marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Hayaldi Gerçek Oluyor!

Tarih: 30-01-2017 05:13:21 Güncelleme: 30-01-2017 06:38:21 + -


1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün ihalesi yapıldı. Sıra 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nde köprünün temelinin atılmasında… 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsünün 2023 yılında hizmete açılması planlandı.


Hayaldi Gerçek Oluyor!

1984 yılından bugüne kadar Çanakkale’nin tartışılan konusu olan köprü de ihale gerçekleşti. Her iktidarın, her milletvekilinin Çanakkale’ye sözü olarak gündeme gelen Çanakkale Boğaz Köprüsü hayali nihayet gerçek oluyor. Çanakkale ve bölge halkının 33 yıllık “Çanakkale Köprüsü” hayali, 26 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen ihale ile gerçeğe dönüştü. 5,5 yılda köprü ve bağlantı yollarını yapmayı taahhüt eden Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak girişim grubu Anadolu ve Avrupa’yı Çanakkale üzerinden birbirine bağlayacak.

 

1984’DE TARTIŞILMAYA BAŞLANDI, 1995’DE İLK KEZ İHALEYE ÇIKILDI!

 

Çanakkale’ye köprü yapma pojesi 1984 - 1989 yıllarında tartışıldı. Beş yıl boyunca hem yerelde hem de TBMM koridorlarında tartışılan Çanakkale Köprüsü zamanla unutuldu. Çanakkale Köprü projesi 1994 yılında tekrar gündeme geldi. Köprü projesi için 1995 yılında ilk kez ihale düzenlendi. O yıl düzenlenen Çanakkale Köprüsü ihalesine 18 yabancı firma katılırken; ihaleyi kazanan firma, projenin yapılabilir olmadığını belirterek daha sonra ihaleden çekildi. Firmanın ihaleden çekilmesinin ardından Çanakkale Köprüsü projesi zaman zaman gündeme gelse de somut herhangi bir çalışma gerçekleşmedi.

 

MARMARA DENİZİN ETRAFINI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK RİNG HATTI

 

Çanakkale 1915 Köprü Projesinde; Ege Bölgesi’ni doğrudan Kapıkule sınır kapısına bağlayacak olan otoban yapımı da yer alıyor. Böylece Ege Bölgesi’nden Avrupa’ya taşımacılık yapan araçların İstanbul Boğazı ve İstanbul trafiğine yapmış olduğu yük de hafifletilmiş olacak. Projenin tamamlanması ile Marmara Bölgesi’nde, Marmara Denizi’nin etrafından dolaşacak olan bir otoyol ringi oluşacak.

 

5,5 YILDA YAPACAKLAR 16 YIL İKİ AY İŞLETECEKLER

 

Ulaştırma Bakanı Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi ile ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalarda; "Şu an için en kısa süreyi veren birinci grup yani ihaleyi Daelim-Limak-SK- Yapı Merkezi OGG kazandı" dedi. Bakan Arslan'ın açıklamasında; "Birçok firma teklifini verdi. Onlar ne tür bir projeye teklif verdiğini biliyor. Çanakkale Köprüsü dünyanın en büyük köprüsü olacak. 11'i yabancı 13'ü yerli olmak üzere 4 grup tekliflerini verdi. Köprü için Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi; İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway; Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC teklif verdi. Tekliflerin içinde dünyadan çok önemli 13 finans kuruluşu bu köprüyü destekleyebileceklerini anlatan mektupları içeriyor." dedi.

 

ŞİRKETLERİN VERDİĞİ TEKLİFLER:

 

Bu 4 grubun teklif bedelini ve önerdikleri 5,5 yıllık yapım süresi de dahil yapım artı işletme süresini açıklayan Bakan Arslan;

1. Grup olan Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi OGG çalışması sonucu 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL, 5,5 yıllık yapım süresine dahil toplam teklif ettiği sürenin 16 yıl 2 ay 12 gün olduğu,

2. Grup İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway toplam yatırım bedeli 10 milyar 494 milyon 575 bin 500 Türk lirası ve 5,5 yıllık yapım süresine dahil toplam teklif ettiği sürenin 17 yıl 10 ay 24 gün olduğunu ifade etti.

3. Grup Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC toplam yatırım bedeli olarak 10 milyar 324 milyon Türk lirası teklifte bulunurken 5,5 yıllık yapım süresine dahil toplam teklif ettiği sürenin 18 yıl 8 ay 19 gün olduğunu belirten Arslan,

4. Grup İC İçtaş-Astaldi toplam yatırım bedeli olarak 11 milyar 575 milyon 960 bin TL teklifte bulunduğu ve 5,5 yıllık yapım süresine dahil toplam teklif ettiği sürenin 18 yıl 5 ay 15 gün olduğunu ifade etti.

 

ENDÜSTRİ VE SANAYİNİN GELİŞİMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE

 

Bakan Arslan konuşmasına şöyle devam etti; "Şu an için en kısa süreyi veren birinci grup yani ihaleyi Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi OGG kazandı. Teklif ve ayrıntılı çalışmaları bitirdikten imzalayacağız. Teknik yeterlilikleri ayrıntılardan sonra teknik olarak incelendikten sonra en kısa süreyi vereni sözleşmeye davet edeceğiz. Endüstri ve sanayinin gelişmesi adına bu projeleri çok çok önemsiyoruz. Sadece bölgesel kalkınma değil, ülkemizin kalkınması için çok önemli projeler. 15 firmanın 4 grup olarak teklif vermesi bizi memnun ediyor."

 

5 MİLYAR DOLARLIK PROEYE DENEYİMLİ FİRMALAR TALİP OLDU

 

Yap - İşlet Devret modeli ile yapılacak köprü, 3.623 metrelik dev bir köprü olacak. Asma bölümünün açıklığı 2.023 metre. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, köprü projesinin 5 milyar dolarlık bir proje olduğunu açıklamıştı. İhaleye katılan yabancı firmalar ve Türk ortakları, daha önce benzer Yap - İşlet - Devret projelerinde deneyim sahibi, isimleri bilinen yapımcılar.

 

Japonya’nın en büyük ikinci ticaret şirketi Itochu ile çelik köprü ve çeşitli ağır sanayi dallarına yönelik makine imalatında faaliyet gösteren Japon firması IHI Corporation, ihaleye Nurol Holding ve Makyol İnşaat’la birlikte teklif hazırladı. Hyundai, İtalyan inşaat şirketi Astaldi, İçtaş ve Kalyon İnşaat’la ortak hareket ediyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM: “KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO+KDV”

 

Katılımcılar, yapım ve işletme süresine göre değerlendirildi. Limak ve Yapı Merkezi, yabancı ortaklarıyla birlikte 10 milyar TL harcama ile gerçekleştirecekleri köprü ve otoyollar için, 5.5 yıllık yapım süresi dahil 16 yıl 2 ay işletme süresi teklif ettiler. İşletme süresinin diğer 3 katılımcıdan düşük olması nedeniyle, projeyi gerçekleştirme sorumluğunu üstlenecekleri anlaşılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, ise geçtiğimiz aylarda Çanakkale Köprüsü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 5 Milyar Dolara mal edilecek köprüden geçiş ücretini “Köprüden geçiş ücreti 15 Euro + KDV’dir. Hedefimiz köprüyü 2023 yılında bitirmek” demişti.

 

"1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ GELİBOLU-LAPSEKİ ARASINDA YAPILACAK"

 

Bakan Arslan, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu'nun ilk etabı olan Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak olan yaklaşık 100 kilometrelik kısmı için ihaleye çıkıldığını belirterek “Projenin en zorlu ayağı olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili güzergahın üzerinde çalıştık ve bu çalışmaları da tamamladık. Köprü, Gelibolu ile Lapseki arasında yapılacak. 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün de dahil olduğu otoyolu, YİD modeliyle yapmak için Yüksek Planlama Kurulu kararı alındı. İhale tamamlandı. . Otoyolun tamamının yapım süresini 5 yıl olarak planlıyoruz. Projenin kalbi olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımını da 18 Mart 2017'de başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

 

KÖPRÜNÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

Ankrajlar arası toplam uzunluğu: 4023 metre

Orta açıklık: 2023 metre

Yan açıklıklar: 1000'er metre

Şerit sayısı: 2x3 şeritlik karayolu

Tabliye genişliği: 36 metre

Tabliye yüksekliği: 5 metre

Ömrü: 100 yıl

 

"HEDEFİMİZ 2023 YILINA KADAR BİTİRMEK"

 

Köprünün profil görüntüsünü de gazetecilerle paylaşan Başbakan Yıldırım, "Bir taraftan Gelibolu'da başlıyor, Lapseki'ye geçiyor. Lapseki'den sonra da yolun bir kolu Çanakkele'ye gidiyor, bir kolu da Çanakkale-İzmir yoluna, diğer tarafı da Bandırma üzerinden Bursa, Balıkesir, Manisa ve diğer illere gidiyor." dedi. Projenin yapımına kısa süre içinde başlanacağını belirten Yıldırım, "Hedefimiz, 2023 yılına kadar bitirmek. Yaklaşık 5 yıl öngörülüyor, yapım süresi. 18 Mart'ta da Çanakkale törenlerinde temel atmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

 
Bu haber 18202 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI