marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:GESTAŞ 20 Milyon TL Borçlanma Yetkisi İstedi!

Tarih: 13-05-2022 06:41:27 Güncelleme: 13-05-2022 07:07:27 + -


Feribot seferlerine son yaptığı fahiş zamlarla “Köprü’ye Kıyak” iddialarıyla gündeme gelen GESTAŞ, Çanakkale İl Özel İdaresinde 20 Milyon liralık borçlanma talebinde bulundu. Meclis GESTAŞ’ın borçlanma yetkisini komisyona havale etti.


GESTAŞ 20 Milyon TL Borçlanma Yetkisi İstedi!

Çanakkale İl Genel Meclisi Mayıs toplantısında gündem GESTAŞ’ın 20 milyon lira borçlanma yetkisi talebi oldu. İl Genel Meclisinde yapılan toplantıda “Borçlanma ve Kefalet Yetkisi Verilmesi” gündem maddesinde GESTAŞ’ gemilerin tersane bakımları için ihtiyaç olan 20 Milyon TL borçlanma ve kefalet verilmesi gündeme geldi.

 

“ANA İŞİ DENİZ ULAŞIMI OLAN GESTAŞ’IN BORÇLANMA TALEBİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

GESTAŞ’ın 20 milyon lira borçlanma ve kefalet yetkisi görüşmesi gündeme geldiğinde söz alan CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Güneş Pehlivan, ana işi yolcu ve araç deniz taşımacılığı olan GESTAŞ’ın gemilerinin tersane masrafı ile ilgili borçlanma yetkisi istemesinin düşündürücü olduğunu söyledi. Pehlivan; “Borçlanma yetkisi ve kefalet talebi yazısında, tersane programlarının kış sezonu sonuna gelmesi nedeni ile oluşan nakit ihtiyacı olarak ifade ediliyor. Yani GESTAŞ’a ait gemilerin tersane bakımlarının yapılması için oluşan bir nakit ihtiyacından bahsediliyor. Tabi bu talep plan bütçe komisyonunda artıca değerlendirilecek. GESTAŞ’ın öz varlığı deniz ulaşımı yapan bir şirket. Şirkete ait gemilerin rutin bakımları da bu şirketin en rutin işlemlerinden biri. GESTAŞ Ocak ayında %30’lara varan bir zam yaptı” dedi.

 

“GESTAŞ TARİFELERİNE SON 3 YILDA YÜZDE 300 ZAM YAPTI”

Kamuoyunda son yapılan zamlara gösterilen tepkiyi hatırlatan Güneş Pehlivan; “Nisan ayında yüzde 42 - 117 aralığında çeşitli hizmetlerine ulaşım zamları yapıldı. Son 3 yıla baktığımızda toplam %300 gibi GESTAŞ’ın hizmetlerinin zamlandığı görülüyor. Tabii ki maliyetlerde çeşitli artışlar var. Ama maliyetlerdeki artışlar Yalova, İzmir, İstanbul gibi diğer deniz ulaşım hizmeti veren şirketler içinde geçerli. Bu şirketler ile kıyaslandığında ve verilen hizmetin mil olarak değerlendirildiğinde deniz ulaşımı tarifeleri arasında ciddi bir fiyat farkı olduğu görülüyor. Buna rağmen gemilerin rutin bakımlarının yapılması gibi basit bir işlem için yani şirketin esas faaliyet amacı için 20 milyon TL borçlanmaya ihtiyaç duyması bizim açımızdan çok düşündürücü. Komisyonda gerektiğinde de GESTAŞ Genel Müdürü’nün Meclisimize davet edilerek bu konuda bilgi verilmesi ve konunun incelenmesini rica ediyorum” dedi.

 

“ZAM ÜLGÜR GÖKHANIN’DA YÖNETİM KURULUNDAN OY BİRLİĞİ İLE ÇIKTI”

GESTAŞ zamlarına tepki gösterilmesi sonrasında AK Partili Bülent Turan’ın gündeme getirdiği; “GESTAŞ Yönetiminde Ülgür Gökhan’da var, zamlar onunda onayından geçti” sözleri İl Genel meclisinde de gündem oldu. AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz yaptığı konuşmada “GESTAŞ’ın borçlanma ve kefalet talebi ile ilgili GESTAŞ yönetim kurulu ile görüştük. Biliyorsunuz GESTAŞ Yönetim Kurulunda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da var. Yönetimde hem zam, hem de borçlanma kararı oy birliği ile aldık. Yönetim kurulunda da bu konu konuşuldu. 2021 yılında GESTAŞ’ın ÖTV’siz yakıt alıyor. 2021’de ortalama 4.5 TL yakıt alınıyordu. Şu an yani 2022 yılı içerisinde GESTAŞ 1 litre yakıtı 15 TL’ye alıyor” dedi.

 

GESTAŞ’IN MALİYETLERİ YÜZDE 350 ARTTI!

AK Partili Korkmaz konuşmasının devamında GESTAŞ’ın yıllık maliyetindeki artışa dikkat çekerek; “GESTAŞ’ın yüzde 350 bir maliyet artışı var. Bu oranda yaklaşık 2021’e göre 3.5 kat bir maliyet artışına neden oldu. Ayrıca asgari ücrete yapılan zam da işçi maliyetlerini arttırdı. Nasıl belediyelerde toplu taşımaya zam yapıldıysa GESTAŞ yönetim kurulunda bu konuları tartıştık görüştük ve zam kararını aldık. Bu zammın nedeni artan maliyetler. Bende plan bütçe komisyonu başkanı olarak Güneş Pehlivan gibi GESTAŞ Genel Müdürünün komisyon toplantısına katılarak burada bize borçlanmanın neden istendiği ile ilgili bilgileri komisyon üyelerine aktarmasını talep ediyorum. Komisyonda da kafasına sorular olan komisyon üyeleri bu soruları sorar” dedi. Konuşmaların ardından GESTAŞ’ın 20 milyon borçlanması ve kefalet verilmesi ile ilgili günden maddesi oylanarak Plan Bütçe komisyonuna havale edildi.
Bu haber 2012 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI