thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


CHP’nin Tarihi İl Kongresi Başladı
Tarih: 15-10-2023 10:24:40 Güncelleme: 15-10-2023 10:27:40 + -


3 Ekim tarihinde başlayan kongre sürecinin sonuna gelindi. CHP İl Başkanlığı için Av. Levent Gürbüz ile Özgür Şimşek’in yarıştığı kongre heyecanla başladı. Kongre 570 delegenin oy kullanması bekleniyor.


CHP’nin Tarihi İl Kongresi Başladı

CHP İl Kongresi için sabahın erken saatlerinde ilçelerden il delegeleri Çanakkale merkeze gelerek salondaki yerlerini aldılar. CHP Çanakkale Milletvekilleri Özgür Ceylan ve İsmet Güneşhan’ın da hazır bulunduğu kongreye CHP’li belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri de katıldılar.

 

570 civarı kongre delegesinden salt çoğunluğun sağlanmasıyla birlikte CHP İl Kongresi saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlandı. Divan başkanlığına CHP Parti Meclisi Üyesi Muharrem Erkek seçilirken; yazman üyeliklere ise Arda Cankurtaran ve Burcu Ünsal seçildiler.

 

Divan Başkanı seçilen Muharrem Erkek kongrenin açılış konuşmasını yaptı. Muharrem Erkek yaptığı konuşmada; “CHP’de birçok önemli görevlerde bulundum ama Çanakkale İl Kongresinde Divan başkanlığı yapmak benim için ayrı bir mutluluk ve büyük bir onurdur. Tam iki hafta sonra 29 Ekim 2023 Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım atacağız. Yüzyılı geride bıraktık. Çok yakın bir tarih olan 9 Eylülde partimizin kuruluşunun yüzüncü yılını kutladık. CHP’nin tarihi Türkiye Cumhuriyetinin tarihi birliktedir. Çünkü kuruluşun ve kurtuluşun partisiyiz” dedi.

“İKTİDAR OLABİLSEYDİK ÇOK CİDDİ REFORMLAR YAPACAKTIK, KAYBETTİK”

14 – 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan seçimlere dikkat çeken Muharrem Erkek; “Kurultayımızda oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyetinin ikinci yüzyılına çağrı beyannamesi hazırladık. Ben de o çağrı beyannamesinde görev aldım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi önerdik. Ama iktidar olamadık. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi, anayasa değişimi ile ilgili ciddi çalışmalarımızı hazırladık, eğer iktidar olabilseydik, çok ciddi reformlara imza atacaktık. Adalette, hukukta, ekonomide ve daha birçok alanda Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışır bir anayasayı hayata geçirecektik” dedi.

 

“KAZANMAMIZ GEREKEN SEÇİMİ KAYBETTİK, SORUMLULUK HEPİMİZDE..”

Genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinin sorumluluğunun herkeste olduğunu ifade eden Muharrem Erkek; “Kazanmamız gereken bir seçimi kaybettik. Sorumluluk hepimizde. Bu sorumluluğu kabul etmek zorundayız. Genel başkanımızdan, parti meclisi üyelerimize, milletvekillerimizden örgütümüze kadar hepimiz sorumluluğumuzu kabul etmek zorundayız. Ancak önümüze de bakmak zorundayız, hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayacağız” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN HEYECANIMIZI KAYBETMEMELİYİZ”

Muharrem Erkek konuşmasının devamında; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir şahıs devletine çevrilmek isteniyor. Bunu da OHAL süresinde yaptılar. Darbe girişimini “Allah’ın lutfu” olarak gören iktidarın sebep olduğu çürüme tüm hızıyla yayıldı. Adalette, eğitimde, sağlıkta ve ekonomi başta olmak üzere büyük bir çürüme yaşanıyor. Bu sefer başaramadık ancak ben inanıyorum ki bunu başaracağız. Hiçbir zaman heyecanımızı kaybetmemeliyiz. Bu kongreden CHP’nin il ve ilçe örgütleri olarak çok daha güçlü olarak çıkacağız” dedi.

 

“TARİHİ BİR KURULTAY YAPACAĞIZ.. HALKIMIZ A’DAN Z’YE DEĞİŞİM BEKLİYOR”

CHP’de değişim taleplerinin halktan geldiğini ve buna karşı koyulmaması gerektiğini ifade eden Muharrem Erkek; “Çok tarihi bir kurultay yaşayacağız. CHP her zaman değişimin gücüyle hareket etmiştir. A’dan Z’ye değişim, yenilenme dönüşüm değil, değişim istiyor halkımız. Genel başkanımız dahil hepimiz çok çalıştık. Ama başaramadık. CHP zamanı geldiğinde yapısal ve sağlıklı bir değişimi mutlaka gerçekleştirecektir. Bizi besleyen iki pınar; birincisi Atatürkçülük, ikincisi ise evrensel Sosyal demokrasidir. İkisinin sentezini çok iyi yapacağız. Laiklik, devrimcilik ve halkçılık ilkelerimizi öne çıkartacağız. Partimiz zor bir süreçten geçiyor, bunu herkes biliyor. Partimizde kimsenin şahsi beklentisi yok. Bu süreçten hepimiz güçlenerek çıkacağız. Çünkü biz devrimciyiz, halkçıyız, Devletçiyiz. CHP İl Kongremiz partimize, üyelerimize halkımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BLOK LİSTE ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ

Divan Başkanı Muharrem Erkek’in konuşmasıyla başlayan kongrede Blok Liste teklifi geldi. Yapılan Blok Liste teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. Faaliyet ve hesap raporlarının okunması ve oylanmasının ardından İl Delegeleri oy kullanmaya başladılar.
Bu haber 2249 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI