin Bey'in çok önemli bir lafı; 'Yaşamak istiyorsan, sana yaşam verenleri yaşat' derdi. Çünkü biz insanlar o canlılar olmadan dünya üzerinde yaşayamayız. Bu toprakların bizim için bir anlamı var. Çanakkale bizim ilk ruhsat izinlerine karşı çalışmaya başladığımız yer. Bu bölge delik deşik edilmek istenen bir bölge. Bu bölge, hatta bütün ülkemiz çok özel. Tarihi ve doğal varlıkları ile çok değerli bir ülke. Bu park, buradaki çalışmalarımızın bir sembolü olarak ve Hayrettin Bey'i hatırlatacak bir park olarak burada kalsın” dedi.

“TÜKETEREK DEĞİL, PAYLAŞARAK YAŞAMALIYIZ”

Törende konuşan Başkan Gökhan ise; “Burada dikkatinizi çekeceğim iki cümle var. Birincisi, 'Toplumsal barış topraktan gelecektir'. Bunu bugün daha iyi bir şekilde görebiliyoruz. Toprağın ne kadar önemli olduğunu hissedebiliyoruz. Bunu insanlar kendi hissedemedi ama virüsler bunu bize hissettirmeye başladı. Bir diğeri ise; 'Tüketerek değil, paylaşarak yaşamalıyız'. Yani tüketim toplumundan ileri bir hamleyi ifade ediyor. Bunları kim söylüyor? Hayrettin Karaca. Nam-ı değer Toprak Dede” dedi. 

 

“TEMA VAKFINA TEŞEKKÜR EDERİZ”

TEMA Vakfı'na Çanakkale'deki çalışmaları nedeni ile teşekkür eden Başkan Gökhan; “Bu parkın açılışını 2021 yılında Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı olarak gerçekleştirdik. Aslında burası daha önce de TEMA parkıydı. Buraya meşelerimizi dikmiştik ama geliştiremedik. Sonra biz de burası çok güzel bir alan ve burada bir şeyler yapalım dedik. Hatta daha önce diktiğimiz meşeler de burada duruyor. Ama biz hem bir örnek olması açısından hem de buranın daha da güzelleşebilmesi açısından burayı Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı yapalım dedik. Buranın adını da Hayrettin Karaca yapalım dedik. Bunun anlamlı olacağını düşündük ve Belediye Meclisimiz de bu konuda bir karar aldı. İsimsiz bir parktı ve verdiğimiz isim bu parka çok yakıştı. TEMA Vakfı'na ayrıca bir teşekkürümüz var. Balaban'da, altın aramak için o meşhur ağaç katliamı yapılan alandaki görüntüleri TEMA çekti ve biz de orada ne oluyor onlardan gördük. Ondan sonra da biliyorsunuz o bölge ile ilgili mücadelemiz başladı. Çünkü suyumuzun hemen üzerinde çalışmalar yapılıyordu ve suyumuzu kirleteceklerdi. Onun için bu mücadelenin başlamasına neden olan TEMA Vakfı'na teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ataç, TEMA Vakfı'na verdikleri destekler nedeni ile teşekkür ederek, plaket takdiminde bulundu. Hayrettin Karaca Parkı'ndaki tören, katılımcıların park alanını gezerek, park içerisinde bulunan aromatik ve tıbbi bitkiler hakkında bilgi alması ile sona erdi.

TAPOLCA PARKI AÇILDI

Hayrettin Karaca Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı'nde düzenlenen törenin ardından Kardeş Kent Tapolca'nın ismi verilen parkın açılışı gerçekleştirildi. Programda gerçekleştirilen açılış konuşmalarında ilk olarak söz alan Çanakkale Fahri Hemşerisi ve Macaristan MÜSİAD Temsilcisi Fadıl Başar; “2018 yılından bu yana iki kardeş kent birlikte yol alıyor. Her iki ülkenin dostluğu için, iki belediye başkanımız da çok güzel temeller attılar. Bunun da üzerine koyarak gidiyoruz. Bu nedenle her iki başkanımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

“TAPOLCA'DA ÇANAKKALE PARKI AÇACAĞIZ”

Törende konuşan Tapolca Belediye Başkanı Dobo Zoltan, parka Tapolca isminin verilmesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek; “Her iki milletin ve her iki şehrin arasındaki dostluğu ilerletecek lan bu parkın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Şu anda ortak kahramanımız olan Atilla'nın karşısında bulunmaktayız. Burada Tapolca yazan bu tabelayı görenlerin, Tapolca'nın nerede olduğunu merak edeceğini ve bizi mutlaka ziyaret edeceğinizi düşünüyorum. Şu anda biz de bir hazırlık yapıyoruz. Bir yıl içerisinde Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte Tapolca'da Çanakkale Parkı'nın açılışını yapmayı planlıyoruz” dedi.

“ORTAK BİR TARİH VE KÜLTÜRÜMÜZ VAR”

Açılış töreninde son olarak söz alan Başkan Gökhan ise; “Bugün özel bir gün. Tapolca Belediye Başkanımız, Tapolca'dan gelen konularımız ve Fahri Hemşerimiz Fadıl Bey ile beraber 2018 yılında kardeş kent sürecini başlattığımız Tapolca Kenti'nin ismini verdiğimiz parkın açılışını yapıyoruz. Gördüğünüz gibi burada Büyük Hun İmparatoru Atilla var. Atilla bizim ortak kahramanımız ve Hunlar ortak atamız. Orta Asya'dan bir kol kuzeyden Gagavuzya üzerinden Macaristan'a gidiyor. Bir kol ise Güney'den Anadolu'ya geliyor. Dolayısı ile Tapolca ile kardeş kent olmamızın nedeni, ortak bir tarihe ve kültüre sahip olmamız. Daha önce de Macarlar ile işbirliğimiz var. Özellikle de Galiçya Cephesi'nde. Budapeşte'de Galiçya Cephesi'nde savaşmış şehitlerimiz için bir şehitlik var. Ve sevgili dostumuz Zoltan, her 18 Mart'ta oraya gidip saygı duruşunda bulunuyor. Özellikle Zoltan'ın bağlı olduğu siyasi parti, kendilerinin Türk kökenli olduğunu ve açıkça da bunun siyasetini yapan bir parti. Onun için birlikteyiz ve beraberiz” dedi.

 

“BU PARK KARDEŞLERİMİZE ARMAĞAN OLSUN”

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Parkımıza, ortak değerimiz ve ortak tarihimiz olması nedeni ile Büyük Hun İmparatoru Atilla'nın büstünü koyduk. Bunun yanında da Galiçya Cephesi'ndeki şehitlerimizi anmak amacı ile de parkımızda onlara da bir köşe ayırdık ve birazdan da onların anısına birer zeytin ağacı dikeceğiz. Bu park kardeşlerimize armağan olsun ve kardeşliğimiz gibi daim olsun” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardından, park içerisine yapılan Galiçya Cephesi Anıtı önüne iki kardeş kentin dostluklarını simgelemek amacı ile zeytin ağaçlarının dikilmesi ile tören sona erdi.
Bu haber 2183 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI