marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"Ev Sahipleri Fırsatçılık Yapıyor.."

Tarih: 04-10-2021 05:53:07 Güncelleme: 04-10-2021 06:19:07 + -


1,5 yıl aradan sonra eğitim ve öğretim yüz yüze yapılmaya başlandı. Üniversitelerinde açılacak olmasıyla birlikte ülke geneline adeta kiralık ev ve yurt sıkıntı kıtlığı yaşanıyor. Büyükşehirlerde göçmen kaynaklı kiralık konut sıkıntısı yaşanırken; Çanakkale gibi küçük şehirlerde ise geçen yıl okullar kapalı olduğunda kira gelirini kaybeden ev sahipleri adeta bu yıl çifte zamla kaybettikleri gelirleri karşılamaya çalışıyor!ÇOMÜ'de okuyan ve barınma sorunu yaşayan öğrenciler Truva Atı önünde başlattıkları eylemin dördüncü gününde basın açıklamasında bulundular. Ev sahiplerinin fahiş fiyatlarla evlerini kiraladığını, yurtlarında ev kiralarından aşağı kalır bir yanı olmadığına dikkat çeken öğrenciler kendilerinin terörist yada provokatör olarak tanımlanmalarına da tepki gösterdiler.

 

"OKUMAK İÇİ ÇANAKKALE'YE GELDİK.. KAYIT YAPTIRMADAN DÖNENLER VAR"

Truva atı önünde dört gündür oturma eylemi yapan öğrenciler düzenledikleri basın açıklamasında; "Bugün barınamayan öğrenciler, barınamayan atanamayanlar, barınamayan işsizler, barınamayanlardan taraf olanlar olarak buradayız. Asgari ücretle geçinmeye çalışan, insanlık dışı koşullarda çalışan, işsizlik ile boğuşan ailelerimizin evinden; sigortasız, ulaşım ve yemek masraflarımızı bile karşılamayan yevmiyelerle çalıştığımız işyerlerimizden sürdürmeye çalıştığımız niteliksiz, erişimi güç ve belirsizliklerle dolu online eğitim sürecinin ardından üniversite eğitimimiz için Çanakkale'ye geldik. Pek çok arkadaşımız yurt ve kira ücretlerinin yüksekliğinden ve hatta barınacak bir alanın hiçbir şekilde bulunamamasından kaynaklı kayıt yapamadan geri dönüyorlar" ifadelerini kullandılar.

 

"BARINMA HAKKIMIZ SAĞLANSIN"

Çanakkale'de karşılaştıkları durumu açıklayan öğrenciler; "Kalanlarımız ise, üniversite eğitimimizi sürdürebilmek için kendimize ait ders çalışma ve uyuma alanlarından yoksun yaşamaya ve eğitimimize gerekli vakti ayıramayacağımız çalışma koşullarına mahkûm ediliyoruz. Bütün bunlara karşılık, ülkenin her yerinden yükselen 'barınamıyoruz!' seslerine sesimizi katarak Çanakkale'de de haklı taleplerimizi yükseltmek üzere oturma eylemleri gerçekleştirmeye başladık. 4 gün süren Barınamıyoruz Nöbetlerimizde şunları söyledik: Barınma hakkımız sağlansın! Yurt kapasiteleri arttırılsın! Yurtlarda insani yaşam standartlarına uygun yemek, barınma ve hijyen koşulları sağlansın! İhtiyaç duyan her öğrenciye burs verilsin" ifadeleri yer aldı.

"BARINMA HAKKIMIZ DERHAL SAĞLANSIN"

Yaşananların sadece Çanakkale'de değil tüm Türkiye genelinde yaşanan bir sorun olduğuna dikkat çeken öğrenciler; "En insani ve temel taleplerimize dahi tahammülü olmayan polis, dün bütün akşam bizlere destek olan insanların dağıldığı, sokağın tenhalaştığı saatlerde bizlere hakaretler edip provakatörlükle suçladıktan sonra, bugün alana giremeyeceğimize dair tehditler savurdu. Biz buradayız. Tehditlerinizle bizleri uzaklaştırmak istediğiniz alandan sesimizi yükseltiyoruz. Biz Çanakkale'de 42 bin, Türkiye'de tam 7 milyon 940 bin öğrenciyiz. Süreci takip ettiğini, talep eden öğrencilere barınma imkanı sunacağını söyleyen kişilerin bunu Barınamayan binlerce genç için nöbet tutan 15 kişiye, eylemi sonlandırmaları için değil, Türkiye'de eğitime erişmeye çalışan tüm öğrencilere duyurmasını talep ediyoruz.  Hepimize eşit, yaşanabilir koşullarda eğitim hakkı tanınana kadar, bu hak tüm öğrencilerin erişimine açılana kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz Barınma hakkımız derhal sağlansın" dediler.

 

ÇANAKKALE’DE KİRALAR 2,500 – 5000 TL ARASI DEĞİŞİYOR!

Pandemi salgını nedeniyle uzaktan eğitim yöntemiyle geçen yıl eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütülmüş; bu durum yurtların kapanması ve ev sahiplerinin kira gelirlerini vurmuştu. Çanakkale’de 2+1 olarak değerlendirilen konut fiyatları semtlerine göre değişiklik gösterse de Bin 500 TL ile 2 Bin 500 TL arasında değişiyor.

 

Çanakkale’nin şu anda 2+1 konutlarında en ucuz bölgesi Tekzen bölgesi olarak görülüyor. Edinilen bilgiye göre; 2+1 daireler Tekzen Bölgesinde Bin 300 ila 2 Bin 200 TL arasında değişiyor.

 

3+1 ev fiyatları ise 2 Bin 500 ila 3 Bin TL arasında değişiyor. Bazı bölgelerde ise 3+1 dairelerin aylık kira gelirinin 5 Bin TL olduğu da biliniyor.

KİRALARIN ARTMASININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ: “EV SAHİPLERİNİN FIRSATÇILIĞI”

Çanakkale’de faaliyet gösteren emlakçılar ise kiralardaki fahiş artışın en önemli sebebi olarak ise Fırsatçılık olarak niteliyorlar. Geçtiğimiz yıl kiraya verdikleri dairelerin 1 yıl boyunca uzaktan eğitim yapılması sebebiyle boş kalan ev sahipleri; büyükşehirlerdeki kiraların dudak uçuklattığını fark edince kendi konutlarına da değerinin iki katı fiyattan kiraya vermeye başladıklarını ifade eden emlakçılar; “Bu durum bizleri de çok üzüyor. Bizlerde bu işten geçiniyoruz, kiracı ile ev sahiplerini bir araya getirip bir kira karşılığı alıyoruz. Ancak bu kadar yüksek fiyatlar karşısında öğrenciler ev dahi tutamıyorlar, biz bile komisyonlarımızdan indirim yapmak zorunda kalıyoruz” diyerek durumdan rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.

 

KONUT STOĞU AZALDI, İSKÂNLI SAHA ARIYORLAR

Emlakçılar Çanakkale’de konut sıkıntısının da baş gösterdiğine dikkat çekerek kiraların yükselmesinin bir diğer sebebi olarak ise konut stoğunun azalması olarak gösteriyorlar. Hali hazırda ekonomik krize karşı direnmeye çalışan müteahhitlerin bankalara borçlu olduğu, yeni konut yapamayan birçok müteahhitin battığı veya sektör değiştirdiği de Çanakkale’de biliniyor. Geçtiğimiz yıllara kadar kat karşılığı arsa alıp bina yapan müteahhitlerin son zamanlarda iskânlı alanlara göz diktikleri, ancak il genelinde iskanlı arazinin de fazla olmadığından konut yapımının da durduğu belirtiliyor. Çanakkale ve Balıkesir 1/100.000 planının henüz tamamlanmamış olması nedeniyle sorunun yaşandığı öğrenildi.

ÖZEL YURTLAR BATTI, TARİKAT YURTLARI İSTENMİYOR!

Çanakkale’de sadece üniversite öğrencileri değil; aynı zamanda yakın köylerden ve ilçelerden gelen ilk, ortaokul öğrencileri de yurtlarda kalıyorlar. Mart 2019 tarihinde başlayan pandemi salgını nedeniyle yurtlar kapanırken; 2020 yılı boyunca eğitim ve öğretimin uzaktan devam etmesi sonucunda Çanakkale’de birçok öğrenci yurdu iflas ederek kapandı. Devlet bu süreçte ekonomik sıkıntı çeken esnafına bile doğru düzgün destek sağlayamazken; yapılan desteklerden de birçok esnaf faydalanamamıştı.

 

Yeterli destek alamayan işletmeler arasında servisçiler ve yurtlarda yer alıyordu. 3 Bin veya 5 bin TL destek alan esnaflar duruma tepki gösterirken aynı şartlarla destek alan yurt sahipleri ekonomik güçlük altında kalınca battı.

 

YURT ÜCRETLERİ 30-40 BİN TL ARASI DEĞİŞİYOR

Çanakkale il merkezi başta olmak üzere birçok dini vakıf ve tarikata ait yurtlarda bu süreçten zarar gördü. Tarikat yurtlarına ilgi azalırken, bir şekilde ayakta kalan yurtlar da ise 10 aylık ücretler ise dudak uçuklatan cinsten. Çanakkale’de 10 aylık yurt ücretleri 30 bin TL’den başlıyor 40 bin TL’ye kadar çıkıyor.

 

Çanakkale Merkez’de KYK yurdu kapasitesi 5.290 kız ve 2.158 erkek olmak üzere 7.448,  özel yurt kapasitesi ise 3.775 kız ve 2.099 erkek olmak üzere 5.874’dir. KYK yurdu ve özel yurt olarak toplamda sadece 13.322 öğrenci kapasitesi var.

ÖĞRENCİLER KAYIT YAPTIRMIYOR! KISA VADEDE ÇÖZÜM GÖZÜKMÜYOR!

Öte yandan ÇOMÜ’de kayıt döneminde kira ve yurt sıkıntısı nedeniyle kayıtların son derece yavaş sürdüğü öğrenildi. 2021 ÖSYS sonrasında ÇOMÜ’yü kazanan yeni öğrencilerin elektronik ortamda kayıtlarını 4-8 Eylül 2021 tarihinde yaptırmaları, yüz yüze kayıtların ise 6-10 Eylül tarihleri arasında yaptırmaları gerekiyordu. Elektronik ortamda kayıt yaptırıp da yüz yüze kayıt yaptırmaya gelemeyen birçok öğrenci olduğu, 4-8 Ekim 2021 tarihinde ise kayıt yenileme döneminde mevcut öğrenciler içerisinde de kaydını yenilemeyecek birçok öğrenci olduğu tahmin ediliyor.

 

ÇOMÜ Rektörlüğü geçtiğimiz yıllarda üniversiteyi yeni kazana öğrenci sayısı ile kontenjan durumlarını açıklarken; bu yıl ise kaç öğrencinin ÇOMÜ’yü kazandığı ve kayıt yaptırdığını ise açıklamaması dikkat çekti.

 

TAŞINMAK İSTEYEN VAZGEÇİYOR!

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle boş kalan evlerini kiraya veremeyen ev sahiplerinin bu yıl yüzde 100 zamla öğrenciye konut kiralamaktan vazgeçmediği, bir gecede de binlerce kişilik yeni yurt binaları inşa edilmediği sürece Çanakkale’de öğrencilerin kiralık ev ve yurt sorunu kısa sürede çözüme kavuşacakmış gibi görünmüyor. Öte yandan kira fiyatlarındaki fahiş artışın normal aileleri de tedirgin ettiği; ev değiştirmek yada taşınmak isteyen kiracıların kira fiyatları nedeniyle taşınmaktan vazgeçtikleri de emlakçılar tarafından özellikle belirtildi.

 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM ZATEN PAHALI..

Öğrenci Kenti Çanakkale(!) vizyonu olan kentte hali hazırda şehir içi ulaşımda oldukça yüksek. Her yıl Ekim-Aralık ayları arasında Çanakkale Belediye meclisine S.S. 18 No'lu Şehir İçi ve Minibüs ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimin en son zam talebi Nisan ayında gerçekleştirilmişti. Nisan ayında yapılan zamların ardından birde pandemi nedeniyle yolcu sayısının kısıtlanması gibi gerekçelerle kooperatifin, şehir içi ulaşıma zam yapılması için belediye meclisinin kapısını her an çalması bekleniyor.

 

Belediye meclisi Nisan ayında tartışmalı geçen şehir içi ulaşıma zam yapılması tartışmalarında belediye Bşakanı Ülgür Gökhan kent kart kullanımının öğrenci ve vatandaşlar için ekonomik avantajları olduğunu açıklamış ancak vatandaşlarca bunun yeterince bilinmediğini söylemişti! Nisan ayında yapılan zamda AKP ve İYİ Parti çekimser kalırken; CHP ve MHP’li üyelerin onay vermesi ile birlikte Çanakkale şehir içi otobüs ücretleri tam 3,60 TL, öğrenci ücretleri ise 2,20 olarak gerçekleşti.
Bu haber 3952 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI