thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:Geçmişten Günümüze: Troia Festivali'nin Tarihi

Tarih: 25-06-2021 07:38:57 Güncelleme: 25-06-2021 07:39:57 + -


1963 yılından bu yana aralıksız yapılırken son 5 yılda 3 kez yapılmayan, Türk ve dünya kültür tarihine önemli katkılar sağlayan Troia Festivali kitap oldu.


Geçmişten Günümüze: Troia Festivali'nin Tarihi

Troia Festivali’nin tarihi Dr. Mithat Atabay tarafından yazıldı. 1963 yılında Çanakkale’de yapılmaya başlanan Truva Festivali, başlangıçta yerel nitelikte olup, sonra ulusal ve daha sonra da uluslararası boyuta taşınmış olan önemli bir etkinliktir.

 

1963 yılında Çanakkale’de yapılmaya başlanan Truva Festivali, başlangıçta yerel nitelikte olup, daha sonra ulusal ve daha sonra da uluslar arası boyuta taşınmış olan bir festivaldir. Bu değişim festivalin ismine de yansımıştır. 1963-1972 yılları arasında genellikle “Truva Festivali” olarak isimlendirilirken, 1973’ten itibaren isminin “Troya Festival” olarak kullanıldığı görülmektedir. 2001 yılından itibarense festivalin ismi, “Troia Festivali” şeklinde yazılmaya başladı.

 

1963’te düzenlenen ilk festivalin açılışını Turizm ve Tanıtma Bakanı Nurettin Ardıçoğlu yaptı. 1970 yılında ilk kez festivali bir cumhurbaşkanı onurlandırdı. Festivalin birincisi büyük bir heyecan yarattı ancak ikinci ve üçüncü festivaller daha sakin ve durgundu. 1966 yılında festival yapılmadı. 1967 yılındaki festivalle tekrar eski heyecanın yakalandığı görüldü. Son festival ise 2018 yılında yapıldı. Önce ekonomik nedenler daha sonra da salgın hastalık sebebiyle son üç yıldır yapılamayan Troia Festivali, çalışmalarıyla Çanakkale Tarih ve kültürüne önemli eser ve bilgiler kazandıran Dr. Mithat Atabay tarafından iki yıllık bir araştırma sonucunda bitin yönleriyle ele alındı ve kitap haline getirildi.

 

“Çanakkale Kültüründen Türkiye Kültürüne ve Evrenselliğe Troia Festivali” adıyla yayınlanan kitap festival kavramını içeren giriş ve dokuz bölümden oluşuyor.  Festival yapılması düşüncesinden başlayarak, yapılan 55 festivalin tek tek ayrıntılarına yer verilen kitapta, festival için belirlenen temalar, afişler, etkinlikler, geziler, gösteriler, paneller ve ödüller gibi pek çok bilgi, afiş, resim be belge yer alıyor. Kitap Çanakkale Kültür Tarihine çok önemli bir katkı sunarken aynı zamanda Çanakkale’nin Türkiye ve Dünya kültür tarihinde kazandırdığı bir festivalin yaşam öyküsünü de adeta gözlerimizin önüne seriyor.  264 sayfadan oluşan “Çanakkale Kültüründen Türkiye Kültürüne ve Evrenselliğe Troia Festivali” kitabı Çanakkaleliler ve araştırmacılar için önemli bir eser niteliğinde…
Bu haber 3314 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI