thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Gökhan: "Dört Dörtlük Meydan Projem Var"

Tarih: 01-02-2021 05:08:33 Güncelleme: 01-02-2021 06:48:33 + -


AK Parti Grup Başkanvekilinin söylemi ile Fen Lisesi yurt Binası gündeme geldi. Turan “Yıkalım ve Cumhuriyet Meydanı genişlesin’ derken; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “1999 yılından bu yana eski Fen Lisesi ve yurt binalarını istiyoruz. Bizde yıkıp meydanı büyütmek istedik. Devri gerçekleşsin projemiz hazır. Dört dörtlük meydan projem var” hatırlatmasında bulundu.


Gökhan:

AK Parti Grup Başkanvekilinin söylemi ile Fen Lisesi yurt Binası gündeme geldi. Turan “Yıkalım ve Cumhuriyet Meydanı genişlesin’ derken; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise “1999 yılından bu yana eski Fen Lisesi ve yurt binalarını istiyoruz. Bizde yıkıp meydanı büyütmek istedik. Devri gerçekleşsin projemiz hazır. Dört dörtlük meydan projem var” hatırlatmasında bulundu.

 

“GÖRÜŞELİM, YIKALIM, MEYDANI BÜYÜTELİM”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Meydanı’nın hemen bitişiğinde bulunan eski Fen Lisesinin bulunduğu şu an ise Sosyal Bilimler Lisesi yurtlarına ev sahipliği yapan bina ve araziyi gündeme getirdi. AK Partili Meclis Üyesi Esra Yüksel’e de kongrede seslenerek konuşma yapan Bülent Turan; “Belediye Başkanı ile görüşelim, buradaki binaları yıkarak Cumhuriyet meydanını büyütelim” demişti.

 

BELEDİYE ARAZİNİN DEVRİ İÇİN 1999’DAN BU YANA BEKLİYOR!

AK Partili Bülent Turan’ın gündeme getirdiği eski Fen Lisesi binası ve arazisi için oysa Çanakkale Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 1999 yılından bu yana girişimler sürüyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Emlak ve Çanakkale Belediyesi arasında 22 yıldır 30’dan fazla yazışma yapılmasına rağmen Belediyenin istediği devir bir türlü gerçekleştirilemedi.

 

ARAZİ KARŞILIĞI OKUL İSTENDİ..

1999 yılında ilk kez gündeme gelen arazi ile ilgili Çanakkale Belediyesi Milli Emlak Müdürlüğünden Fen Lisesi arazisinin Çanakkale Belediyesine devredilmesini, okul binasının kent merkezinde kaldığını ve yoğunluk yarattığını belirterek talepte bulundu. Aynı talep İl Milli eğitim Müdürlüğüne de gönderildi.

 

Milli Eğitim müdürlüğü devir yetkisinin Maliye Bakanlığında olduğunu ancak 15-20 bin metrekare büyüklüğünde bir arazi üzerinde 24 derslikli, spor salonu ve 520 öğrenci kapasiteli pansiyon yapılması halinde talebin değerlendirilebileceği belediyeye bildirildi.

 

PROTOKOL İMZALANDI ANCAK OLMADI!

Milli eğitim Müdürlüğünün talebi sonrasında Esenler Mahallesinde Çanakkale Belediyesi 10 bin mtrekarelik bir alan gösterip 3-4 yıl içinde okul ve 400 öğrencilik pansiyon yapabileceğini taahhüt etti. Ancak alanın yetersizliği nedeniyle bu taahhüt kabul edilmedi. Milli Eğitim Müdürlüğü taahhüt edilen arazinin en az 20-30 bin metrekare olmasını isteyen bir talepte bulundu. 2000 yılında Valilik, belediye ve Milli Eğitim müdürlüğü takas karşılığı ve okul binalarının yapımı Mill Eğitim Bakanlığınca kabul görmedi.

 

FEN LİSESİ ÇINARLI KÖYÜNE YAPILDI

Yazışmalar yıllarca sürdü, 2008 yılında Fen Lisesi yapımı için ihaleye çıkan Belediye’nin talep ettiği arazi ise verilmedi.  Çanakkale Fen Lisesi Çınarlı Köyüne yapıldı, eğitim ve öğretime açıldı. Eski alanda yer alan binalar ise Sosyal Bilimler Lisesi yurduna dönüştürüldü. Belediye ise bu alana Sosyal Kültürel Tesis alanı, Kent Müzesi, Kent Arşivi, Tarihi Çevre Bürosu, Sergi ve Toplantı Salonu yapmak istiyordu.

 

GÖKHAN; “MEYDAN İÇİN DÖRT DÖRTLÜK PROJEM VAR”

Yıllarca belediyeye devredilmesi için girişimde bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Bülent Turan’ın açıklamalarına ise olumlu bakıyor. Gökhan; “yıllarca o araziyi istedik. Cumhuriyet Meydanını genişletip Sosyal Kültürel Tesis alanı, Kent Müzesi, Kent Arşivi, Tarihi Çevre Bürosu, Sergi ve Toplantı Salonu yapmak istiyordum. Projemizin sonuna gelmiş durumdayız; dört dörtlük bir meydan projem var. Kendileri de bu konuda samimiler ise hemen gelsinler görüşelim” dedi.
Bu haber 9782 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI