thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Genel Merkez Mesajı Verdi: "DEĞİŞİM...!"

Tarih: 23-01-2023 06:25:08 Güncelleme: 23-01-2023 07:20:08 + -


CHP İl Başkanlığına Güler Koçer'in atanması gelecekteki değişim sürecinin habercisi oldu. İlk "Kadın İl Başkanı" Parti tabanında büyük destek alırken İl yönetimi ve Belediye gurubunun tavrı Genel Merkez'den büyük tepki alıyor.


Genel Merkez Mesajı Verdi:

CHP'de Genel Merkez ile İl Yönetimi arasından Metin Ümit Ural'ın göreve geldiği kongre sürecinde başlayan gerilim tırmanmaya devam ediyor. Ülgür Gökhan'ın başını çektiği Belediye gurubunun söz sahibi olduğu il yönetiminde son olarak Milletvekili adaylığı için İstifa eden Metin Ümit Ural'ın yerine İl Sekreteri Güler Koçer'in atanması da krizin son halkası oldu. İl Yönetiminde yapılan oylama ile Doğan Ateş'in İl Başkan adayı olarak Genel Merkeze sunulmasına karşı bu kararı onaylamayan CHP MYK 'sı Çanakkale'nin ilk kadın il başkanını atadığını resmen duyurunca Ülgür Gökhan'ın başını çeken gurup eylem üstüne eylem yapmaya başladı. Parti İktidar hesapları yaparken Çanakkale İl Yönetiminde yaşanan kriz parti tabanında tepkiyle karşılandı.

 

Cengiz Ünüvar'ın ihracı, Çan Belediyesi Meclis üyelerinin disiplin soruşturması, İl Yönetimince Çanakkale Belediye Meclis üyelerine açılan disiplin soruşturmalarında Genel merkez ile ters düşen il Yönetimi 2023 seçimlerinde söz sahibi olmak istiyordu.

 

Genel Merkez'in Güler Koçer'i il Başkanı olarak atadığı karar ile Çanakkale CHP'de değişim sürecinin başlayacağı ve önümüzdeki dönemde, Milletvekili, Belediye Başkan adaylığı, Belediye Meclis Üyesi adaylığı ve İl Genel Meclis Üyesi adaylıkları konusunda çok büyük değişimlerin yaşanacağı öngörülüyor.  Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in de desteklediği değişim sürecinde partideki kadrolarda Gençleştirme ve yenilenme sürecinin başlayacağı bilgisi partide konuşuluyor. Özellikle Belediyenin rant ve ekonomik gücü ile parti üzerinde yaratılan egemenliğe Genel Merkezi karşı çıkıyordu.

 

MYK’DAN YAPILAN ATAMA ŞOK ETTİ!

Metin Ümit Ural’ın milletvekilliği için istifası sonrasında İl Başkanlığı için Ülgür Gökhan ve Belediye Ekibi, İl Başkanlığı için Doğan Ateş üstüne uzlaştı. CHP Genel Merkezine de dilekçe gönderilerek “Adayımız Doğan Ateş’tir” denildi. Genel Merkez ise; tek aday gösterilmesini olumsuz karşılayarak “En az iki aday daha gösterin” talimatıyla dilekçeyi geri çevirdi.

Belediye Ekibi ise Genel Merkez’in talebini görmezden gelerek; “Oy birliği ile İl Başkanı olarak Doğan Ateş’in görevlendirilmesi karar aldık” şeklinde ikinci bir dilekçeyi Genel Merkeze gönderdi. CHP Genel merkezinde toplanan MYK; talimatlarına uymayan İl Yönetimine karşı, İl Yönetiminden olan Sabiha Güler Koçer’i oy birliği ile İl Başkanı olarak görevlendirdi!

 

KOÇER’İN ATAMASINI KABULLENEMEDİLER! İSTİFA İÇİN GÖKHAN’A GİTTİLER!

16 Ocak akşamı MYK’dan çıkan karar Çanakkale yerel basınında yer alınca; Doğan Ateş’i İl Başkanı yapmak isteyen Belediye Ekibi ve Ülgür Gökhan şok oldu. Gece yapılan haberlerden ve MYK atamasından haberdar olan Belediye Ekibi, 17 Ocak sabahı ilk iş olarak Belediye başkanı Ülgür Gökhan’a gittiler.

 

Edinilen bilgiye göre; Çanakkale Belediyesinde Ülgür Gökhan’ın makam odasında gerçekleşen toplantıda “İstifa” seçeneği dillendirildi. “Doğan Ateş’in İl Başkanı olarak atanmamasını protesto etmek için İl Yönetiminden istifa edelim” taleplerini dinleyen Ülgür Gökhan ise ekibini yumuşatmak için “Acele etmeyin” talimatı verdiği öğrenildi.

 

“ATAMADAN HABERİMİZ YOK” DEDİLER..

İstifa etmek isteyen ancak Ülgür Gökhan’ın “Acele etmeyin” talimatına karşılık olarak ise İl Yönetimi bir basın açıklaması yayınladı. İl Yönetimi imzası ile yayınlanan açıklamada; “16.01.2023 tarihinde akşam saatlerinde Çanakkale yerel basın kuruluşlarının internet sayfalarında ve kişisel sosyal medya hesaplarında CHP MYK'sı tarafından il başkanlığına bir atama yapıldığı yönünde haberler paylaşılmış olup halen bu haberlerinde paylaşılmaya devam edildiği görülmektedir. 17.01.2023 tarihi saat:13.00 itibariyle CHP Genel Merkezi tarafından İl başkanlığımıza ulaşan bu içerikte herhangi bir resmi yazı bulunmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” ifadeleri yer aldı.

AK PARTİLİLERİN ALAY KONUSU OLUP, PARTİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜLER!

MYK üyesi Muharrem Erkek başta olmak üzere CHP’li birçok önemli isim sosyal medyada Sabiha Güler Koçer’in İl Başkanlığına atanmasını tebrik ederken; İl Yönetimi olarak Belediye Ekibinin bu açıklaması

AK Partili Bülent Turan ve İl Başkanı Naim Makas’ın alaylarına sebep oldu.

 

Partiyi küçük düşüren açıklamalar sonrasında Bülent Turan; “6'lı Masa'nın aday sorununa ancak alışmıştık! Şimdi de CHP, Çanakkale'ye il başkanı atamış, İl Başkanlığı “yok böyle bir atama” diyor. Güler misin, ağlar mısın?! Bunlar mı ülke yönetecek” paylaşımında bulundu. AK Parti İl Başkanı Naim Makas ise; “CHP Genel Merkezi Çanakkale'ye il başkanı atıyor, il başkanlığı açıklama yapıp "bizim haberimiz yok" diyor. Hangisine inanalım bilemedik. İl başkanlığı atamasını bile eline yüzüne bulaştıran CHP; Cumhurbaşkanını seçtirip bakan atayacak, karar alacak ve ülkeyi yönetecek öyle mi? Kamuoyunun takdirine...” paylaşımında bulundu.

 

“HAK, HUKUK, ADALET” YAZILI SİYAH ÇELENK!

Belediye Ekibinin partiyi küçük düşüren açıklaması sonrasında İl Başkanlığı ve Merkez İlçe başkanlığının aynı binada bulunduğu CHP binasında hareketlilik yaşandı. İl Başkanı olarak Sabiha Güler Koçer’in de önünden geçeceği CHP Merkez İlçe Başkanlığının önüne Siyah Çelenk bırakıldı. Bir çiçekçi tarafından bıraktırılan siyah çelenk üzerine ise “Hak, hukuk, Adalet” sloganının yazılı olması dikkat çekti. Çelengin ise kim tarafından gönderildiği öğrenilemedi.

 

İKİNCİ TOPLANTI LOKALDE!

17 Ocak sabahı Çanakkale Belediyesinde Ülgür Gökhan’ın makam odasında toplanan İl Yönetiminden bazı isimler; ikinci toplantıyı ise akşam saatlerinde lokalde yaptı. Sabahki toplantıya katılamayan tüm İl Yönetiminin ikinci toplantıya çağrıldığı, lokalde gerçekleşen toplantıda yine toplu istifanın gündeme geldiği öğrenildi. Ülgür Gökhan’ın bir kez daha kendi ekibini sakinleştirerek “Bekleyip, görelim” dediği ifade edildi.

 

İSTANBUL’A GİDEN GÖKHAN TÖRENE KATILMADI!

CHP İl Başkanlığına MYK kararı ile atanan Sabiha Güler Koçer ile Metin Ümit Ural arasında devir teslim töreni gerçekleşti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın ise önceki akşam lokalde bir araya geldiği Belediye Ekibi ve İl yöneticileriyle yaptığı konuşmanın ardından Devir Teslimin yapılacağı günün sabahında ise İstanbul’a gittiği ortaya çıktı. Ülgür Gökhan’ın katılmadığı devir teslim törenine Gökhan’a yakınlığı ile bilinen belediye başkanları ve merkez ilçe ile il yöneticilerinin katılmadığı gözlemlendi.

YÖNETİMİ YALNIZ BIRAKTI, TEŞKİLAT SAHİP ÇIKTI!

CHP’de fırtınalar kopartan İl Başkanlığı atamasının etkileri devir teslim töreninde de gözlemlendi. Çan, Kepez teşkilatlarının ve İl Yönetim Kurulu üyelerinden bir ismin dışında tüm ilçe teşkilatları İl Başkanı Koçer’e devir teslim töreninde yalnız bırakmadılar. Geçmiş dönemlerde İl Başkanlığı yapmış isimlerinde katıldığı devir teslim törenine CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ile belediye başkanları da katılara destek verdiler. İl Genel Meclis ve Çanakkale Belediye Meclis üyelerinden bazı isimlerin de törene katılarak Sabiha Güler Koçer’i yalnız bırakmadılar.

 

URAL; “GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Kongre seçimleri sonrasında CHP İl Başkanı seçilen Metin Ümit Ural devir teslim töreninde yaptığı konuşmada; “34 ay boyunca gururla görev yaptığım CHP İl Başkanlığı görevini devretmekten dolayı da gurur duyduğumu belirtmek isterim. CHP, yüz yıllık bir çınardır, kökleriyle beraber her zaman büyüyen ilk seçimde de iktidar olacak partimizdir. Tüm dava arkadaşlarımın iktidar için mücadele ettiğinden hiçbir kuşkum yok. Asıl olan CHP’dir, koltuklar hepimiz için gelip geçicidir ve devredilmesi gereken yerlerdir. Ben inanıyorum, tüm CHP’lilerin de inanmasını istiyorum; gelecekte CHP’nin yapacağı tüzük değişiklikleri ve kararlar ile birçok konu değişecektir. Dava adamları sürekli bir koltukta oturmak yerine, belirli süreler sonra koltuklarını devretmeyi bileceklerdir. Şuanda görevi devir almakta olan İl Sekreterim idi. Bu dava yoluna birlikte çıktık, sistemimiz, tüzük ve yönetmeliklerimiz doğrultusunda yapılması gerekenler yapılarak Merkez Yürütme Kurulunun kararı ile Sayın Sabiha Güler Koçer İl Yönetim kurlumuzun başına İl Başkanlığına atanmıştır. Kendisi kutluyor, görevinde başarılar diliyorum” diyerek CHP İl Başkanlığı mührünü Koçer’e teslim etti.

 

“BUNDAN SONRA ÇOK DAHA BÜYÜK BİR SORUMLULUKLA ÇALIŞACAĞIM”

CHP Çanakkale İl Başkanı Sabiha Güler Koçer ise yaptığı konuşmada; “Bugün, burada partimizin il başkanlığı devir teslim töreni için toplanmış bulunuyoruz. Önceki dönem il başkanımız Sayın Metin Ümit Ural’a verdiği hizmetlerden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Bu görevler bir bayrak yarışıdır. Görevi devralan, bayrağı daha ileriye taşımak için daha çok çalışacaktır. Ben, son yaptığımız kongremizde seçilmiş bir il yöneticisi olarak, bundan sonra çok daha büyük bir sorumlulukla çalışacağım” dedi.

 

“BU KARAR; KADINLAR İÇİN BÜYÜK BİR ONURDUR”

CHP Çanakkale tarihinde ilk kez bir kadın İl Başkanının göreve getirilmesini değerlendiren İl Başkanı Koçer; “Çanakkale’de partimizin, tarihinde ilk kez bir kadın il başkanı göreve gelmiştir. Bu karar kadınlar için büyük bir onurdur. Kadınlara siyasette daha çok görevlerin verilmesi bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Başta Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, parti yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BÜTÜN PARTİLİLERİMİZİN ENERJİSİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye’nin önünde çok önemli bir seçim olduğu hatırlatması yapan İl Başkanı Koçer; “Önümüzde, Türkiye’nin beka meselesi haline gelen, bir genel seçim var. Köydeki Ahmet amcamızın, evdeki Ayşe teyzemizin, üniversitedeki Batuhan kardeşimizin, yurttaki Zeynep kızımızın, son umutları biziz. Çünkü biz halkın partisiyiz, yani Cumhuriyet Halk Partisiyiz! Bu bilinç ile gecemizi gündüzümüze katacak, birlik ve bütünlük içerisinde, omuz omuza herkesi kucaklayarak partimizi iktidara taşıyacağız. Genciz, gençliğimiz, kıymetli gençlerimiz var. Hiçbir partilimizi ayırmadan, ötekileştirmeden çalışacağız. Bizim herkese, bütün partililerimizin enerjilerine ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırarak, ülkemizi içinde bulunduğu karanlık günlerden aydınlığa taşıyacağız. Hiç şüphemiz yok ki Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi ya getireceğiz ya getireceğiz. Geliyor gelmekte olanlar diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Devir teslim töreni sonrası İl Binası önünde bekleyen partililere de hitap eden İl Başkanı Koçer, partililerin tebriklerini kabul etti. Kadın partililerin ise yoğun ilgi gösterdiği İl Başkanı Koçer, partililerle bol bol resim çektirdi.
Bu haber 2743 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI