thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:



Halk Olmadan ‘Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ Yapıldı

Tarih: 24-03-2023 06:42:07 Güncelleme: 24-03-2023 07:13:07 + -


Çanakkale’nin Çan ilçesinde halkın kirli hava solumasına neden olan Çan 2 Termik Santrali’nin atık deposunu büyütmek için başlatılan ÇED süreci kapsamında halkın katılım toplantısı yapıldı. Yaya köyde yapılan toplantı için bölgeye giden çevre örgütleri, halkın toplantıya katılmadığını belirterek tepki gösterdi. Çevre dernekleri ve yurttaşlar toplantının olacağı yerin önünde açıklama yaptı.


Halk Olmadan ‘Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ Yapıldı

ODAŞ Holding’e bağlı Çan 2 Termik A.Ş. uçucu kül, cüruf ve alçıtaşı gibi atıkları depolayacağı ikinci bir tesis kurulması için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. ÇED süreci kapsamında önceki gün toplantı yapıldı. İDA Derneği Başkanı Ekrem Akgül, “Aynı yörede, birbirine çok yakın iki termik santral, günde yaklaşık 14 bin ton linyit yakıyor. Tüm bu linyitin radyoaktif cüruf ve kül çıktısı 1 bölü 3 oranında ki; bu başlı başına çevresel bir sorun iken, Çan 2 Santralı’na atık barajı dar gelmiş. Mevcut atık sahasını 3 kat artıracak ÇED başvurusu yapmış ve ne yazık kabul edilmiş” dedi.

“KIRSAL SESSİZLİĞE BÜRÜNMÜŞ”

“Biz yörede, doğayı, ekosistemi insan için, toplum için savunanlar toplantı için gittik” diyen Akgül şu ifadeleri kullandı: “Ne yazık ki gittiğimiz köyde halkın katılımı yoktu. Halksız, halkı bilgilendirme olamayacağı için toplantının amacına ulaşamayacağını gördük ve bilgilendirmeyi salon dışında yaptık. İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği, aktivistler ve bölgeden gelen insanlarla bir araya geldik. Ne yazık, yıllar öncesinde yörede ilk santralın kurulma aşamasındaki nüfus artık yok oralarda. Arazi satarak uzaklaşmış halk. Kırsal sessizliğe gömülmüş.”

1,4 MİLYON TON KÜL, CÜRÜF BİRİKTİRİLECEK

Yıllık ortalama 1 milyon 415 bin ton uçucu kül, cüruf ve alçıtaşı gibi atık maddelerin biriktirildiği atık depolama tesisinin kapasitesi 15 milyon metreküpe çıkartılacak. Başvuru dosyasında yer alan bilgilere göre, 2. Sınıf Düzenle Depolama Tesisi kurmak isteyen şirket, 90 milyon TL para harcayacak. 30 yıl öncesinin verilerinin paylaşıldığı dosyada linyit kömürüyle çalışan termik santrallerden 1998 yılında 13 milyon ton uçucu kül elde edildiği bilgisi yer aldı. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, depolama tesisinin yapılmak istendiği devasa alan ise, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzen Planı’na göre ‘tarım alanı’ sınırları içerisinde kalıyor.




Kaynak: https://www.birgun.net

Bu haber 2009 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI