thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:


CHP’li Kadınlardan Kadın Cinayetine Tepki
Tarih: 21-02-2024 12:31:11 Güncelleme: 21-02-2024 12:33:11 + -


CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Elveda Geçer, Biga’da eşi tarafından katledilen Saliha Gizem Yıldızhan’a ilişkin yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, “Kadınların hayatı ölüme değil yaşama adanmıştır” ifadelerini kaydetti.


CHP’li Kadınlardan Kadın Cinayetine Tepki

 CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Elveda Geçer, Saliha Gizem Yıldızhan cinayeti ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. 2 çocuk annesi Saliha Gizem Yıldızhan, geçtiğimiz hafta Biga’da boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından katledildi. Saliha Gizem’in vefatı sebebiyle çok üzgün olduklarını dile getiren Geçer, hemen hemen her gün onlarca kadın cinayeti haberi okuduklarını ifade etti. Geçer, “Kadınlarımız her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Biz kadın cinayetlerini sayılar ve listeler üzerinden okumaya devam ediyoruz. Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasibimizi alıyoruz.” dedi.

 

"KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMA ADANMIŞTIR"

Kadın cinayetlerinin toplumsal bir sorun olduğunu kaydeden Geçer, “Topluma hâkim erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere devam edilmesi ve kadının erkekle eşit birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önemi her bir cinayette daha da güçlü bir biçimde yeniden ortaya çıkmaktadır. Devletin ve hükümetlerin görevi ‘toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsler arası her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadının ekonomik, sosyal ve siyasi olarak güçlendirilmesi’ için her tür düzenlemeyi yapmak ve gereken önlemleri almaktır. Devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir. Kadın cinayetlerini önlemek, kadın cinayetlerinde asla ceza indirimi yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere bir an önce gereğinin yapılmasını bekliyoruz. İstanbul Sözleşmesini hedefe alarak içlerindeki gerici zihniyeti topluma yansıtmaya ve kabul ettirmeye teşebbüs eden ve Türk kadınının, Cumhuriyet yasaları ile sahip olduğu yasal haklarını elinden almaya cüret eden kötücül zihniyete: Açıkça ve yüksek sesle yeter artık diyoruz: Kadınların hayatı ölüme değil yaşama adanmıştır. Hiçbir erkeğin emaneti, malı, namusu değiliz. İnsanız eşitiz, bireyiz. Saliha kardeşimiz için çok üzgünüz. Kendisine Allahtan rahmet kederli yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. CHP Çanakkale İl Kadın Kolları olarak kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.” şeklinde konuştu.
Bu haber 960 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI