marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:Halkı Eylem Yapmaya Çağırdı..!

Tarih: 06-11-2020 07:19:58 Güncelleme: 06-11-2020 07:28:58 + -


Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının gündemi Sosyal Konutların akıbeti oldu. Belediye başkanı Ülgür Gökhan gelinen son durumu; “Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu da göz önüne alırsak; Bakanlık bölgeyi Riskli alan ilan etmeden yapabilme imkânımız kalmadı” sözleriyle özetledi. MHP’li Evren Yalçın ise; sürecin bürokraside tıkandığını ve yavaşladığına dikkat çekerek “Ortada bir sorun var. Bu sürecin hızlanmasının tek çözümü bana Sosyal Konutlardaki insanların eylem yapması gibi gözüküyor”


Halkı Eylem Yapmaya Çağırdı..!

2013 yılından bu yana meydana gelen her depremde yüreklerin ağızlara geldiği Sosyal Konutlar bölgesinin kentsel yenileme çalışmaları Çanakkale Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısında bir kez daha gündeme geldi. Yerel basında çıkan ve sosyal Konutlar konusunda belediyeyi suçlayan haberlere yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 2013 yılından bu yana yürütülen süreci meclis üyeleri ile paylaştı.

 

“İLK BAŞVURUMUZ 2018 YILI ŞUBAT AYINDA OLDU”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Sosyal konutlarla ilgili 2018 Şubat ayında, yani 2,5-3 yıl önce İl Müdürlüğü aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bölgenin riskli alan ilan edilmesi talebimizi içeren dosyamızı gönderdik. Geçmiş mecliste imar plan tadilatı yapılmış, proje yarışması düzenlemiştik. Seçilen proje üzerinden tek tek ilgili kişilerle görüşülmek üzere; bölge sakinlerinin de onayı ile kimin hangi evde yaşayacağı yüzde 96’sı üzerinde anlaşma sağladık. Geri kalan kısımla da anlaşmak üzereydik. Projelerimizi tamamladık, talebimizi gönderdik. Bakanlık 7 Haziran 2018’de dosya üzerinde teknik düzeltme ve ilave analiz talep etti. 2018 Kasım ayında ÇOMÜ ile protokol yaptık. Üniversite raporları ile birlikte 2019 Şubat ayında zemin etütleri, bina etütleri de yapılarak 19 Şubat 2020 tarihinde idaremize teslim edildi. 21 Şubat tarihinde gerekli diğer eksikliklerimizi de tamamlayarak dosyamızı İl Müdürlüğüne teslim ettik” dedi.

 

“BAKANLIK MEVZUAT DEĞİŞTİRİNCE..”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının mevzuat değiştirmesi sonucunda bir kez daha çalışma başlattıklarını ama bü sreçte de bakanlıktan Riskli Alan İlan edilmesi talebinde bulunduklarını söyleyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “6 Mart 2019 tarihinde değişen mevzuat çerçevesinde Bakanlık bizden, Kentsel Dönüşüm Strateji belgesinin 3 ay içerisinde hazırlanarak teslim edilmesini istedi. Yani ‘siz bunları yaptınız ama yeni bir mevzuat çıktı, gidin üç ayda bunu da yapın öyle gelin’ dendi. Ne zaman istenmiş bu belge bizden?  6 Mart 2019’da yani yerel seçimlerden 1 ay önce. Biz çalışmalarımıza devam ederken 8 Nisan 2019 tarihinde durumun aciliyeti olduğunu, çalışmalarımızı sürdürürken burası için acilen Riskli Alan ilan edilmesini, gereken Kentsel Dönüşüm Strateji belgesini de hazırladıktan sonra teslim edeceğimizi belirtmişiz. Onlarda hayır diyerek; bu belge olmadan teklifimizin dikkate alınmayacağı belirtilmişler. 7 Mayıs 2019 tarihinde Strateji belgesini hazırlamak için çalışmalarımızı devam ettirirken; 11 Haziran 2019 tarihinde 30 gün ek süre istedik. Temmuz 2019 tarihinde Kentsel Dönüşüm Strateji belgemizi hazırlayarak Bakanlığa iletilmek üzere İl Müdürlüğüne teslim ettik. 25 Temmuz 2019 tarihinde tekrar bir daha İl Müdürlüğüne yazarak Riskli Alan İlan edilmesi talebimizin bakanlığa iletilmesi için bir daha yazı göndermişiz” dedi.

 

“AYHAN BAŞKAN SEÇİLEMEDİ.. BAKANLIK GERİSİN GERİ BİZE SIRTINI DÖNDÜ”

31 Mart 2019 yerel seçimlerine kısa bir süre kala Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Çanakkale’ye yaptığı ziyareti hatırlatan Ülgür Gökhan; “17 Mart 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum buraya gelmişti. Sayın Bakan geldiğinde burada bölge sakinlerine bir sözü var; ‘Ayhan Gider ile birlikte biz burada mahalle kültürünü yok etmeden, biz gördük inceledik. Sizin yeriniz çok değerli. 4-5 katlı evleriniz 6-8 kata çıktığı, yol üstü ticarethaneler yapıldığı zaman başka bir ihtiyaç yok. Bizde inşallah burayı 1 Nisan itibariyle riskli alan ilan ederiz. Size kira ile destek veririz, bu dönüşümü inşallah Ayhan Başkan ile birlikte yaparız” dedi. Ayhan başkan seçilmedi ama bakanlık bize sırtını döndü” dedi.

 

“OCAK AYINDAN BERİ YANIT BEKLİYORUZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Biz buna rağmen talebimizi ısrarla sürdürüyoruz. Kasım 2019’da tüm belgelerimizi eksiksiz gönderdik. Hatta 13 tane binadan örnekte alarak tahlil yaptırdık ve bakanlığa gönderdik. 28 Ocak 2020 tarihinde bir onay belgesi gelmedi, ne oluyor siye sorduk. Onay belgesinin gelmeyeceği, aksi bir yazı yoksa kabul edilmiştir diye yanıt verdiler. Bunun üzerine bölgenin acilen riskli alan edilmesi teklif dosyamızı 30 Ocak 2020 tarihinde bir kez daha göndermişiz. Bu son yazımız sonrasında Bakanlık 12 Şubatta “Daha önce teklife konu olan Riskli Alan edilmesine gerek olmaksızın 6306 sayılı kanun kapsamında yapıların Riskli Yapı ilan edilerek tek tek dönüşümünün yapılabileceğinin mümkün olduğunu bildirmiş” dedi.

 

“BAKANLIK: TEK TEK YIK DİYOR!”

Bakanlığın bölgeyi Riskli Alan İlan etmek gibi düşüncesi olmadığını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Yani bakanlık aslında bize diyor ki ‘İki de bir riskli alan deyip durma, mevcut yapılar belli. Sen bunları tek tek yık, sonra yap diyor. Müteahhitler bilir eskiden yüzde 50-55’ler ile inşaat yapılıyordu kat karşılığı. Burada insanların durumları yok. Buraları müteahhitlere kat karşılığı verip; insanlardan da bir kuruş katkı alınmadan yapılmasını sağlayacaktık. Belediyenin de buradan en ufak bir geliri olmayacak, hatta belediyenin kendi yerlerini de gerekirse burası için kullanacaktık. Daha sonra Bakanlık yüksek katlara da müsaade etmeyeceğini söyledi, biz buna rağmen katları yükselmeyelim gerekirse belediyenin yerlerini verelim dedik. Şimdi bina bina yapın diyorlar”dedi.

 

“UĞRAŞTIK, DİDİNDİK AMA BAKANLIK RİSKLİ ALAN İLAN ETMİYOR”

Sosyal Konutların dönüşümü için herkese çağrıda bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bina bina tek tek yıkıp yerine yenisini yapın diyor. Bende diyorum ki; buyursun gelsin bir müteahhit, 5 katı 8’e çıkartalım tek tek dönüştürsünler. Parası olan dönüştürsün. Ben bu insanların parası olduğuna inanmıyorum. 2018 Şubatından beri uğraştık, didindik ama bakanlık riskli alan ilan etmiyor. Belediye olarak bina bina yıkıp yeniden yapma imkanımız yok. İl müdürlüğüne gidip görüştüm; siz bunla ilgili bir çözüm bulmak zorundasınız. Bunu belediye üzerinden götüremezsiniz dedim. İnşaat sektörü zafiyet içerisinde. Oradaki insanları da daha fazla bekletme şansı yok. TOKİ mi gelir başkası mı gelir bilmiyorum. Ankara’dan. Vatandaşta kusura bakmayacak TOKİ’ye para verebilen verir, veremeyen parasını alıp çıkacak. Biz elimizden geleni yaptık” dedi.

 

“ÇÖZÜM İÇİN BÜLENT TURAN İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sorunun aciliyetini bildiklerini, vatandaşların mağdur olmasını istemediklerini belirterek; “13 bina ile ilgili ve diğer alanlarla ilgili çalışma yapacağız. Bülent turan ile görüşmek istiyorum. Onunla da kendisi geldiğinde konuyla ilgili görüşüp Bakanlığa gideriz. Eski Sanayi bölgesi de riskli, Barbaros sanayisi de aynı şekilde. Bu noktada artık devletin bir şey yapması gerekiyor. İnsanları para vermeden konut sahibi yapmak için uğraştık. Yüksek kat verecektik, onu da düşürdük ama Belediye hiçbir şey yapmadı demek yalan yanlış işlerdir. Nasıl yaparız, bakanlıkta bize nasıl yol gösterirler bunları değerlendireceğiz” dedi.

 

“BEN YIKARSAM ORASI ARSA OLARAK KALIR”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan sonra konuşma yapan AK Partili Esra yüksel konunun aciliyeti olduğunu vahim sonuçlar doğurmadan önce adım atılması gerektiğinin altını çizdi. Belediye personelinin 7 yıldır projeyi bitirememesini eleştiren ve “Gerekirse sabahlara kadar cansiperane çalışıp işleri yetiştirsinler” şeklindeki sözleri üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile sözlü tartışma yaşadılar.

 

“BÜLENT TURAN’DAN HİÇ DESTEK İSTEMEDİNİZ”

Esra yüksel’in “Çalışıp bitirsinler” sözlerine “Çalıştılar ve bakanlıktan riskli alan ilanı bekliyoruz” Belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın karşılıklı atışması zaman zaman tansiyonları yükseltti. Esra Yüksel’in; “2 yıllık meclis üyesiyiz. Her fırsatta kentimizdeki riskli yapı stokunu gündeme getiriyoruz. 2013’de başladı, geldiğimiz noktada yapılan toplantı tutanakları ve yazışmalar dışında elde bir şey yok. Geldiğimiz nokta TOKİ yapsaydı… Bu süreçte ‘Benim projem’ dediniz, sahiplediniz ki; biz bu konuyu siyasi polemiklerle gölgelemek istemiyoruz. Bakandan bahsettiniz ben sizin yerinizde olsam 2 Nisan da dosyalarımı alıp bakana giderdim. Bülent Turan’la görüştünüz, hiçbir zaman Sosyal Konutlar konusu gündeminizde değildi.

 

“İŞLER SÜRERKEN BÜLENT TURAN’DAN NASIL YARDIM İSTEYEBİLİRDİK”

Esra Yüksel ile Ülgür Gökhan arasındaki sözlü tartışma AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan destek alınıp alınmaması noktasına kadar gelince Gökhan; “Burayı ben yıkarsam, burasını yapabilecek ekonomik gücü yok bölge sakinlerinin; orası arsa olarak kalır. Kaç kez söyledim; işlemler sürüyor, bakanlık sürekli yeni bir şeyler istiyorken, işler sürerken Sayın Bülent Turan’dan nasıl yardım isteyebilirdik? Buraya TOKİ girerse; kaç para yapıyor bu bina 100 bin, veriyor musun destek? Veremiyorsan al 100 bin liranı git der. Yaptığı konutları da 700-800 bine satar. Biz burada vatandaşın cebinden para çıkmadan yapılsın istiyoruz. Sosyal Konutlar bölgesinde büro açtık, insanları organize ettik. 5 yıldır benim personelim can hıraş bir şekilde çalıştı. Bakan seçimden önceki gelip burayı riskli alan ilan edeceğiz dedi, seçimi kaybedince unutup gitti” dedi.

 

EVREN YALÇIN: “SÜREÇ HIZLANACAKSA İNSANLAR EYLEM YAPSIN”

Çanakkale Belediye Meclisinin MHP Grup Başkanvekili Evren Yalçın ise tüm tartışmaların ardından söz alarak tüm meclis üyelerinin takdirini kazanan bir konuşma yaptı. Gelinen durum hakkında konuşan MHP’li Evren Yalçın; “Siyasi çekişmelerden ziyade yazışmaların uzamasından ziyade süreci nasıl hızlandırabileceğimize bakmamız lazım. Bunun tek çözümü süreci hızlandırmak ise ki belediyemiz yazışmaları yapmış ancak takibini hızlandırmak amacıyla gerekirse Ankara’da yatıp kalkmamız gerekiyor. İlla Bülent Turan’a gidelim anlamında söylemiyorum. Ortada bir sorun var. Bu sürecin hızlanmasının tek çözümü bana Sosyal Konutlardaki insanların eylem yapması gibi gözüküyor! Evlerini terk edip; gerek belediyeye gerekse demokratik kurumlara gerekiyorsa siyasi partilere baskı unsuru oluşturmaları gerekiyor. Aksi takdir de bu süreç hızlanmayacak gibi gözüküyor. Siyasi çekişmelerden ziyade insan odaklı ve hızlı hizmet üretmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.
Bu haber 5220 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI