Bugun...
Bizi izleyin:“Gidişattan Belli Oluyordu, Önlem Alınmadı!”

Tarih: 26-04-2021 05:59:34 Güncelleme: 26-04-2021 06:27:34 + -


541 bin 548 kişilik nüfusuna rağmen milyonlarca nüfusa sahip Büyükşehirleri, 50 ili geride bırakarak 100 binde görülen vakalar Çanakkale Türkiye’de birinci sıraya yükseldi. 550 bini bile bulmayan nüfusu ile Çanakkale’nin vaka oranlarında zirve yapması büyük şaşkınlık yaratırken; haftalardır katlanarak artan vakalara rağmen İl Pandemi Kuruluna, yeterince tedbir alınmadığı iddiasıyla büyük öfke var.


“Gidişattan Belli Oluyordu, Önlem Alınmadı!”

541 bin 548 kişilik nüfusuna rağmen milyonlarca nüfusa sahip Büyükşehirleri, 50 ili geride bırakarak 100 binde görülen vakalar Çanakkale Türkiye’de birinci sıraya yükseldi.  550 bini bile bulmayan nüfusu ile Çanakkale’nin vaka oranlarında zirve yapması büyük şaşkınlık yaratırken; haftalardır katlanarak artan vakalara rağmen İl Pandemi Kuruluna, yeterince tedbir alınmadığı iddiasıyla büyük öfke var.

 

ÇANAKKALE 550 BİN NÜFUSLA NASIL BİRİNCİ OLDU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle il il 100 binde görülen vaka oranlarını açıklayacağını duyurdu. Böylece her il kendi sınırları içinde 100 binde kaç kişide vaka olduğunu görebilmeye başladı. 8-14 Şubat tarihleri arasında 37,61 olarak açıklanan 100 binde görülen vaka oranı sadece 3 hafta sonra 107,29’a yükseldi. Üç hafta Mavi bölgeden önce turuncuya ardından da Çanakkale kırmızı yani Çok Yüksek Risk kategorisine geçti.

 

KIRMIZI İLLER ARASINA GİRİLDİ AMA AÇIKLANMASI 3 HAFTAYI BULDU!

27 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında Çanakkale’de 100 binde görülen vaka oranı 107,29 olmasına rağmen Çok Yüksek Riskli “Kırmızı Kategori”deki iller arasında ilan edilmesi 29 Mart 2021 tarihini buldu. 24 günlük süre içerisinde Çanakkale turuncu iller arasındaymış gibi hareket edildi. Oysa bakanlık 100 binde görülen vaka oranlarının 100’ü geçmesi halinde bir Kırımızı – Çok Yüksek Riskli iller sınıfına alıyordu. Kırmızı gruba giren iller için açıklanan tedbirler vakit geçirilmeden uygulanmaya başlanıyordu.

 

24 GÜNLÜK SÜRE BOŞA HARCANDI, ÇÜNKÜ NORMALLEŞME BAŞLADI!

5 Mart 2021 tarihinden Kırmızı Çok Yüksek Riskli İller arasına Çanakkale’nin alınmasına kadar geçen 3 haftalık süre adeta boşa harcandı. Çünkü 2 Mart 2021 tarihinde Türkiye Kademeli Normalleşme sürecine geçti. Yani aylardır kapalı olan işletmeler açıldı, müşteri kabul edildi. Belirli yaş grupları için şehir içi ulaşım kısıtlamaları kaldırıldı. Kahvehaneler, çay ocakları, lokantalar, restaurantlar, kafeteryalar gibi aylarca kapalı olan esnaflar tedbirlere uymaya gayret gösterseler de salgın hızla artmaya başladı.

24 GÜN BOYUNCA TURUNCU İLLER ARASINDAYMIŞ GİBİ DAVRANILDI..

6-12 Mart tarihleri arasında Çok Yüksek Riskli iller arasına alınması gereken Çanakkale’de Turuncu iller kategorisindeymiş gibi işlem yapılınca vaka sayısı 100 binde 149,76’ya fırladı. 13-19 Mart tarihleri arasında 202,75'ye ulaşan vaka sayısı 20-27 Mart tarihleri arasında 348,81’e 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ise 546,77 seviyesine ulaştı. Ardından da Çanakkale turuncu kategorili iller arasından Çok Yüksek Riskli İller olan kırmızı kategoriye alındı.

 

100 binde görülen vaka oranı 27 Şubat -5 Mart haftasında 107,29 olan Çanakkale o gün Çok Yüksek Riskli İller arasına alınıp kırmızı kategoriye geçirilmiş olsaydı; alınacak tedbirler belliydi. Normalleşme kapsamına açılan mekânlar tekrar kapanacak, şehir içi ulaşım 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlanacak, sokağa çıkma yasaklarının süreleri ve günleri uzatılması gibi birçok tedbir hayata geçirilmiş olacaktı.

 

HERKESİN TEPKİSİ: İL PANDEMİ KURULUNA..

Toplum sağlığı açısından son derece önemli olan 3 haftadan biraz fazla bir süre de hiçbir tedbir alınmadığı iddia ediliyor. Böylece katlanarak artan vakaların görmezden gelindiği belirtiliyor. Sık sık Çanakkale Valisi İlhami Aktaş başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulundan bir tedbir bekleyen sağlıkçılar, STK’lar ve halk hayal kırıklığına uğradılar. Her toplantı sonrasında aynı açıklama geldi; “Vatandaşlarımız Maske-Mesafe-Hijyen kurallarına uysunlar”..

ÇANAKKALE TABİPLER ODASI UYARDI AMA SESLERİ DUYULMADI!

Kiminin çocuğu, kimi vatandaşın eşi, kimi vatandaşın anne babası Covid-19 salgınına yakalanmışken; İl Pandemi Kurulunun sadece “Maske-Mesafe-Hijyen’e uyun” çağrısı tepkileri daha da alevlendirdi. Aylardır canla başla salgına karşı mücadele eden, fırsat bulduğu her boşlukta basın açıklaması düzenleyen, bildiri yayınlayan Çanakkale Tabip Odası her seferinde uyardı “Salgın zannedildiğinden daha fazla yaygın, daha ciddi önlem alın, sesimizi duyun, Yoğun bakımlar doluyor, hasta seçmek zorunda kalacağız” vb. söylemlerine karşı yetkililer ve İl Pandemi Kurulu maalesef bu uyarıları duymazdan geldi.

 

BİLGİ KARMAŞASI VAR: YOĞUN BAKIMLAR DOLU MU BOŞ MU?

Çanakkale’de öfkenin bir sebebi ise bilgi karmaşasının yaşanması. Çanakkale Tabip Odası yönetimi haftalardır Çanakkale’de yoğun bakımların dolu olduğunu, bir hasta tedavi olmandan yada vefat etmeden yerine yeni hasta alınmadığını açıkladı. Tabip Odası yönetimi en son Devlet Hastanesinde hizmete açılan 4.Yoğum Bakım servisinin sadece 2 günde dolduğunu açıkladı.

 

1 HAFTADA.. VAKALAR ARTARKEN YOĞUN BAKIM DOLULUĞU DÜŞTÜ!

10-16 Nisan tarihli verilere göre; Çanakkale’de vakalar Türkiye Rekoru kırmış 100 binde 962,98 oranına yükselmişti.  20 Nisan 2021 akşamı ise Türkiye’de Vakaların en çok görüldüğü 5 ilin Sağlık İl Müdürleri ile toplanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Çanakkale’de yoğun bakım oranlarının yüzde 67,1 seviyesinde olduğunu açıklamıştı!

 

Oysa bu açıklamadan tam bir hafta önce 13 Nisan 2021 akşamı sosyal medyadan açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Çanakkale’nin de aralarında bulunduğu bazı illerde yoğun bakım oranlarının yüzde 80’in üzerinde dolu olduğunu açıklamıştı!

“KORDONU KAPATARAK SALGINLA MÜCADELE Mİ YAPILIR”

Çanakkale’de İl Pandemi Kuruluna gösterilen bir başka tepki ise Sahil, Kordon gibi yerlerin yanı sıra park ve bahçelerin yaya kullanımına kapatılması.  İçişleri Bakanlığının yayınlanan genelgeye İl Pandemi Kurulunca bir madde eklenerek Çanakkale ve Kepez’de bulunan sahil bandı, kordon, deniz kenarı, park ve bahçeler vatandaşların kullanımına kapatıldı. Vakalarda Türkiye rekorunun Çanakkale’de kırılmasından korkan ve sağlığından endişe eden Çanakkale halkı daha etkili tedbirler beklerken kordon başta parkların kapatılmasına tepki gösterdiler.

 

BARO’DAN “SALGINLA ORTAK AKILLA MÜCADELE EDELİM” ÇAĞRISI

100 binde görülen vaka oranlarında Türkiye rekorunun Çanakkale’de olması sokaktaki vatandaşlar kadar sağlıkçıları, siyasetçileri ve STK’ları da endişelendirdi. Siyasiler peşi sıra İl Pandemi kurulu üyelerini ve Valiliği etkili mücadeleye davet ederken; Çanakkale Barosu hem gerçekçi bir tespit yayınladı hem de yol gösterdi. Çanakkale barosu yayınladığı mesajında; Çanakkale’de vakaların yayılımının engellenebilmesi ve daha etkin mücadele yürütülmesinin aciliyet gerektirdiğine dikkat çekerek “Salgınla ortak akılla mücadele edelim” çağrısında bulundu.

 

“ACİLEN İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN BİR PLANLAMA YAPILMALI”

Patlama yapan Covid-19 salgını nedeniyle Çanakkale Barosu yönetimi bir açıklama yaparak İl Pandemi Kurulunu daha etkin mücadeleye davet ederek, yetkilerinin bir kısmının il genelinde bulunan STK ve derneklerle paylaşılması gerektiğinin altı çizildi. Çanakkale Barosu tarafından yapılan açıklamada; “Sağlık Bakanlığı tarafından 19.04.2021 tarihinde açıklanan veriler doğrultusunda Çanakkale, ülkemizin Covid-19 vaka yoğunluğunun en fazla görüldüğü şehir olarak tespit edilmiştir. Ne yazık ki vaka yoğunluğundaki hızlı ve keskin artış, bu sürecin şehrimizde doğru yönetilmediğinin göstergesidir. Gelinen aşamada İl Pandemi Kurulu'nun yetkilerini, yerelde etkin meslek odaları ve kuruluşları ile mutlak surette paylaşması, ortak karar mekanizmalarını işleterek Çanakkale'nin ihtiyaçlarına cevap veren bir planlama yapması zorunludur. Şüphesiz ki Baromuz da bu meslek kuruluşlarının arasında yer almalıdır” ifadeleri yer aldı.

 

“DURUMUN CİDDİYETİNİN BİREYSEL TEDBİRLERİ AŞTIĞI ORTADA..”

Çanakkale il genelindeki salgın yayılımının vatandaşların bireysel tedbirleri ile geçiştirilemeyecek boyutlara ulaştığına dikkat çeken Çanakkale Barosu daha radikal tedbirler alınması gerektiğine işaret etti; “Her birimizin adliyelerde ve diğer kamu kurumları ile özel kurumlarda, hatta bürolarımızda maruz kaldığı risk son derece yüksektir. İnsanla iç içe, yüz yüze icra edilen bir meslek olması ve işin icrası sırasında kalabalık ortamlara girmenin kaçınılmaz olması sebebiyle bireysel olarak aldığımız tedbirler yetersiz kalmaktadır. Kaldı ki vaka sayısının ve artış oranının geldiği nokta dikkate alındığında, durumun ciddiyetinin bireysel tedbirleri aştığını, resmi otoritelerce çok daha radikal ve etkili önlemler alınmasını gerekli kıldığını kabul etmek gerekir.”

“ÇANAKKALE TABİP ODASININ ÖNERDİĞİ ÖNLEMLER DERHAL ALINMALI”

Salgının görüldüğü günden bu yana toplumu aydınlatmak ve yetkililere uyarılarda bulunmak için yüzlerce açıklama yapan Çanakkale Tabipler Odası’nın çağrıları görmezden geliniyordu. Çanakkale Tabip Odasının son açıkladığı tedbirlere dikkat çeken Çanakkale Barosu; “Bu kapsamda öncelikle Çanakkale Tabip Odası'nın 15 Nisan 2021 tarihindeki basın açıklamasıyla ortaya koyduğu önlemlerin derhal alınmasını gerektiği kanaatindeyiz” denildi.

 

“TİCARİ KAYGILAR SÜRERKEN EVDE KAL DEMEK SONUÇ VERMİYOR”

Çanakkale Barosunca yapılan açıklamada; salgının belki de bu kadar yayılmasının altındaki gerçek olan Ekonomik kaygılara atıf yapıldı; “Üzerinde durulması gereken önemli bir diğer konu da, Adliyelerde duruşmalar ve yargısal çalışmalar, icra takipleri ve yargıda süreler, iş hayatı, ticari kaygılar devam etmekte iken ne meslektaşlarımıza ne de vatandaşlarımıza yapılan “Evde Kal” çağrılarının olumlu sonuç verememesidir. Başarılı bir pandemi yönetimi için evde kalmamız gerektiği, ancak bunun için de ekonomik destekli tam kapanma uygulamasına ihtiyaç duyulduğu açıktır. Bu nedenle en az 15 gün boyunca tam kapanma kararı alınmasını, bu süreçte tüm kamu ve özel kurumlar kapanacağı gibi mağduriyetlerin önüne geçmek ve yalnızca sağlığımıza odaklanabilmek adına yargıda sürelerin de durdurulmasını talep ediyoruz” denildi.

 

“İL PANDEMİ YÖNETİMİ İFLAS ETMİŞTİR.. HERKES KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR”

Aylardır tüm uyarıları görmezden gelinen Çanakkale Tabip Odası ise İl Pandemi Kurulunun görevini yapmadığına dikkat çekerek vatandaşların kendi can güvenliğini sağlamak zorunda olduğuna dair açıklama yayınladı. Çanakkale Tabip Odası; “Çanakkale'de son vaka sayıları göstermektedir ki; İl Pandemi yönetimi iflas etmiştir, halkımız kendi güvenliğini sağlamak üzere azami dikkat göstermek zorundadır. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde Cuma günü açılan 4.Yoğun Bakım ünitesi de 2 gün içinde dolmuştur. Tüm Çanakkale halkına duyuruyoruz ki; yeni Covid-19 hastaları için yer bulmakta zorlanacağımız gibi, Covid-19 dışı vakalar için de yerimiz kalmayacak! Bu korkutucu bir film repliği değil; gerçek bir kırmızı alarmdır. Lütfen maskesiz dolaşmayınız, kalabalık ortamlara girmeyiniz. Karantina kurallarına uyunuz ve acil olmadıkça hastanelere gitmeyiniz" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

 

“SORUMLULAR DERHAL İSTİFA ETMELİDİR!”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Çanakkale Şubesi Eş Başkanı Canan Çoşan Çanakkale Tabip Odası tarafından da desteklenen basın açıklamasını sendika toplantı salonunda gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy ve yönetim kurulu üyelerinin de katılırken Çoşan yaptığı açıklamada Türkiye’de Korona virüs vaka artışının önlemediğini ifade ederek günlük vaka sayımız 500 bin ‘i geçerek rekorlar kırıyor” dedi. Bu tablonun sorumlularını da istifaya davet eden Çoşan,  sosyal destek olmak kaydı ile en az 14, tercihen 28 günlük tam kapanmaya gidilmesi gerektiğini söyledi.

 

"ACİLEN TAM KAPANMAYA GİDİLMELİ"

Türkiye’nin vaka artışının durdurulamaması ile ilgili alması gereken tedbirin en az 14 gün tam kapanma olduğunu bu kapanmanın da sosyal destek sağlanarak yapılması gerektiğini belirterek “Zorunlu üretim ve hizmetler dışında tüm alanlarda hizmetler ve üretim durdurularak, sosyal hareketlilik asgari seviyeye indirilmelidir. Kimse kalabalık işlerde, fabrikalarda çalışmak zorunda kalmamalı, toplu taşıma araçları ile bir süre işe gitmemelidir. En az 14, tercihen 28 günlük tam kapanma uygulamasına geçilmeli, tüm çalışanlar sosyo-ekonomik açıdan desteklenmelidir. Yalnızca yasaklar getirerek, Kentlilerimizin nefes alacağı sahilleri, parkları, halk bahçelerini kapatmakla, Sağlık çalışanlarını ölesiye çalıştırmakla, Sayıca yetersiz filyasyon, evde sağlık ve test ekipleriyle, Salgınla mücadeleyi hastanelere indirgeyerek, sağlık çalışanlarının ve toplumun omuzlarına yıkarak salgınla mücadele edilemez. Sağlık ve güvenliğimizden sorumlu olanlar, pandemiyle mücadelede sorumluluğu bize yükleyemez. Ne yurttaşların ne de sağlık çalışanlarının, salgının kontrol altına alınamamasında sorumluluğu yoktur. Küresel salgın yönetimi, devletlerin sorumluluğundadır. Artık algıyı da yönetemiyorsunuz, bu kötü tablonun sorumluları, yangına körükle gidenler istifa edin!” dedi.
Bu haber 3652 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI