thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Gelibolu’nun Öncü Kadınları GMKA Desteği ile Üretiyor

Tarih: 31-08-2023 08:13:02 Güncelleme: 31-08-2023 08:18:02 + -


S.S Gelibolu Öncü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Gelibolu'nun Öncü Kadınları Üretiyor” isimli projesinin imza töreni gerçekleştirildi.


Gelibolu’nun Öncü Kadınları GMKA Desteği ile Üretiyor

S.S Gelibolu Öncü Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Gelibolu'nun Öncü Kadınları Üretiyor” isimli projesinin imza töreni gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda GMKA tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen proje ile Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde kadın kooperatifinin üretim alanının genişletilmesi ve kurulacak olan Yöresel Yemek Restoranı ile tarladan sofraya mantığı ile yöresel ürünlerin hedef kitleye ulaşmasının sağlanması hedefleniyor.

 

Proje sözleşme imza töreni GMKA Balıkesir hizmet binasında GMKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve kadın kooperatifi başkanı Yasemin Başaran Çat ile kooperatif üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Proje ile ilçeye özgü yöresel tatların hazırlanıp sunulmasının yanı sıra hâlihazırda kooperatif üyesi olan ve el sanatları alanında çalışan kadınların ürünlerinin de ticarileştirilebilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilecek.

KOOPERATİFÇİLİK İÇİN ÖRNEK OLACAK PROJE

Sözleşmesi imzalanan projede hem kadın istihdamının artırılması hem de yöresel unsurların ön plana çıkarılıp ticarileştirilmesi ve katma değerli ürüne dönüştürülebilmesi adına büyük önem taşıyor. Kooperatifçiliğe katkısı açısından örnek olacak proje ile gelir getirici yönüyle sürdürülebilir bir model ortaya koyuyor.

 

Kooperatif proje desteğini alarak üye sayısını arttırıp daha geniş kesimlere ulaşabilecek. Ürün/hizmet üretiminin çeşitlendirilmesi, kooperatif faaliyetlerinin tanıtılması beceri ve motivasyonu artırarak, yerel sahiplenme ve örgütlenme, birlikte iş yapma kapasitesini geliştirecek, kurumu ileriye taşıyacak İlçede kadınların öncü olduğu bir örgütlenme birçok kuruma ve köylere örnek olacak. Örgütlenmeye ve kadın girişimciliğine bakış olumlu yönde gelişecek.

KADINLARIN GELİRİ ARTACAK

Üretim mutfağı ve yöresel lokanta kurulduğunda çevreye zarar vermeyecek bir sistemde çalışılacak ve geri dönüşüme önem verilecek. Projede alınan destekle kooperatif faaliyetlerini Gelibolu ilçesinin diğer köylerine de yaygınlaştıracak bu köylerden de ürün alacak ve kadınların gelirlerine katkı sunacak.

 

GMKA, KADIN KOOPERATİFLERİNİN KAPASİTELERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

GMKA ilan ettiği Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ile kooperatifler vasıtasıyla tarımda ortak iş yapma kültürünü geliştirirken Güney Marmara Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Programı ile kadın kooperatiflerinin kapasitelerini güçlendiriyor.
Bu haber 1182 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI